субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1888. рођен Милан Стојадиновић; 1977. умро Ернст Блох. 1995. почела хрватска војна акција „Олуја“, којом је протерано преко 200 хиљада и убијено око 2.500 Срба, а Република Српска Крајина престала да постоји
Хроника

На данашњи дан 1888. рођен Милан Стојадиновић; 1977. умро Ернст Блох. 1995. почела хрватска војна акција „Олуја“, којом је протерано преко 200 хиљада и убијено око 2.500 Срба, а Република Српска Крајина престала да постоји

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. август 2022.

На данашњи дан 1995. године Хрватска је извела акцију „Олуја“, против Републике Српске Крајине. Територију под заштитом мировних снага УН, хрватске снаге су напале да би током војне операције и након ње спровеле брутално етничко чишћење свих Срба. Из Крајине је избегло готово целокупно становништво, најмање 250.000 особа, а током акције и после ње убијено је око 2.500.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1888 године Рођен је Милан Стојадиновић, српски политичар,економски стручњак, универзитетски професор. Дипломирао је на Правном факултету у Београду а докторирао из области финансија 1911. Након специјализација у Немачкој, Енглеској и Француској, извесно време налазио се на обуци у француском Министарству финансија. Службеник Министарства финансија Краљевине Србије постаје 1914. а начелник Главног државног рачуноводства 1918. Приватни намештеник Енглеске трговачке банке у Београду је од 1918. Министар финансија био је од 1922. до 1926, с прекидом, и 1934. и 1935. Председник Владе и министар иностраних послова Краљевине Југославије је од јуна 1935. до фебруара 1939. Био је члан Радикалне странке и њеног Главног одбора. Оснивач је Југословенске радикалне заједнице и њен председник. Биран је за посланика 1923,1925, 1927, 1935. Био је члан Сената. На инсистирање Британије смењен с места председника владе и стављен у конфинацију у варошици Рудник, убрзо је прогнан из Југославије. Други светски рат провео је у британском заточеништву на острву Маурицијус у Индијском океану. Био је акционар, председник, и члан управних одбора: Радио Београда, Српског бродарског друштва, Стандард Електрика, Издавачког концерна "Време", председник "Ротари" клуба. У Буенос Ајресу, где је живео до смрти 1961. издавао је угледни лист за финансијска питања "Ел Економист" и био финансијски саветник. Активно се бавио публицистиком, аутор је аутобиографске књиге: "Ни рат, ни пакт".

Данас је четвртак, 4. август,216. дан 2022. До краја године има 149 дана.

1578 - Покушај Португала да заузме Мароко пропао је поразом у бици код Алказаркивира. У том сукобу Маври су потукли Португалце и погинули су португалски краљ Себастијан, као и предводник мароканских ратника.

1704 - У Рату за шпанско наслеђе, енглеско-холандске снаге су заузеле шпанску варошицу Гибралтар, важну због изузетног стратешког положаја. На основу Мира у Утрехту (Холандија) из 1713. Гибралтар је постао британски посед и он је то и данас, са статусом британске прекоморске територије.

1789 - Француска Скупштина прогласила је укидање свих привилегија и права које је уживала аристократија, што је једна од кључних тековина Француске револуције и означила је почетак грађанског друштва.

1791 - Потписан је Свиштовски мир после четворогодишњег рата Аустрије и Турске, којим је одређена граница двеју земаља,у ствари потврђене су одредбе Београдског мира из 1739. Турска је обавезана да обезбеди пловидбу и трговину, а Аустрија да се повуче са турских територија.

1792 - Рођен је енглески писац Перси Биш Шели, један од најбољих лиричара енглеског језика. Изузетно образован, врстан познавалац филозофије, књижевности и науке, романтичарски оријентисан, слободоуман, анти-традиционалист. У поеми "Краљица Моб"изразио је своје револуционарне ставове, а у "Побуни Ислама" наду у бољу будућност људског рода. Остала дела: песничке драме "Ченчи", "Ослобођени Прометеј", лирске песме "Шева", "Облак", "Ода западном ветру", есеј "Одбрана поезије".

1859 - Рођен је норвешки писац Кнут Хамсун, добитник Нобелове награде за књижевност 1920. Хамсун је био међу најмаркантнијим књижевним појавама у историји уопште. Његови романи, писани супериорним стилом, усредсређени су на психологију личности и прожети доживљајима природе и љубави. У окупираној Норвешкој током Другог светског рата подржао је владу коју су устоличили нацисти. После рата осуђен је за велеиздају, али у последњем делу, аутобиографији "На зараслим стазама", није исказао никакво кајање. Остала дела: романи "Глад", "Мистерије", "Пан","Викторија", "Сањари", "Роса", "Под јесењом звездом", "Бенони", "Луталица свира са сордином", "Последња радост", "Деца времена", "Град Сегелфос", "Плодови земље", "Скитнице", "Жене крај студенца", "Последње поглавље", "Август", "Али живот живи".

1875 - Умро је дански писац Ханс Кристијан Андерсен, ненадмашни аутор бајки. Написао је 156 прича с мотивима из данског фолклора, античке митологије и индоевропских предања, а за неке је инспирацију пронашао у сопственом тегобном детињству обележеном сиромаштвом. Уобличене у права мала ремек дела, неретко аутобиографског карактера, његове приче личе на најлепше бајке,али каткад носе и неку врсту друштвене критике. Писане су изванредним стилом. Андерсен се сматра и творцем реалистичке прозе у Данској. Писао је и песме, од којих је сачувано само неколико, романе:"Импровизатор", "О.Т.", "Само музичар", "Срећни Пер", путописе: "Базар једног песника", "У Шпанији". Његова драмска дела су потпуно заборављена.

1901 - Рођен је амерички музичар афроамеричког порекла Луис "Сачмо" Армстронг, највећи трубач у историји џеза. Током каријере дуге више од пола века прославио се и као певач непоновљивог гласа, а многобројне турнеје широм света, укључујући Београд, донеле су му незваничну титулу "амбасадора добре воље". Снимио је и више филмова у којима је такође исказао раскошни таленат изузетног забављача.

1907 - Умро је норвешки композитор, пијаниста и диригент Едвард Хагеруп Григ, који је инспиришући се националним фолклором афирмисао норвешку музику у свету. Изразити лиричар, најбоља дела остварио је у малим формама попут клавирских минијатура ("Лирскикомади"), 25 нордијских народних песама и плесова, свите "Холберг". Остала дела: "Поетичне музичке слике", "Хумореске", Клавирски концерту а-молу, оркестарске свите "Пер Гинт", "Сигурд Јорсалфар", гудачки квартет, концерт за клавир и оркестар, три виолинске сонате, хорске композиције.

1914 - Немачке трупе напале су у Првом светском рату Белгију, а пошто је Берлин одбио ултиматум Лондона да до поноћи повуче трупе, Велика Британија је објавила рат Немачкој. Истог дана САД су прогласиле неутралност.

1914 - Немачка Социјалдемократска странка, чланица Друге интернационале, гласала је у Рајхстагу (немачка скупштина) за ратне кредите и тако, на почетку Првог светског рата, стала уз милитаристички програм званичне Немачке. Опредељење за рат социјалдемократа у већини европских земаља означило је крај Друге интернационале.

1916 - Дански део Западно-индијских острва, укључујући Девичанска острва, припао је САД, које су их купиле од Данске за 25 милиона долара.

1944 - После две године скривања у Амстердаму јеврејске породице Франк, нацистички Гестапо открио је њихово скровиште и ухапсио 14-огодишњу Ану Франк, њену сестру, родитеље и још четворо људи, такође Јевреја. Сви су страдали у концентрационом логору, изузев Аниног оца. Након Другог светског рата откривен је дневник Ане Франк, један од најпотреснијих докумената о страдањима људи као последица нацизма. Дневник је преведен на више од 30 језика.

1972 - Председник Уганде Иди Амин најавио је да ће уроку од три месеца у Велику Британију протерати 50.000 Азијата с британским пасошима, махом Индуса.

1977 - Умро је немачки филозоф Ернст Блох, један од најзначајнијих теоретичара марксизма у 20 веку. Завршио је студије филозофије, физике и музике и докторирао у Вирцбургу, а универзитетску каријеру почео је 1918. у Лајпцигу. После доласка нациста на власт 1933. избегао је из Немачке у Швајцарску, потом у САД. Предавао је филозофију на Универзитету у Лајпцигу од 1948. до 1957, кад су му власти Источне Немачке забраниле рад због критичности у погледу тумачења марксистичке мисли у тој земљи. После преласка у Западну Немачку 1961. постао је професор на Универзитету у Тибингену. Дела: "Дух утопије", "Томас Минцер као теолог револуције", "Трагови", "Наслеђе овог времена", "Слобода и поредак", "Субјект-Објект" (монографија о Хегелу), "Принцип наде","Природно право и људско достојанство", "Тибингенски увод у филозофију".

1983 - Бетино Кракси је као први социјалиста преузео дужност председника владе Италије.

1983 - Бивши председник владе Горње Волте (данас Буркина Фасо) Томас Санкара збацио је војним ударом са власти председника Жана Батиста Уедраога.

1991 - У Пребиловцима код Чапљине, после 50 година, сахрањени су посмртни остаци херцеговачких Срба, жртава злочина које су над њима спровеле хрватске усташе.

1991 - У најтежој друмској саобраћајној несрећи у историји Зимбабвеа погинуло је 87 особа, већином деца, пошто је аутобус слетео с пута у провалију.

1993 - Јапански званичници су упутили извињење женама које су током Другог светског рата примораване да служе као сексуално робље јапанским војницима, на окупираним територијама.

1995 - Хрватска је извела акцију "Олуја", против Републике Српске Крајине. Територију под заштитом мировних снага УН, хрватске снаге су напале да би током војне операције и након ње спровеле брутално етничко чишћење свих Срба. Из Крајине је избегло готово целокупно становништво, најмање 250.000 особа, а током акције и после ње убијено је око 2.500.

1999 - Британски министар одбране Џорџ Робертсон заменио је на положају генералног секретара НАТО Шпанца Хавијера Солану.

2003 - Скупштина Азербејџана изабрала је за председника владе Илхама Алијева, сина оболелог азербејџанског председника Хајдара Алијева.

2006 - Умро је Артур Ли, ексцентрични амерички певач и гитариста утицајног рокенрол бенда "Лав" из 1960-их година. Био је родом из Мемфиса и себе је сматрао "првим црним хипиком". Групу "Лав" основао је 1965. године у Лос Анђелесу. Био је то први састав те врсте у ком су заједно наступали црни и бели музичари. "Лав" је снимио три значајна албума, која представљају прекретницу у рокенролу, спој традиционалног фолк-рока и блуза са симфонијском музиком и звуцима који најављују панк.

2007 - Умро је амерички певач и текстописац Ли Хејзелвуд, најпознатији по песми "These Boots Are Made for Walkin" написаној за Ненси Синатру. Хејзелвуд је стекао славу радом са ћерком славног Френка Синатре, за коју је написао и "Sugartown" и "Some Velvet Morning". Продуцирао је и "Something Stupid" коју је Ненси Синатра снимила у дуету са својим легендарним оцем 1967. Снимио је велики број соло албума, као и три са Ненси Синатром насловљена "Nancy & Lee".

2020 - У Бејруту, Либан, догодила се разорна експлозија при чему је погинуло 207 особа а више од 7.500 је повређено. До трагедије је дошло пошто је експлодирао амонијум нитрат ускладиштен у бејрутској луци. Око 300.000 особа је морало бити расељено а укупна процењена штета је чак 15 милијарди долара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер