уторак, 07. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1914. ослобађањем Београда завршена Колубарска битка; 1961. Адолф Ајхман осуђен на смрт у Јерусалиму
Хроника

На данашњи дан 1914. ослобађањем Београда завршена Колубарска битка; 1961. Адолф Ајхман осуђен на смрт у Јерусалиму

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. децембар 2024.

 На данашњи дан, догодило се:

37. Рођен је римски цар Нерон, чија се умерена владавина од 54. касније претворила у нечувени терор који је кулминирао пожаром Рима (64). Римљани су за подметање пожара оптужили Нерона, а он хришћане и наредио њихове крваве прогоне. Приписује му се и низ злочина – убиство мајке Агрипине, жене Октавије, најближих сарадника и угледних Римљана. Извршио је самоубиство 68. након што га је Сенат прогласио непријатељем римског народа и осудио на смрт.

1640. Гроф од Браганза крунисан је као Хуан ИВ, први португалски краљ после 60-годишње шпанске владавине и први из династије Браганза која је владала Португалом до 1910.

1675. Умро је холандски сликар Јан Вермер (Вермеер), један од највећих холандских мајстора 17. века. Непризнат и несхваћен за живота, два века касније сврстан је медју највеће уметнике у историји сликарства, а његове слике достигле су астрономске цене („Поглед на Делфт“, „Жена с писмом“, „Девојка с бисерном миндјушом“).

1711. У Копенхагену је избила епидемија куге, од које је умрло више хиљада људи.

1801. Одметнути јаничари које су предводили четворица београдских дахија Аганлија, Кучук Алија, Фочић Мехмед-ага и Мула Јусуф убили су београдског валију Хаџи Мустафа пашу и завели терор у Београдском пашалуку. Насиље је убрзало избијање Првог српског устанка 1804.

1806. Француске трупе под командом Наполеона Бонапарте ушле су у Варшаву.

1840. Ковчег с посмртним остацима француског цара Наполеона И положен је у „Дом инвалида“ у Паризу, 19 година после његове смрти у изгнанству на острву Света Јелена.

1890. Убијен је поглавица индијанског племена Сијукс „Бик који седи“ (Татанка Иyотаке), који је предводио индијанска племена у бици код Литл Биг Хорна 1876. против америчке Седме коњичке дивизије под командом Џорџа Кастера (Георге Цустер).

1914. Ослобађањем Београда у Првом светском рату завршена је Колубарска битка. Победа за коју изузетне заслуге припадају команданту Прве армије генералу Живојину Мишићу, подигла је углед Србије медју савезницима и учврстила самопоуздање српске војске и народа.

1938. Испробавајући нов тип ловачког авиона, погинуо је руски пилот Валериј Чкалов, који се прославио многим подухватима. Године 1937. прелетео је Северни пол без спуштања од Москве до Ванкувера, 12.000 километара за 64 часа и 25 минута, што је признато као светски рекорд лета на даљину.

1961. Генерална скупштина УН одбацила је совјетски предлог о пријему Кине у светску организацију.

1961. Бивши нацистички функционер Адолф Ајхман (Еицхманн), организатор и извршилац геноцида над Јеврејима у Другом светском рату, осудјен је на смрт у Јерусалиму, а потом обешен. После рата живео је под лажним именом у Аргентини до 1960, када су га открили и ухапсили припадници израелске тајне службе.

1965. Амерички свемирски бродови „Џемини 6“ и „Џемини 7“ остварили су први космички сусрет и направили две кружне путање летећи један поред другог.

1966. Умро је амерички режисер Волт Дизни (Wалт Диснеy), аутор стрипова, филмски аниматор и продуцент, творац модерног цртаног филма, добитник 29 Оскара. Пут ка слави отворио му је крајем ’20-тих година 20. века лик Мики Мауса. Из Дизнијевих студија касније су изашли цртани филмови познати широм света: „Снежана и седам патуљака“, „Пепељуга“, „Петар Пан“, „Бамби“, „Пинокио“, „Алиса у земљи чуда“.

1970. Совјетски васионски брод „Венера 7“ спустио се на планету Венеру и почео да шаље сигнале.

1970. У Београду је умро српски сликар Леонид Шејка. Био је члан групе „Медиала“, бавио се и ликовном есеистиком.

1991. Око 500 људи је изгубило живот када је ферибот „Салем Експрес“ ударио испред египатске луке Сафага у корални гребен и потонуо.

1996. Под снажним притиском свакодневних протеста градјана због фалсификовања изборних резултата, општински суд у Нишу потврдио је победу опозиционе коалиције „Заједно“ у другом кругу избора за локалне органе управе одржаном 17. новембра 1996.

1999. Шеф УНМИК-а Бернар Кушнер (Бернард Коуцхнер) потписао је у Приштини споразум с представницима косовских Албанаца о формирању Прелазног административног већа Косова (прелазна влада). Срби са Косова одбили су да потпишу споразум, али су касније делегирали свог представника у то тело.

2000. Затворена је нуклеарна централа у Чернобиљу у Украјини у којој је крајем априла 1986. експлодирао један блок централе изазвавши најтежу нуклеарну катастрофу од како је почела употреба нуклеарних централа.

2001. Криви торањ у Пизи (Италија) поново је отворен за посетиоце, након 12 година паузе, колико је трајала његова санација.

2002. Посматрачи УН окончали су званично своју мисију на Превлаци, започету у марту 1992. и предали хрватским властима контролу над тим полуострвом.

2005. У Ираку су одржани први слободни парламентарни избори од пада Садама Хусеина, 2003. године.

2010. Умро је познати амерички режисер Блејк Едвардс (Блаке Едwардс) који је режирао култне филмове „Доручак код Тифанија“, серијал „Пинк Пантер“, „Виктор и Викторија“ и бројна друга остварења. Био је сценариста, продуцент и глумац.

2013. Умрла је Џоан Фонтејн (Јоан Фонтаин), британска филмска и позоришна глумица, холивудска звезда и добитница Оскара, позната по улогама у филмовима „Ребека“ и „Сумња“ Алфреда Хичкока (Хитцхцоцк).

2016. Међународна телекомуникациона унија доделила троцифрени позивни број +383 Косову. Компанији МТС д.о.о из Србије Регулаторна агенција за телекомуникације Косова доделила је привремену дозволу за мобилну телефонију и лиценцу за услуге фиксне телефоније на Косову.

2020. Рекордан број новинара био је у затвору у 2020. години, Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ) оптужује владе целог света за гушење медија и потхрањивање дезинформација у време пандемије ковида-19.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер