Početna strana > Hronika > N1: Nekada bistar i čist, sada zamućen i smrdljiv - Elvirin vodopad na Fruškoj gori promenio boju. Zoran Radović, planinarski vodič: Ispuštaju se neke otpadne vode
Hronika

N1: Nekada bistar i čist, sada zamućen i smrdljiv - Elvirin vodopad na Fruškoj gori promenio boju. Zoran Radović, planinarski vodič: Ispuštaju se neke otpadne vode

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. septembar 2024.

Zagađen je i Elvirin vodopad na Fruškoj gori, tvrdi aktivista. Promenio je boju, a dobio i miris. Sumnjaju da je za promenu odgovoran kineski izvođač "China road and bridge corporation", koji u neposrednoj blizini kopa tunel na Iriškom vencu.

Nekada bistar i čist, danas zamućen i smrdljiv. S vremena na vreme i potpuno beo. Jedan od 39 vodopada na Fruškoj gori, Elvirin vodopad, se promenio.

„Pre je taj vodopad bio toliko čist da su se ljudi kupali, osvežavali su se i noge i tako dalje. Pogledom se vidi da je zaprljano, kao da se ispuštaju neke otpadne vode. Mirisom se može utvrditi da se nešto ispušta“, kaže Zoran Radović, planinarski vodič.

I dok s godinama većina potoka presušuje, Elvirin vodopad teče jače nego ikad, priča Radović.

„Ja se lično pitam, otkud to? Odakle ta voda? Siguran sam da nije delo prirodnih sila, već delo ljudske ruke“, navodi Radović.

Uzrok promene, smatra sagovornik N1, nalazi se na 200 metara vazdušnom linijom od vodopada. Na tom mestu, od 2021. godine, „China road and bridge corporation“ gradi tunel na Iriškom vencu.

„Gore nema nijedan drugi zagađivač. Nema ni vikendica. Ovo je nenaseljeni deo mesta. Tako da sumnjam na kineskog izvođača da to pušta“, smatra Zoran Radović, planinarski vodič.

Ima li osnova da se prst upre u kineskog izvođača?

„U samoj Kini nemaju toliko striktnu zakonsku regulativu kao što ima u drugim zemljama. Kineske kompanije vrlo zadovoljno posluju u Srbiji baš zbog toga što ovde nema vladavine prava, ekološka vladavina prava je skoro nikakva“, navodi Bojan Simišić iz Eko-straže.

Nikakve su i kazne koje zagađivači dobijaju, ukoliko se odgovornost utvrdi.

„Zagađivači retko kada budu predmet inspekcije, pa ako i budu, onda na sudu dok se dokaže da li su napravili zagađenje ili prekršaj potrebne su godine – a ako dođe do kazne, obično su toliko male da se njima isplati da zagađuju“, smatra Simišić.

Pitanja o ispuštanju otpadnih voda uputili smo kineskoj kompaniji, kao i nacionalnom parku Fruška gora. O slučaju smo obavestili i irišku, kao i republičku inspekciju.

(N1)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner