среда, 19. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Нова МХЕ „ниче“ на обронцима Копаоника – мештани љути, инвеститор не зна зашто
Хроника

Н1: Нова МХЕ „ниче“ на обронцима Копаоника – мештани љути, инвеститор не зна зашто

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. мај 2021.

 Мештани села Боће на обронцима Копаоника, у близини Јошаничке Бање, траже да се хитно заустави градња мини хидроелектране на Планској реци. Градња, не само да је угрозила реку и нетакнуту природу, већ је како кажу, инвеститор узурпирао приватне парцеле које се налазе поред речице. Инвеститор каже за Н1 да он поседује дозволу за градњу, и да ће власницима парцела надокнадити штету.

Подручје водозахвата и већи део тока Планске реке налази се у „Пределу изузетних одлика Жељин“, недалеко од Јошаничке Бање, а он представља режим заштите трећег степена. У њему је забрањена градња било каквих водозахвата и хидроенергетских објеката.

Власници парцела који су се окупили на месту на којем се гради МХЕ, кажу да је инвеститор без сагласности власника, започео градњу кроз више од двадесет приватних поседа и кроз које је планирано да прође траса.

„Значи, чисто уништење природе. Много је ружно. И сами видите како то изгледа. Ружна слика. Не идемо одавде док их не истерамо. Они морају да оду. Не знам на основу чега су могли да дођу. Без икаквог питања“, прича Милинко Лазовић, власник парцеле на којој се гради МХЕ.

Власници парцела кажу да су поднели пријаву надлежним инспекцијама, али да грађевинска инспекција још увек није сачинила комплетан извештај. Сматрају да су узурпирани приватни поседи, градилиште које није ограђено, и без грађевинске табле.

„Дужина трасе је око 1.800 метара. Види се цевка кроз коју ће спровести реку. Значи, комплетну воду. Осим инвеститора, сада се појавила и нека фантомска фирма из Власотинца која је потписала да су они извођачи радова. А они не знају ни где се налазе. Дрвеће се суши, а власници парцела који низводно имају малињаке, остају без воде“, прича Раде Павловић, један од власника парцела.

Али, у истом тренутку када су се мештани окупљали у центру села Ковачи, организован је и контра протест. Група од око тридесетак људи, како су нам објаснили, окупили су се, јер се „залажу“ за градњу мини хидроелектрана.

„Да градња није дозвољена, држава нам не би дозволила да то радимо. Не би добили грађевинску дозволу за пројекат. Што се тиче папирологије, све је правно и ако буде неких проблема са мештанима, решаваћемо на суду“, каже Стефан Милојевић, представник инвеститора.

Власници парцела поред корита Планске реке, напомињу да је инвеститор желео да све уради законито, да би их он контактирао пре самог почетка градње. Истичу да желе да реку сачувају за своју децу.

Такође, Планска река је једна од неколико преосталих нетакнутих природних станишта поточне пастрмке и поточног рака, који су строго заштићене врсте.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер