петак, 01. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1331. Душан Немањић крунисан за краља; 1380. кнез Димитрије Донски у бици код Куликова потукао татарску војску; 1943. објављена безусловна капитулација Италије; Умро Љубиша Самарџић
Хроника

На данашњи дан 1331. Душан Немањић крунисан за краља; 1380. кнез Димитрије Донски у бици код Куликова потукао татарску војску; 1943. објављена безусловна капитулација Италије; Умро Љубиша Самарџић

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. септембар 2021.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1331. године, Стефана Немањића, познатог као Душан, сина краља Стефана Дечанског, архиепископ Данило II је у 23. години живота крунисао за краља Србије. Ни један српски краљ пре њега није тако млад дошао на престо. За цара је крунисан је 1346. у српској престоници Скопљу.

Данас је среда, 8. септембар, 251. дан 2021. До краја године има 114 дана.

1157 - Рођен је енглески краљ Ричард I Плантагенет "Лавље срце", херој средњовековних легенди, један од вођа у Трећем крсташком рату. Владао је од 1189. до смрти 1199.

1380 - Велики московски кнез Димитрије Донски потукао је у бици код Куликова татарску војску, што је била прва победа Руса над Татарима, који су у 13. веку завладали Русијом.

1474 - Рођен је италијански писац Лодовико Ариосто, чији је витешки еп "Бесни Орландо", с мотивом љубавног лудила јунака Орланда из доба Карла Великог, најблиставији поетски израз моралних и уметничких тенденција италијанске ренесансе. Остала дела: комедије "Негромант", "Касарија", лирске песме, сатире.

1645 - Умро је шпански писац Франсиско Гомес де Кеведо и Виљегас, сатиричар који је због заједљивог језика и отровног пера час био повлашћен на двору, час прогањан и затваран. Изванредно је сликао живот улице. Али његова лирика је израз изузетне барокне истанчаности. Дела: "Живот лупежа", "Сан лобања", "Плутонов свињац", "Дом полуделих од љубави", "Књига о свим стварима и још о многим другим", збирке поезије "Шпански Парнас", "Три последње кастиљанске Музе".

1664 - Предвођени пуковником Ричардом Николсом, Енглези су без испаљеног метка заузели холандско насеље Нови Амстердам, названо потом Њујорк у част Џејмса, војводе од Јорка, будућег енглеског краља Џејмса II.

1731 - Бачки епископ Висарион Павловић отворио је у Новом Саду Латинско-словенску школу, која је имала одлике ниже реалне гимназије. Обликовала је више нараштаја српске грађанске интелигенције.

1760 - Британске трупе под командом Џефрија Амхерста поразиле су Французе код Монтреала, у кључној бици седмогодишњег рата за Канаду, после које је та северноамеричка територија постала британски посед.

1830 - Рођен је француски писац и филолог Фредерик Мистрал, добитник Нобелове награде за књижевност 1904, који је највише писао лирске песме, епове и драме. Посебно је заслужан што је очуван од заборава провансалски језик и обновљено песништво на провансалском, а после две деценије рада саставио је француско-провансалски речник. Дела: епопеје "Мирејо", "Календо".

1831 - Руске трупе под командом генерала Ивана Паскевича заузеле су Варшаву после битке у којој су потукле пољске устанике којима је командовао генерал Хенрик Дембињски. У тродневној бици погинуло је више од 9.000 Пољака.

1841 - Рођен је чешки композитор Антоњин Дворжак, један од твораца чешке националне школе. Користио се и фолклором других словенских народа. Његова дела пуна су мелодике и оркестарских боја и прожета су словенском осећајношћу. Био је следбеник романтичарског новокласицизма Јоханеса Брамса. Дела: опере "Русалка", "Јакобин", "Ђаво и Каћа", девет симфонија, међу којима "Симфонија из Новог света", оркестарска композиција "Словенске игре", "Концерт за виолончело и оркестар бр. 2 у х-молу", "Концерт за виолину и оркестар у а-молу", концерти за клавир и оркестар, камерна музика.

1856 - У Паризу је, уговором о миру, завршен Кримски рат у којем је против Русије од 1853. ратовала Турска, а од 1854. и Британија, Француска и Краљевина Сардинија (Пијемонт). Русија је изгубила део Бесарабије и протекторат над дунавским кнежевинама као и право држања флоте у Црном мору.

1900 - Ураган је у тексашком граду Галвестон усмртио најмање 8.000 особа.

1925 - Рођен је енглески филмски глумац Питер Селерс, ненадмашан комичар. Филмови: "Др Стренџлав", "Пуцањ у тами", "Шта је ново мачкице", "Затвореник Зенде", "Добродошли господине Ченс", серија филмова о Пинку Пантеру.

1926 - Друштво народа једногласно је примило Немачку у чланство.

1941 - Немачке трупе су у Другом светском рату потпуно окружиле Лењинград, одсекавши га од остатка Совјетског Савеза, чиме је отпочела опсада која је окончана тек у јануару 1944. победом совјетске војске. Током опсаде умрло је, већином од глади, око 620.000 становника града.

1943 - Објављена је безусловна капитулација Италије у Другом светском рату, чиме су савезници добили одскочну даску за операције у средњој Европи. Италија је потписала капитулацију још 3. септембра, али је она обелодањена тек 8. септембра. Капитулација је била последица успешне војне кампање савезника у Италији која је започела искрцавањем на Сицилију Осме британске армије под командом фелдмаршала Бернарда Монтгомерија јула 1943.

1944 - Прва немачка ракета "Фау 2" у Другом светском рату, испаљена из Хага, пала је на Лондон.

1944 - Совјетске трупе су у Другом светском рату прешле границу нацистичке Бугарске.

1949 - Умро је немачки композитор и диригент Рихард Штраус, директор Бечке опере. Почео је да ствара у маниру касног романтизма и доспео до експресионизма, али је увек испољавао високо мајсторство оркестрације. Симфонијску поему испунио је новим садржајем и један је од најбољих оперских композитора 20. Века који су стварали на трагу музичке драме Рихарда Вагнера. Компоновао је и оперете, балете, соло песме, камерну музику. Дела: симфонијске поеме "Дон Хуан", "Тил Ојленшпигел", "Симфонија Алпа", " Sinfonia domestica" , "Живот јунака", опере "Салома", "Електра", "Каваљер с ружом", "Египатска Хелена", "Арабела", "Данајина љубав".

1951 - Јапан је у Сан Франциску потписао мировни уговор са 49 земаља.

1954 - У Манили су САД, Филипини, Аустралија, Нови Зеланд, Тајланд, Пакистан, Велика Британија и Француска, на иницијативу Вашингтона, основали СЕАТО пакт, замишљен као карика у америчкој глобалној стратегији окруживања Совјетског Савеза. Његово стварање објашњено је као "заштита Азије од комунистичке опасности".

1967 - Ступањем на снагу новог устава, афричка држава Уганда постала је република.

1991 - Југословенска република Македонија објавила је да ће се издвојити из Југославије.

1994 - Приликом пада, код аеродрома у Питсбургу, америчког "Боинга 737", који је летео из Чикага, погинуле су 132 особе, путници и посада.

1995 - Министри иностраних послова СРЈ, Хрватске и сарајевске муслиманске владе постигли су у Женеви усмени договор о подели Босне и Херцеговине на два ентитета, Републику Српску и Муслиманско-хрватску федерацију, и о базичним уставним принципима.

1997 - Најмање 150 особа погинуло је у близини западне обале острва Хаити, када је потонуо претрпани ферибот " La Fierte Gonavienne" (Понос Гонаве) који је пловио ка острву Гонава.

2000 - У средишту УН у Њујорку окончан је скуп на којем се окупило највише светских лидера у историји, више од 150 председника, владара и шефова влада.

2002 - Кошаркашка репрезентација СРЈ, победом у финалу светског првенства у Индијанаполису над Аргентином, пети пут је постала првак света.

2003 - Умрла је немачка редитељка и фотограф Лени Рифенштал, последња значајна фигура нацистичке ере. Као пропагандиста нацистичког режима, снимила је филмове "Тријумф воље" 1934. о конгресу Национал-социјалистичке партије у Нирнбергу, а 1936. о Олимпијским играма. После рата, посветила се фотографији и подводном филму у чему је такође остварила завидне резултате. Оставила је обимне мемоаре.

2006 - Најмање 25 особа је погинуло док је близу 100 рањено, у серији експлозија у западној индијској држави Махараштра. Експлозија се догодила у тренутку док су се верници разилазили после молитве испред Норани џамије у граду Малегаон, око 260 километара северозападно од Мумбаја. Друге експлозије су се догодиле у другим деловима града с муслиманском већином, у време исламског празника Шаб-и-Рат. Нападе су највероватније извели маоисти који се боре против парламентарне демократије. Активни су у 13 од 28 индијских држава.

2007 - Најмање 28 особа погинуло је а неколико десетина је повређено у експлозији аутомобила бомбе испред барака обалске страже на североистоку Алжира. До експлозије је дошло у граду Делис, око 50 километара источно од алжирске престонице, у тренутку док су припадници обалске страже присуствовали јутарњем подизању заставе. Све жртве биле су припадници обалске страже, која је део алжирских оружаних снага.

2015 - Преминуо је Мирослав Јосић Вишњић, српски књижевник. Рођен 1946. у Стапару, Бачка, Учитељску школу завршио је у Сомбору, а на Филолошком факултету у Београду апсолвирао је књижевност. Радио је као лектор и уредник у издаваштву, поред другог у Српској књижевној задрузи. Био је секретар листа "Студент" и уредник часописа "Релатионс". Покретач је библиотеке "Нови Албатрос". Добитник је НИН-ове и Андрићеве награде, као и националног признања за врхунски допринос култури. Дела: романи "Чешка школа", "Приступ у светлост", "Одбрана и пропаст Бодрога у седам бурних годишњих доба", "Приступ у кап и семе", "Световно тројство", "Приступ у починак", "Роман без романа", "Док нас смрт не растави", "Стабло Маријино", "Барон из шарага".

2017 - Умро је Љубиша Самарџић прослављени српски и југословенски глумац. Студирао је право, а потом је прешао на Академију за позориште, филм, радио и телевизију у Београду. Дебитовао је на филму 1961, у остварењу "Игре на скелама". Од шездесетих прошлог века, био је једно од заштитних лица домаће кинематографије. Током каријере укупно је остварио 130 филмских улога. Бавио се и филмском режијом.

2018 - Председник Србије Александар Вучић, током боравка на Косову и Метохији, посетио је Газиводе, Ибарско Постење, Пословни форум у Лепосавићу, Звечан, Косовску Митровицу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер