Početna strana > Hronika > MSP: Utvrđen dnevni red rasprave o nezavisnosti Kosova
Hronika

MSP: Utvrđen dnevni red rasprave o nezavisnosti Kosova

PDF Štampa El. pošta
petak, 09. oktobar 2009.

Međunarodni sud pravde utvrdio je dnevni red javne rasprave o legalnosti jednostrano proklamovane nezavisnosti Kosova koja je zakazana za 1. decembar.

Rasprava će trajati deset dana, a pravni timovi iz Beograda i Prištine imaće po tri sata na raspolaganju da izlože suprotstavljene argumente, saznao je Tanjug u diplomatskim izvorima. Najpre će nastupiti pravni tim Srbije koji će nastojati da dokaže da je jednostrano otcepljenje južne srpske pokrajine, koje su proklamovali Albanci, nelegalno i protivno međunarodnom pravu. Zatim će predstavnici albanskih vlasti u Prištini izneti argumente kojima brane pravo na nezavisnost nastojeći da dokažu da je Kosovo slučaj za sebe (sui generis).

Za usmenu raspravu u haškoj Palati mira prijavilo se 29, od ukupno 36 država, koje su se umešale u ovaj spor, a njima je ostavljeno po 45 minuta da obrazlože vlastite stavove. Kako je potvrđeno u Hagu, dnevni red rasprave biće sutra zvanično objelodanjen na veb sajtu MSP.

Pisane podneske sudu UN u prvoj fazi postupka dostavile su Češka, Francuska, Kipar, Kina, Švajcarska, Rumunija, Albanija, Austrija, Egipat, Nemačka, Slovačka, Rusija, Finska, Poljska, Luksemburg, Libija, Velika Britanija, SAD, Srbija, Španija, Iran, Estonija, Norveška, Holandija, Slovenija, Letonija, Japan, Brazil, Irska, Danska, Argentina, Azerbejdžan, Maldivi, Siera Leone i Bolivija.

Podnesak vlasti u Prištini Sud tretira kao pisani doprinos, pošto Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija. Komentare na pisane izjave, u drugoj fazi postupka, pored Srbije, dostavilo je još 13 država: Francuska, Norveška, Kipar, Argentina, Nemačka, Holandija, Albanija, Slovenija, Švajcarska, Bolivija, Velika Britanija, SAD i Španija.

Sudeći prema dosadašnjim stavovima, predstavnici 16 država će pred MSP braniti nezavisnost Kosova, a 15 država stav Srbije koja ne priznaje jednostrano otcepljenje svoje južne pokrajine. Svi dostavljeni dokumenti, podnesci i odgovori zasad su poverljivi, a o tome da li će biti obelodanjeni javnosti na usmenoj raspravi ili naknadno, odlučiće sudsko veće.

Postupak za utvrđivanje savetodavnog mišljenja o ovom problemu pokrenut je na osnovu odluke koju je većinom glasova Generalna skupština UN usvojila 8. oktobra 2008. godine na zahtev Srbije. Srpski predlog podržalo je 77 delegata, a "protiv" je bilo šest i to iz Palaua, Naurua, Mikronezije, Maršalskih Ostrva, Albanije i SAD.

Nezavisnost Kosova do sada su podržale 62 zemlje, od 192 države koje su članice Ujedinjenih nacija. Sud u Hagu dobio je overene kopije, na engleskom i francuskom jeziku, rezolucije kojom su Albanci 17. februara 2008. godine proglasili nezavisnosti Kosova i Metohije.

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun je MSP dostavio dosije sa svim dokumentima koji mogu doprineti razumevanju ovog pitanja.

U formulisanju savetodavnog mišljenja učestvuje svih 15 sudija MSP sa različitim pravnim sistemima i tradicijom. Odluku donose većinom od osam glasova, a treba je očekivati najranije polovinom iduće godine.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner