Početna strana > Hronika > N1: Vlada Srbije usvojila Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. Danijela Nestorović: Vlada pokušava da progura komisiju sačinjenu od podobnih stručnjaka, koji bi praktično otvorili vrata Rio Tintu
Hronika

N1: Vlada Srbije usvojila Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. Danijela Nestorović: Vlada pokušava da progura komisiju sačinjenu od podobnih stručnjaka, koji bi praktično otvorili vrata Rio Tintu

PDF Štampa El. pošta
subota, 31. avgust 2024.

Vlada Srbije usvojila je novi Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, kojim se uspostavlja okvir za odobravanje budućih razvojnih projekata, i to godinu dana nakon što su poslanici predlagali amandmane na pratkično isti akt.

Gotovo godinu dana ranije bio je u skupštinskoj proceduri. Uloženi su brojni amandmani opozicionih poslanika, ali se o Izmenama i dopunama zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu nikada nije glasalo. Vlada je juče usvojila „novi“ predlog.

„Ova Vlada pokušava na sve moguće načine da progura komisiju koja bi bila sačinjena od zaposlenih u Ministarstvu za zaštitu životne sredine i stručnjaka koji bi bili angažovani sa strane, podobnih stručnjaka, koji bi odobravali studije o proceni uticaja na zaštitu životne sredine i koji bi praktično otvorili vrata Rio Tintu“, navodi narodna poslanica Danijela Nestorović.

Strateška procena određuje kako će se realizovati kasniji projekti i koristiti prirodni resursi. Ona određuje granicu i meru zaštite životne sredine. Ali u Srbiji se dešava sve suprotno napominje Mirko Popović iz organizacije RERI.

„Zakon o strateškoj proceni uticaja umesto da bude zaštitni i preventivni mehanizam, on je nažalost mehanizam za odobravanje projekata od kojih su se mnogi pokazali kao veoma štetni po životnu sredinu“, smatra Popović.

Danijela Nestorović napominje da usvajanje vladinog predloga zakona ima za cilj da Rio Tintu i sličnim kompanijama budu odobravane studije bez velikog učešća javnosti i bez velike buke.

„Ako vi zaista želite da zaštitite životnu sredinu vi ćete omogućiti stručnoj javnosti, ali ne podobnim stručnjacima, da se izjasne i da građani daju svoj glas. Ovim zakonom kao i nizom seta drugih zakona koji će uslediti nakon ovog zakona vi zapravo poništavate volju građana i poništavate volju stručnjaka“, navodi poslanica Nestorović.

Inače Srbija je još pre pet godina bila u obavezi da usaglasi Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu sa Direktivom Evropske unije.

„Sada proglašavati usvajanje Predloga zakona o strateškoj proceni uticaja kao nekakav uspeh Vlade prosto nije tačno. Mi pet godina kasnimo i kršimo međunarodni ugovor što ostavlja posledice na stanje životne sredine, ekonomiju i takođe na zdravlje, ljudska prava i imovinu građana Srbije“, navodi Popović.

A da su sada ozbiljno rešili i da ga usvoje – biće jasno ako se nađe u skupštinskoj proceduri na zasedanju koje zvanično počinje početkom oktobra. Ili još jasnije – ako zbog njega bude organizovana vanredna sednica Skupštine Srbije.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner