Početna strana > Hronika > MSP Rusije: Dejtonski mirovni sporazum, koji je u osnovi državnosti BiH, pod pretnjom opstanka. Zaharova: Rezolucija o Srebrenici ispolitizovana i antisrpske prirode
Hronika

MSP Rusije: Dejtonski mirovni sporazum, koji je u osnovi državnosti BiH, pod pretnjom opstanka. Zaharova: Rezolucija o Srebrenici ispolitizovana i antisrpske prirode

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. maj 2024.

 Dokument o Srebrenici koji je usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija samo će pogoršati postojeće razlike i povećati potencijal za sukob na Balkanu, ocenjuje rusko Ministarstvo spoljnih poslova i dodaje da je Dejtonski mirovni sporazum, koji je u osnovi državnosti BiH, pod pretnjom opstanka.

Portparolka MSP-a Rusije Marija Zaharova ističe da je rezolucija "ispolitizovana i antisrpske prirode", ali da "njeni inicijatori imaju drskosti da kažu da je njen cilj unapređenje međunacionalnog pomirenja i jedinstva tri državotvorna naroda u BiH (Bošnjaka, Srba i Hrvata)". 

"Autori rezolucije i oni koji su za nju glasali ne mogu, a da ne znaju za tešku situaciju u BiH, gde se već duže vreme grubo krše legitimni interesi Republike Srpske (jednog od dva entiteta BiH)", podseća Moskva.

"Inicijativu da se rezolucija usvoji uporno su, kršeći Ustav Bosne i Hercegovine, 'gurali' predstavnici političkog Sarajeva – bez neophodnog konsenzusa Predsedništva BiH u takvim slučajevima, kako nalaže Dejtonski sporazum. U tome su ih aktivno podržavali predstavnici zemalja NATO-a, koji upravo i snose glavnu odgovornost za tragične događaje u Jugoslaviji, uključujući Srebrenicu. Pokretači antisrpskog poduhvata bili su Nemačka, koja je tokom Drugog svetskog rata izvršila najveći genocid u istoriji čovečanstva, ali i, nažalost, Ruanda", navodi se dalje u saopštenju.

Marija Zaharova, takođe, podseća da je Republika Srpska više puta protestovala protiv pokretanja razgovora o rezoluciji, te da je srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović poslala odgovarajuća pisma generalnom sekretaru UN kako bi se sprečilo usvajanje rezolucije "koja može dovesti do ozbiljnog zaoštravanja situacije u BiH i na Balkanu u celini". 

"Rusija je zajedno sa istomišljenicima pokušala da urazumi autore antisrpske ideje. Zapadnjaci nisu hteli da slušaju ni nas ni Srbe. Pogubne posledice (rezolucije) biće na njihovoj savesti", zaključuje Moskva.

(RT)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner