петак, 07. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Мештани Беле Паланке 15 дана без пијаће воде, међу надлежнима – зид ћутања; Могуће рестрикције воде у селима код Чачка, систему Рзав потребно више кише
Хроника

Н1: Мештани Беле Паланке 15 дана без пијаће воде, међу надлежнима – зид ћутања; Могуће рестрикције воде у селима код Чачка, систему Рзав потребно више кише

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. август 2021.

Становници Беле Паланке већ 15 дана су без пијаће воде, а трећи је дан како домаћинства која се снабдевају из градског водовода немају ни техничку воду због квара на пумпама на водозахвату "Врело". Званичници у овом месту о проблему ћуте, а мештани говоре да не знају када ће водоснабдевање бити нормализовано.

Зашто се на више од 30 степени у хладу окупљају грађани Беле Паланке на раскрсницама?

„Воду за пиће чекамо. Цистерна доноси воду у 13х“.

И у то време – камион са пијаћом водом стиже. Са њим и велика радост за становнике овог места у коме је на снази и ванредна ситуација од пре неколико дана због ситуације са водом.

Већ две недеље житељи Беле Паланке се преко цистерне снабдевају пијаћом водом. Овај проблем је настао тако што је овај крај погодило невреме, киша и град, али проблем који је ескалирао пре два дана, а то је да уопште немају никакву воду у домаћинствима, па чак ни техничку, има везе са дотрајалим пумпама.

И тако им сваког дана неко од надлежних саопшти, кажу, да ће до краја дана или ускоро – поново по кућама вода потећи. Техничка додуше, али то њима више није најважније.

Са амбалажом спремном за долазак цистерне чекају махом старији мештани. Цистерна је једна и кружи градом, зауставља се на предвиђеним местима.

Чујемо и бес.

Зид ћутања у општини и међу надлежнима, чак и по овом питању.

Какву воду пију функционери у општини Бела Паланка нисмо успели да сазнамо. Председник општине се не јавља на телефон, директор комуналног предузећа такође, добили смо од портпаролке контакт једног од заменика, али се он, пошто је чуо ко смо, касније није јављао на телефон.

И шта остаје становницима једне од најсиромашнијих општина у држави, пошто су две недеље живели са техничком водом. Последња три дана већина и без ње.

Н1: Како се купате, извините што вас то питам?

„Не купамо се, што би се купали, вода је скупа, што се не би купали“, каже један од мештана.

Н1: А имате ли ви воду код куће?

„Имамо, како да не. Ја имам у колену воду, избушим бургијом, ставим цевчицу и за мене је довољно“, каже.

Н1: А можете ли да пијете ту воду?

„Како да не, па моја вода“.

Н1: А јел се надате да ће ово да буде решено ускоро?

„Нада и просјака чини богаташем“, каже овај мештанин за Н1.

Док се пумпа не поправи или комунално предузеће, како овде причају, не изађе из блокаде.

Због ниског водостаја реке Рзав, у Чачку је донета одлука да градски Водовод може вршити рестрикције воде. Доток воде у резервоаре био би искључен по 12 сати. У овом тренутку, бар двадесетак села која се налазе на свега неколико километара од Чачка већ је угрожено.

Највећи број села које ће рестрикције воде највише погодити, гравитирају поред будућег ауто пута Прељина – Пожега. Осим што месецима гутају прашину коју стварају тешки камиони који користе локалне путеве за превоз материјала, сада су остали и без воде.

„Ако буде рестрикције као што су најавили, онда ће људи да долазе да пуне балоне. Рецимо код мене постоји природан пад. Мораће да дође до мене да пуни балоне. Како ће да напоји стоку. Нема рзавске воде, нема ничега. Данас имамо воду. Волео бих да остане овако. Али, ништа не знамо док не видимо“, каже Миливоје Крстовић из Трбушана.

Али, због неконтролисане потрошње воде која би требало да се користи само за пиће, резервоари се врло брзо празне.

„Има и оних који долазе ноћу па пусте воду и заливају. А ми шта да радимо и коме да се жалимо. Ако се жалиш, онда си против државе. Ћути и шта те снађе“, прича Миливоје.

Зоран Пантовић, директор Водовода каже за Н1 да је за неколико дана, количина воде коју Чачак добија са извора Рзав, смањена за чак 25 одсто.

„Да један потрошач на овако високој температури нема воду био би проблем, а не њих хиљаду. Ситуација је таква да Водовод Чачак сву количину воде који добија са система Рзав, дистрибуира. Али нема довољно количине воде на водозахвату“, рекао је Пантовић.

Представници Водовода, комуналне милиције и инспекције ће обићи места која не добијају потребне количине воде са водосистема „Рзав“ због смањења нивоа реке услед високих температура. Како смо сазнали, потребно је да падне бар тридесет литара кише по метру квадратном, како би се водоснабдевање са Рзава стабилизовало.

(Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер