Početna strana > Hronika > N1: Otkud pečat Stefana Nemanje iz 12. veka na aukciji u San Marinu? Istoričari Petar Nešić i Bogdan Pantić: Istorijski muzej se prijavio za aukciju, jer nema predmete koji pripadaju dinastiji Nemanjić
Hronika

N1: Otkud pečat Stefana Nemanje iz 12. veka na aukciji u San Marinu? Istoričari Petar Nešić i Bogdan Pantić: Istorijski muzej se prijavio za aukciju, jer nema predmete koji pripadaju dinastiji Nemanjić

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 24. april 2023.

Istoričari Petar Nešić i Bogdan Pantić, okupljeni oko portala "Srpska srednjovekovna istorija", otkrili su da će se uskoro u San Marinu naći na aukcijskoj prodaji naći pečat velikog župana Stefana Nemanje iz 12. veka.

Kako je potvrđeno, za aukciju se prijavio i Istorijski muzej Srbije, pa se ovdašnja javnost nada srećnom ishodu nadmetanja zakazanog za 6. i 7. maj.

„Često pretražujem strane aukcijske kuće da vidim šta se pojavljuje od naših predmeta, pošto sam veliki ljubitelj srednjovekovne numizmatike. Jednog jutra dok sam to pretraživao, naišao sam na pečat, što je za mene bio veliki šok. Odmah sam kontaktirao jednog kolegu, i utvrdili smo da se najverovatnije radi o autentičnom pečatu. Pozvao sam zatim Bogdana i rekao mu da imamo senzaciju i da moramo da pišemo o tome“, kazao je Nešić.

Dodaje da su nakon toga obavestili nadležne institucije kako bi učestvovali u tome, Istorijski muzej i Ministarstvo kulture.

„Istorijski muzej se prijavio za aukciju, jer oni u svojim zbirkama nemaju predmete koji pripadaju dinastiji Nemanjić“, kazao je Nešić.

Inače, Narodni muzej ima dva pečata Stefana Nemanje koji su slični ovom, ali nisu potpuno identični. Da je pečat identičan, to bi značilo da je ovo falsifikat.

„Ono po čemu znamo da je pečat Stefana Nemanje je revers pečata, gde stoji natpis na grčkom jeziku: ‘Pečat velikog župana Stefana Nemanje’. U pitanju je olovni pečat, težine dvadeset grama i 35 milimetara je njegov prečnik“, predočio je Nešić.

Bogdan Pantić otkriva da je početna vrednost ovog pečata 1.000 evra, a da je trenutna ponuđena cena 6.000 evra.

„Kada se proda, na cenu se dodaje provizija aukcijske kuće od 20 odsto“, napomenuo je Pantić.

Sagovornici N1 objašnjavaju da se ne zna ništa o postojanju samog pečata i konstatuju da nije poznato kojim putem je ovaj artefakt došao do aukcijske kuće u San Marinu.

„Pitanje je da li je iznet iz zemlje pre par meseci ili pre 800 godina, kada je nastao. On se nije nalazio na nekoj povelji koja je u Hilandaru, pa da na osnovu toga znamo da je bio ukraden“, rekao je Nešić.

Pantić je poželeo puno uspeha Istoijskom muzeju na predstojećoj aukciji i izrazio je nadu da će se ovaj pečat uskoro naći u našoj zemlji.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner