Početna strana > Hronika > Momir Bulatović sahranjen u rodnom selu Raće kod Podgorice; Živadin Jovanović: Ostaće upamćen kao čovek blagih reči, a jakih argumenata - čvrsto opredeljen za zajedničku državu Srbije i Crne Gore
Hronika

Momir Bulatović sahranjen u rodnom selu Raće kod Podgorice; Živadin Jovanović: Ostaće upamćen kao čovek blagih reči, a jakih argumenata - čvrsto opredeljen za zajedničku državu Srbije i Crne Gore

PDF Štampa El. pošta
utorak, 02. jul 2019.

 Nekadašnji predsednik Crne Gore i premijer SR Jugoslavije Momir Bulatović sahranjen je danas u rodnom selu Raće, u Kučima kod Podgorice.

Sahrana je održana u 15 sati, a a njegovi posmrtni ostaci pre toga bili su izloženi na gradskom groblju Čepurci u Podgorici.

Srpski ministar odbrane Aleksandar Vulin predvodio je delegaciju Srbije na sahrani nekadašnjeg predsednika Crne Gore, i tom prilikom poručio je da je Bulatović zaslužio zahvalno sećanje Srbije.

- Srbija pamti sve i Srbija ne zaboravlja ništa. Srbija ne zaboravlja ničije dobro, Srbija ne zaboravlja ničije zlo. I svakom se nastoji i trudi da vrati po zasluzi. Momir Bulatović je svojim životom zaslužio zahvalno sećanje - poručio je Vulin na sahrani, gde su prijatelji i građani izražavali saučešće porodici Momira Bulatovića.

Vulin je u ime predsednika Srbije Aleksandra Vučića i u ime Vlade Srbije porodici Bulatović preneo izraze najdubljeg saučešća, kao i svim građanima Crne Gore, ali i svom srpskom narodu i položio vence.

 Komemoracija povodom Bulatovićeve smrti održana je danas i u Beogradu u Kombank dvorani, a komemorativnom skupu prisustvovala je premijerka Srbije Ana Brnabić.

Posle odavanja počasti minutom ćutanja o nekadašnjem predsedniku Savezne vlade SR Jugoslavije je govorio bivši ministar u Saveznoj vladi Živadin Jovanović koji je rekao da će Bulatović ostati upamćen kao političar i državnik širokih demokratskih pogleda i čovek blage reči, a jakih argumenata. Istakao je i da je Bulatović bio iskreno i duboko opredeljen za afirmaciju i očuvanje SR Jugoslavije kao zajedničke države Srbije i Crne Gore.

Dodao je da će Bulatovića pamtiti po tome što je u teškom periodu nove zajedničke istorije Srbije i Crne Gore bio jedan od najbližih i najpouzdanijih saradnika Slobodana Miloševića, kao i da je imao važnu ulogu u postizanju Dejtonskog sporazuma. Podsetio je da je Bulatović tekst iz Rambujea ocenio kao neprihvatljiv ultimatum čiji cilj, kako je verovao, nije bio postizanje mirnog i trajnog političkog rešenja za KiM, već opravdanje za NATO agresiju.

Kako je rekao, pod Bulatovićevim predsedvanjem, 3. juna 1999. godine, Savezna vlada odobrila dogovor Ahtisari-Černomidin-Milošević koji je, kako je dodao, predstavljao osnov za Rezoluciju UN 1244, a podsetio je i da je bio je svedok odbrane u Haškom tribunalu u procesu protiv potpredsednika Savezne vlade Nikole Šainovića i drugih jugoslovenskih rukovodilaca.

Komemoraciju je organizovalo Udruženje gradjana ''Sloboda'' čiji je Bulatović bio predsednik, a skupu su prisustvovali njegovi saradnici i prijatelji, predstavnici Foruma za svet ravnopravnih, Kluba generala i admirala, Fonda mladih poljoprivrednika ''Borka Vučić''.

Momir Bulatović je bio prvi predsednik Republike Crne Gore koji je izabran na višestranačkim izborima i predsednik Savezne vlade Savezne republike Jugoslavije. Bio je osnivač DPS-a, SNP-a i NSS-a. Preminuo je i nedelju, 20. juna, u rodnom selu Raće od posledica srčanog udara u 63. godini.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner