среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1897. рођена српска глумица Љубинка Бобић; 1920. рођен амерички писац Исак Асимов; 1959. лансирана совјетска „Луна I“, први васионски брод ка Месецу
Хроника

На данашњи дан 1897. рођена српска глумица Љубинка Бобић; 1920. рођен амерички писац Исак Асимов; 1959. лансирана совјетска „Луна I“, први васионски брод ка Месецу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јануар 2025.

На данашњи дан 1897. рођена је српска глумица Љубинка Бобић, чланица београдског Народног позоришта. Започела је каријеру 1921. у Београду као тумач улога наивних, несташних, враголастих девојака, освојивши убрзо гледалиште ведрином и непосредношћу. Тумачећи карактерне улоге исказивала је изузетно сценско умеће. Њену каријеру је највише обележила ненадмашна интерпретација Живке у "Госпођи министарки" Бранислава Нушића.

Данас је четвртак, 2. јануар 2025.

1492 - Шпанија је преотела Гранаду од Мавара, што је био завршни чин ослобођења Шпаније од муслимана.

1799 - Трупе француског генерала Наполеона Бонапарте ушле су у Сирију.

1833 - Британске трупе заузеле су Фолкландска острва у Атлантском океану. Тај архипелаг удаљен је око 500 километара од аргентинске обале и налази се у јужном Атлантику. Дан раније Лондон је прогласио суверенитет над острвима, избацивши с њих аргентински гарнизон.

1837 - Рођен је руски композитор, пијаниста и диригент Милиј Алексијевич Балакирјев, покретач и идејни вођа композиторске групе, по њему назване Балакирјевљев кружок или "Велика петорица". Групу су чинили још Цезар Кјуј, Модест Мусоргски, Николај Римски-Корсаков и Александар Бородин. Надовезујући се на руског композитора Михаила Глинку, изградио је музички стил на елементима фолклора, првенствено руског и оријенталног. Дела: симфонијске поеме "Русија", Тамара", музика за "Краља Лира", клавирске композиције, укључујући фантазију "Исламеј".

1839 - Француски пионир фотографије Луј Дагер снимио је прву фотографију Месеца.

1905 - Русија је након пораза у Руско-јапанском рату принуђена да Јапану преда лучки град Порт Артур, на манџурској обали.

1913 - Турски гарнизон на острву Хиос предао се Грцима.

1915 - Окончана је петодневна битка код Сарикамиса у Првом светском рату током које је руска војска нанела тежак пораз турској армији - Турци су изгубили 77.000 од 95.000 војника.

1920 - Рођен је амерички писац и професор биохемије Исак Асимов, писац научно-фантастичне прозе. Научно-популарна дела: "Хемикалије живота", "Звезде и њихови путеви", "Унутар атома", "Свет нитрогена", "Људски мозак", "Наука, бројеви и ја". Књижевна дела: "Ја, робот", "Челичне пећине", "Голо сунце", "Васионске струје", "Задужбина", "Друга Задужбина", "Задужбина и царство", "Крај вечности".

1933 - У Барселони је почео устанак анархиста и синдикалиста, који је убрзо угушен.

1942 - Јапанци су у Другом светском рату заузели главни град Филипина (тада колонија САД) Манилу.

1943 - Одступајући пред совјетском армијом немачке трупе су започеле повлачење са Кавказа.

1955 - У Панами је убијен председник, пуковник Хосе Антонио Ремон, кога је наследио први потпредседник Хосе Рамон Гисадо. Гисадо је држао власт мање од две седмице и оборен је под оптужбом да је учествовао у завери која је претходила убиству Ремона.

1959 - Лансиран је први васионски брод ка Месецу, совјетска "Луна I" без људске посаде.

1959 - Дан пошто је срушио режим диктатора Фулхенсија Батисте и ушао у Хавану, Фидел Кастро је за привременог председника Кубе наименовао Мануела Урутију.

1971 - Током фудбалске утакмице Селтика и Ренџерса, у шкотском граду Глазгов срушио се део трибине на стадиону "Ајброкс парк" и погинуло је 66 навијача.

1980 - У Великој Британији почео је први национални штрајк металаца од 1926.

1988 - Герилци мозамбичког десничарског побуњеничког покрета Ренамо поставили су заседу путничком возу на западу Мозамбика, убивши најмање 22 и ранивши више од 70 путника.

1992 - Лични изасланик Генералног секретара УН Сајрус Венс обелоданио је да је постигнута сагласност сукобљених страна у грађанском рату у Хрватској о распоређивању мировних снага Уједињених нација.

1994 - Више од 70 особа је погинуло и најмање 670 је рањено током дводневних борби сукобљених исламских фракција у главном граду Авганистана Кабулу.

1995 - Бивши председник Сомалије Мухамед Сијад Баре, који је на власт дошао пучем 1969. и на исти начин збачен с ње 1991, умро је у избеглиштву у Нигерији.

1998 - Власти Нигера ухапсиле су бившег председника владе те афричке државе Хаму Амадуа, оптуживши га да је учествовао у наводној завери са циљем ликвидације шефа државе Ибрахима Баре Маинасаре.

2001 - Први тајвански брод легално је пристао у Кини после више од пола века, упловивши у луку у граду Фуђијан на југоистоку Кине.

2002 - Први контингент међународних мировних снага за Авганистан, састављен од представника 11 земаља, стигао је у Кабул, где се придружио већ присутним Британцима.

2007 - Умро је Теди Колек, легендарни градоначелник Јерусалима, који је тим градом управљао готово три деценије. Колек, који је добио име по оцу ционизма Теодору Херцлу, био је први човек Јерусалима од 1965. до 1993. године у чак шест мандата. Необични градоначелник, познат по чињеници да је његов приватни телефонски број доступан свима, рођен је 1911. недалеко од Будимпеште, а одрастао је у Бечу. Био је близак сарадник оца израелске нације Давида Бен-Гуриона и члан његовог кабинета.

2019 - Преминуо је Марко Николић, српски глумац. Рођен у Краљеву, глуму је дипломирао на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду. Био је члан Народног позоришта од 1970. године. Посебно је упамћен по улози Карађорђа, у серији "Вук Караџић", али и у више других филмских остварења. Добитник је награде "Павле Вуисић", за животно дело. Друге улоге: "Бољи живот", "Бице скоро пропаст света", "Дивље године", "Девојачки мост", "Ужичка република", "Петријин венац", "Кво Вадис", "Глуви барут", "Дневник увреда 1993", "Монтевидео, Бог те видео". 2020 - Директорка организације "Дивљи живот Викторије" Меган Дејвидсон изјавила је да су у пожарима који су захватили Аустралију страдали милиони животиња, а стотине хиљада је угрожено. У незапамћеним пожарима који су месецима дивљали Аустралијом, највише државама Нови Јужни Велс и Викторија, изгорело је 9.350 објеката, 34 особе су директно страдале а 445 је умрло од последица.

2020 - Директорка организације "Дивљи живот Викторије" Меган Дејвидсон изјавила је да су у пожарима који су захватили Аустралију страдали милиони животиња, а стотине хиљада је угрожено. У незапамћеним пожарима који су месецима дивљали Аустралијом, највише државама Нови Јужни Велс и Викторија, изгорело је 9.350 објеката, 34 особе су директно страдале а 445 је умрло од последица.

2022 - У Казахстану су започели немири изазвани растом цена гаса, пошто је до тада ограничена, гарантована цена, постала тржишна. Протести су почели у Жанаозену, центру нафтне индустрије у западној провинцији Мангистау, а настављени су широм земље. Следили су сукоби с полицијом и упади у здања државних институција, попут средишта градоначелника Алма Ате. Запаљена је зграда тужилаштва, регионални одбор владајуће странке Нур отан, резиденција председника и друга здања администрације, па и медијске куће, заузет аеродром. Уследила је интервенција земаља Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ) чије су чланице осим Казахстана и Јерменија, Таџикистан, Киргизија, Русија и Белорусија. До 11. протести су обустављени. Укупно, процењује се да је било више од 200 жртава, а више хиљада лица је приведено.

2023 - Лула да Силва, новоизабрани председник Бразила положио је заклетву, чиме је запо;ео трећи мандат. Обећао је притом да ће Бразил јачати сарадњу са земљама БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) као и са земљама Африке уопште. Најавио је такође суспензију приватизације државних компанија коју је спроводио његов претходник Жаир Болсонаро, што ће довести до озбиљних тензија.

(РТВ)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер