Početna strana > Hronika > Mlađan Đorđević: Đukanović diktatorski vlada već 27 godina, Beograd treba da osudi kršenje ljudskih prava Srba u Crnoj Gori
Hronika

Mlađan Đorđević: Đukanović diktatorski vlada već 27 godina, Beograd treba da osudi kršenje ljudskih prava Srba u Crnoj Gori

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. oktobar 2015.

 Kao što sada zvaničnici Crne Gore optužuju pojedine „krugove“ oko SPC i DSS-a u Srbiji za mešanje u unutrašnje stvari te zemlje, tako su 2010. uoči lokalnih izbora u toj zemlji optužili direktno Mlađana Đorđevića, savetnika predsednika Srbije Borisa Tadića, da organizuje tamošnju opoziciju i da se meša u izborne procese. Tada su to odlučno demantovali i iz Tadićevog kabineta i iz vladajuće Demokratske stranke, a Đorđević i danas za „Politiku“ ističe da je sve što je radio bilo u skladu sa tadašnjom državnom politikom na koju je ponosan.

– Bio sam sekretar Saveta za Srbe u regionu i dijaspori, koji je delovao u skladu sa Ustavom Srbije i u skladu sa međunarodnim propisima i konvencijama koje kažu da svaka zemlja ima pravo i mogućnost da se bavi položajem svog naroda u drugim zemljama. To je faktički bio državni organ pri kabinetu predsednika. U njegovom  radu su učestvovali predsednik, premijer, nadležni ministri i vladika Grigorije kao predstavnik Srpske pravoslavne crkve. Ja sam kao sekretar operativno realizovao ono što Savet donese kao zaključke. Najviše smo se bavili očuvanjem kulturnih institucija – objašnjava Đorđević, koji je sada na čelu  organizacije „Srpski kod“.

Vas su onda kao predstavnika vlasti optuživali da se mešate, sada ne optužuju vlast...

Zato što ova vlast gradi dobre odnose, lične, sa Đukanovićem i njegovim režimom. Ali to, nažalost, ne utiče na poboljšanje položaja Srba u Crnoj Gori, koji su, između ostalog, bez mogućnosti da dobiju posao, bez mogućnosti da očuvaju svoj identitet...

Vi smatrate da bi sadašnja vlast trebalo da se meša?

Trebalo bi da se meša u bilo kojoj situaciji u kojoj su srpska prava ugrožena bilo gde.

Ali ne u proteste opozicije.

Ne, ali ona mora da osudi kršenje ljudskih prava. U policijskoj intervenciji u Podgorici na najgrublji način su uhapšeni poslanici, pretučeni su novinari. Jedan od novinara je Srbin, koji vodi ugledan portal „InfoS”. Uhapšen je predsednik Izvršnog odbora Matice srpske u Crnoj Gori dr Vladimir Božović, koji je profesor univerziteta. Zar to nije dovoljan razlog da neko iz srpske države reaguje i da kaže da se time krše prava Srba? Zamislite da mi u Srbiji uhapsimo hrvatskog, mađarskog ili albanskog novinara, ili predsednika matice crnogorske, albanske, hrvatske... Čudim se zašto niko od zvaničnika iz Srbije nije reagovao.

Mislite li da se sada neko iz Srbije ozbiljno umešao?

Ne, apsolutno ne. Ja sam učesnik ovog protesta ispred ambasade Crne Gore, posle hapšenja demonstranata u CG, gde nas je bilo 100–150 građana. Spontano smo se okupili, bez partijskih obeležja, bez ičega. Niko tu nije bio organizator, u smislu da je DSS ili bilo koja partija to organizovala. Pa zar mislite da DSS stvarno ima tu snagu da može bilo šta da organizuje?!

A kada optužuju krugove oko SPC? Tamo se ipak na protestu pojavio mitropolit Amfilohije.

Mitropolit je čovek koji trpi konstantan pritisak režima Mila Đukanovića. Najnovije je da Crna Gora sprema zakon koji faktički oduzima imovinu ne samo SPC nego svim verskim zajednicama, a ono što je najgore jeste to da bi po tom zakonu maltene postavljenje mitropolita trebalo da odobrava Vlada Crne Gore. Pokušaj stvaranja izmišljenog crnogorskog identiteta na račun gašenja srpskog identiteta ide najviše preko Crkve.

Budući da vaša organizacija „Srpski kod“ blisko sarađuje sa nekim organizacijama u Rusiji...

Ne sa nekim, nego sa ozbiljnim organizacijama.

Bliski ste, dakle, Rusima. Koliko vam se čine osnovane optužbe da se Rusija umešala da bi sprečila ili usporila ulazak Crne Gore u NATO?

Mislim da su to tek optužbe koje nemaju osnova. Zvanična ruska politika je doskoro, do uvođenja sankcija Crne Gore Rusiji, podržavala zvaničnu politiku u Crnoj Gori. Prva je priznala crnogorski referendum, koji je za mene nelegitiman i pokraden. Rusija je mnogo novca uložila u Crnu Goru... Ovo je samo pokušaj vlasti da celu stvar, koja se tiče samo toga da neko vlada 27 godina i da diktatorski vlada u jednoj zemlji, pokušava da odbrani optužbama da je posredi velikosrpski, i sada ruski, uticaj. Verujem da nema toga, da je dole narod koji više ne može da trpi diktaturu. A najlakše je da se kaže velikosrpski, velikocrkveni, velikoruski...

A zašto baš velikosrpski?

Zato što Đukanović time motiviše svoje glasače, zato što se „neguje“ ta priča kako je ugrožena crnogorska državnost i slično, da se ljudi ne bi bavili suštinom. A suština je u kakvim uslovima živi narod u Crnoj Gori – i ekonomskim i političkim. Da li je normalno da u demokratiji jedan čovek vlada 27 godina?

Biljana Baković

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner