понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: Русија не искључује превентивни напад на НАТО противракетни штит
Хроника

Москва: Русија не искључује превентивни напад на НАТО противракетни штит

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. мај 2012.

МОСКВА – После готово две године разговора Русије и НАТО у вези са противракетним штитом у Европи није пронађен начин за решење проблема, па иако „тачка без повратка” још није достигнута, Москва не искључује удар на европски систем противракетне одбране у случају погоршања ситуације.

То је данас у Москви истакао начелник Генералштаба руске армије Николај Макаров на међународној конференцији о противракетној одбрани, нагласивши да би то била екстремна превентивна мера уништења противракетне одбране НАТО у Европи, уколико се претње по безбедност Русије наставе.

Главна претња руској безбедности могли би да буду ракетни системи размештени у Румунији и Пољској, као и они у Северном мору, а Русија је већ наговестила као контрамеру распоређивање својих ракетних система у области Калињинграда.

Истовремено, заменик генералног секретара НАТО Александар Вершбоу рекао је да његова противракетна одбрана није уперене против Русије, али Москва није прихватила те усмене аргументе и инсистира на писаним правно обавезујућим гаранцијама.

Још од раније је било познато да на данашњем скупу није планирано постизање конкретних договора, већ је он најављен као својеврсна припрема за предстојећи мајски самит у Чикагу, односно за даље разговоре који би требало да уследе после председничких избора у САД.

Руски министар одбране Анатолиј Сердјуков рекао је да је питање противракетног штита и даље главни камен спотицања у односима НАТО и Русије, као и да „још није могуће постизање обострано прихватљивог решења, јер је практично дошло до застоја”.

Раније данас Макаров је истакао да Москва нема намеру да распоређује своје противракетне капацитете изван територије Русије, као и да изражава жаљење што није прихваћен руски предлог о формирању заједничког противракетног штита изнет на самиту НАТО - Русија у Лисабону 2010. године.

Макаров је оценио да предлог НАТО-а о независним системима противракетне одбране не може бити подржан у Русији, јер не отклања забринутост Москве.

Амерички (НАТО) предлог о размени информација са циљем заштите од трећих земаља „не значи стварање заједничког одбрамбеног ракетног система у Европи” и не отклања забринутост Русије да би америчке ракете могле да буду употребљене против руских циљева, казао је он.

Макаров сматра да је руски предлог добар и због оптимизације трошкова, јер се њиме избегавају непотребна „преклапања” која су неизбежна у случају изградње два независна система.

Руски генерал армије оценио је да неспремност америчке стране да пружи Москви правно обавезујуће гаранције да њихов систем неће бити употребљен против Русије може да буде показатељ америчких планова да противракетну одбрану користи против руских стратешких нуклеарних снага.

Он је, ипак, позвао на даље разговоре и нагласио да је „Русија спремна да размотри све опције за проналажење обострано прихватљивих решења”, а једна од опција је да НАТО системи не покривају делове руске територије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер