Početna strana > Hronika > Sto dana od rušenja u Savamali - odgovora države i dalje nema
Hronika

Sto dana od rušenja u Savamali - odgovora države i dalje nema

PDF Štampa El. pošta
sreda, 03. avgust 2016.

 U izbornoj noći između 24. i 25. aprila nepoznate osobe sa fantomkama porušile su nekoliko objekata u beogradskoj Savamali, a još nije poznato ko je za to odgovoran.

U Višem javnom tužilaštvu za N1 danas su rekli da u vezi ovog predmeta  "nema ništa novo" .

U noći između 24. i 25. aprila osobe s fantomkama bagerima porušile su nekoliko objekata u Hercegovačkoj ulici i maltretirale građane koji su se tu zatekli, vezivali ih i oduzimali im mobilne telefone. Građani su zvali policiju, ali su ih službenici, govoreći da nisu nadležni, upućivali na Komunalnu policiju u kojoj su im takođe rekli da nisu nadležni, te niko nije obavio uviđaj.

Jedan od svedoka, čuvar objekata u Savamali Slobodan Tanasković, koji je rekao da je te večeri bio vezan i maltretiran, umro na VMA.

Mandatar za formiranje nove Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 29. maja da će nadležne službe za desetak dana saopštiti ko je rušio u Savamali i po čijem nalogu, a 8. juna je rekao da su najviši organ vlasti u Beogradu odgovorni za akciju rušenja.

Vučić je izjavio je da će projekat Beograd na vodi biti izgrađen, a da će odgovorni za rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici u Savamali biti procesuirani i snositi krivičnu, prekršajnu i političku odgovornost.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je izrazio uverenje da će policija svoj posao "uraditi perfektno" i da će se doći do istine o svemu što se dešavalo u vezi rušenja objekata u beogradskoj četvrti Savamala.

U izveštaju zaštitnika građana o radu policije u noći između 24. i 25. aprila navodi se da je službenicima iz vrha policije bilo naređeno da ne reaguju.

Zaštitnik građana Saša Janković saopštio je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova prekršilo zakon jer nije u zakonskom roku postupilo po preporukama tog kontrolnog organa u vezi sa nasiljem nad građanima i nezakonitim rušenjem objekata u beogradskom naselju Savamala pre skoro tri meseca, niti ga obavestilo o razlogu zbog kojih to nije učinilo.

Zaštitnik je podsetio i da je tokom kontrole po pritužbama građana utvrdio ozbiljne propuste u zakonitosti i pravilnosti rada MUP - Direkcije policije, i dao zvanične preporuke kako da ih taj organ otkloni.

Za to je zaštitnik građana ostavio rok od čak dva meseca, iako je najkraći rok koji po zakonu 15 dana.

Građani okupljeni oko inicijative "Ne da(vi)mo Beograd" održali su niz protestnih šetnji centralnim ulicama Beograda, tražeći ostavke rukovodstva grada i nadležnih u policiji zbog događaja u Savamali.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner