субота, 14. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1995. потписан мировни споразум о БиХ у Паризу; 1799. умро амерички државник Џорџ Вашингтон; 1989. умро руски нуклеарни физичар Андреј Дмитријевич Сахаров
Хроника

На данашњи дан 1995. потписан мировни споразум о БиХ у Паризу; 1799. умро амерички државник Џорџ Вашингтон; 1989. умро руски нуклеарни физичар Андреј Дмитријевич Сахаров

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. децембар 2024.

На данашњи дан 1995. године шеф делегације СРЈ на мировним преговорима у Паризу председник Србије Слободан Милошевић, председник Хрватске Фрањо Туђман и лидер босанских муслимана Алија Изетбеговић потписали су мировни споразум о Босни и Херцеговини. У својству сведока документ су потписали председник САД Бил Клинтон, председник Француске Жак Ширак, председник владе Русије Виктор Черномирдин, премијер Велике Британије Џон Мејџор, канцелар Немачке Хелмут Кол и председник владе Шпаније Фелипе Гонзалес.

Данас је субота, 14. децембар 2024.

1503 - Рођен је француски астролог Мишел де Нотр-Дам, познат као Нострадамус, извесно време лекар француског двора, познат по својим предвиђањима будућности. Написао је књигу "Пророчанства" у којој је, најчешће на загонетан и нејасан начин, прорицао догађаје у будућности.

1546 - Рођен је дански астроном Тихо Брахе, који је подигао чувену опсерваторију "Уранијенбург" на острву Хвен и готово две деценије осматрао планете, посебно Марс. Открио је нову звезду у сазвежђу Касиопеје.

1788 - Умро је немачки композитор, чембалиста и диригент Карл Филип Емануел Бах, син и ученик Јохана Себастијана Баха. Био је присталица "осећајног стила", драмског патоса с обиљем украса. Дела: двадесетак симфонија, око 60 концерата за клавир, камерна музика, сонате за клавир, кантате.

1799 - Умро је амерички државник Џорџ Вашингтон, први председник САД. Командовао је војском колониста у победоносном рату за независност од Уједињеног Краљевства, од 1775. до 1783. За председника САД изабран је 1789. и на том положају остао је осам година (два мандата). Став према старом савезнику Француској, пошто се поставио неутрално у рату Британије и других држава против револуционарне Француске, као и унутрашња политика створили су му јаку опозицију у земљи. Из политичког живота повукао се разочаран 1797. и одбио је да се трећи пут кандидује за председника, упутивши народу "опроштајну беседу".

1900 - Немачки физичар Макс Планк објавио је "квантну теорију", према којој енергија радијације потиче из невидљивих делића, кванта, и није континуирана, како се раније мислило.

1911 - Норвешки истраживач Руал Амундсен постао је први човек који је стигао на Јужни пол, претекавши конкурента, енглеског поларног истраживача Роберта Скота, који је на Јужни пол стигао 18. јануара 1912.

1918 - У Лисабону је убијен председник Португала Сидонио Паеш.

1918 - На изборима у Великој Британији жене су први пут гласале и омогућено им је да се кандидују за парламент.

1921 - Народна Скупштина Краљевине СХС усвојила је "Закон о заштити раденика". Датум када је усвојен овај акт узима се као зачетак системски организоване јавне службе запошљавања у Србији, иако је још током 19. века било неких елемената овакве службе у Србији. Државне берзе рада биле су, по Закону из 1921. дужне да своје послове обављају бесплатно и непристрасно.

1927 - Велика Британија је признала независност Ирака.

1935 - Први председник Чехословачке Томаш Масарик поднео је оставку и на положају шефа државе четири дана касније наследио га је дотадашњи шеф дипломатије Едуард Бенеш.

1937 - Јапан је успоставио марионетску кинеску владу у Пекингу.

1939 - Друштво народа је искључило Совјетски Савез због напада на Финску.

1941 - Усташки поглавник Анте Павелић саопштио је у Другом светском рату да је Независна Држава Хрватска објавила рат САД и Великој Британији.

1959 - Архиепископ Макариос III постао је први председник Кипра.

1960 - Генерална скупштина УН усвојила је Декларацију о давању независности земљама под колонијалном управом и тај датум се обележава као Дан деколонизације. У Декларацији је записано да су УН "уверене да постојање колонијализма спречава развој међународне економске сарадње и онемогућава социјални, културни и економски развој зависних народа" и да је колонијализам "супротан идеалима светског мира".

1960 - Организација за економску сарадњу и развој створена је потписивањем Париске конвенције, која је ступила на снагу у септембру 1961.

1962 - Прву владу којом су доминирали Африканци у британској колонији Северна Родезија (садашња Замбија) формирао је вођа борбе за независност те земље Кенет Каунда.

1974 - Умро је амерички новинар Волтер Липман, добитник две Пулицерове награде за новинарство, који је током 60 година писања стекао углед једног од најбољих светских спољнополитичких коментатора. Његову рубрику "Данас и сутра" објављивало је 250 листова у САД и 25 листова у другим земљама. Написао је више публицистичких дела, укључујући "Јавно мњење".

1981 - Израел је анектирао Голанску висораван коју је преотео од Сирије у рату 1967.

1984 - Вашингтон и Хавана потписали су први споразум после 1977. којим је прецизирано да 20.000 Кубанаца годишње може да добије дозволу да се настани у САД.

1989 - Умро је руски нуклеарни физичар Андреј Дмитријевич Сахаров, дугогодишњи борац за политичке слободе и људска права и противник режима Леонида Брежњева, добитник Нобелове награде за мир 1975. Творац је совјетске хидрогенске бомбе, али је касније био непомирљиви противник нуклеарног наоружавања.

1989 - Опозициони лидер Патрисио Ајлвин изабран је за председника Чилеа на првим слободним изборима у тој земљи од 1970. Претходни демократски изабрани шеф државе социјалиста Салвадор Аљенде убијен је у војном пучу 1973. који су инспирисале и потпомогле САД.

1997 - Новоизабрани председник Ирана Мухамед Хатами изјавио је да је спреман да обнови дијалог са САД, што је био први такав званичан наговештај од исламске револуције у тој земљи 1979. када су САД у Ирану задобиле епитет "великог сатане".

1998 - Догодио се терористички напад, рафалном паљбом из аутоматског оружја, на госте кафеа "Панда" у Пећи. Погинуло је шест особа, од чега петорица средњошколци.

1998 - Приликом покушаја упада из Албаније на територију Србије (СРЈ) више од 200 наоружаних терориста, војска СРЈ је у близини караула "Ликен" и "Горожуп" северозападно од Призрена, уклонила тридесетак нападача, док су деветорица ухваћени.

2005 - Ступила је на снагу Конвенција Уједињених нација о борби против корупције, први обавезујући глобални документ који регулише борбу против корупције у државном и приватном сектору.

2006 - Борис Тадић, тадашњи председник Србије, потписао је у средишту НАТО-а у Бриселу - Оквирни споразум за приступање Партнерству за мир. Овим чином Србија је постала 23. чланица овог програма Северноатлантске алијансе.

2011 - Преминуо је Борис Черток, знаменити руски односно совјетски конструктор и један од пионира у истраживању свемира. Академик Черток посветио је живот развоју ракетних система и летелица уопште и остао је упамћен као човек који је "послао" Јурија Гагарина у свемир. Био је херој социјалистичког рада, члан Руске академије наука и Међународне академије за астронаутику. Готово да није било значајног космичког подухвата у бившем Совјетском Савезу, и Русији, у којем није учествовао.

2012 - У Њутауну, Конектикат, САД, у основној школи "Сенди Хук" нападач је најпре усмртио своју мајку, која је ту била учитељица, потом 20 ученика, затим још шесторо одраслих а потом је извршио самоубиство.

2013 - Кинеска истраживачка свемирска летелица "Чанге-3" успешно је слетела на површину Месеца, чиме је Кина постала прва земља којој је то успело после 37 година.

2013 - Преминуо је британски глумац Питер О'Тул. Каријеру је започео у позориштима у Бристолу и Лондону као седамнаесетогодишњак, на филму је дебитовао 1959. године, а прославио се тек улогом у филму "Лоренс од Арабије" Сер Дејвида Лина, 1962. године. За улогу у том филмском класику награђен је првом од укупно осам номинација за "Оскар". Почасног "Оскара" за животно дело добио је 2003.године.

2015 - Србија је непуне две године након формалног покретања приступних преговора са ЕУ, отворила прва два од укупно 35 поглавља у преговорима о прикључену ЕУ. Током међувладине конференције у Бриселу отворена су поглавља 35, на тему односа са Приштином, као и поглавље 32 о финансијској контроли.

2018 - Скупштина тзв. Косова усвојила је, без присуства посланика Српске листе, три закона којима је омогућена трансформација Косовских безбедносних снага (КБС) у војску Косова. Усвојени су: Закон о косовским безбедносним снагама, Закон о служби у косовским безбедносним снагама и Закон о Министарству одбране. Овим чином прекршено је више споразума, укључујући и Бриселски, такође и Споразум о стабилизацији и придруживању.

(РТВ)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер