Početna strana > Hronika > Mlađan Dinkić: Saša Radulović na stečajevima zaradio nekoliko stotina hiljada evra
Hronika

Mlađan Dinkić: Saša Radulović na stečajevima zaradio nekoliko stotina hiljada evra

PDF Štampa El. pošta
subota, 30. novembar 2013.

Ministar privrede Saša Radulović radi za Ivicu Dačića, a protiv Vučića i interesa zemlje. On je deo Dačićevog plana kako da se obori rejting lidera SNS Aleksandra Vučića

Kad je došlo do rekonstrukcije Vlade, želeo sam da se na neko vreme povučem iz javnosti i da pustim naslednike da urade ono što misle da treba da se uradi. Međutim, Radulović je svojim delima isprovocirao naš povratak na scenu, kaže u intervjuu za Kurir lider URS Mlađan Dinkić.

- On ne radi samo na štetu Vlade već i na štetu države.

Zbog čega to radi?

- Meni je sad jasno da je on poslat u Vladu da zastupa interese jedne velike interesne grupe - stečajnih upravnika. Pre godinu dana država je pokrenula proces protiv Radulovića da mu se oduzme licenca stečajnog upravnika! Namerno je odugovlačio stečajne postupke koje je vodio i utvrdili su čak tri velike nepravilnosti u njegovom radu.

On je u višestrukom konfliktu interesa jer je za svih 15 slučajeva koje je vodio kao stečajni upravnik, privatna firma koju su držali zajedno on i njegova žena radila je knjigovodstvene usluge, a istovremeno je od suda primao naknadu od oko 12.000 evra godišnje po jednom slučaju, tako da je zaradio više stotina hiljada evra u tom periodu! Bio je stečajni upravnik u slučaju šećerane „Dimitrije Tucović“, a najveći poverilac šećerane bila je Hipo banka, gde je on istovremeno radio kao konsultant! Agencija za licenciranje stečajnih upravnika utvrdila je da je u slučaju „Delta legala“, gde je bio stečajni upravnik, radio u korist prevaranata iz te firme koji su jedan stan preprodavali i po nekoliko puta, a na štetu građana!

Koji je njegov cilj?

- Napravio je dogovor s udruženjem stečajnih upravnika da se ukine sadašnji zakon o stečaju i da onda, umesto da država kontroliše stečajne upravnike, to rade oni sami kroz komoru stečajnih upravnika! To nema nigde u svetu. On računa da njegove kolege u Vladi neće time da se bave i pokušaće da progura zakon u Skupštini. Mi to nećemo dozvoliti. Time bi se legalizovala stečajna mafija. Ono što ovog čoveka čini potpuno moralno nepodobnim za posao ministra jeste i to što ne daje odgovor na pitanje kako je moguće da on i njegova supruga nisu prijavili Agenciji za borbu protiv korupcije nijedan stan, dinar štednje, a zaradio je više stotina hiljada evra.

Sumnjate da on krije imovinu?

- Ili krije imovinu, ili neka kaže na šta je potrošio pare. Srpsku privredu sad vodi stečajni upravnik i cela Srbija će otići pod stečaj. Potpuno je zaustavio proces restrukturiranja bivših društvenih preduzeća, oterao je „Alkador“, koji je hteo da privatizuje „Prvu petoletku“, a za koju nema kupaca već 12 godina. Uveo je „Galeniku“ u blokadu, prošle nedelje i „Tigar“. Jedina svetla tačka srpske ekonomije je 27 odsto veći izvoz nego pre godinu dana, a toga ne bi bilo da nije bilo državnih podsticaja.

Mi smo morali sve da damo i poklonimo da bi neko došao kod nas?

- Propale fabrike - „Jat“ ili „14. oktobar“ niko neće da kupi ako ne dobije podsticaje. Mi ne pričamo ovde o rudnicima zlata, već o firmama koje su u dubiozi i za koje država daje 750 miliona evra godišnje da bi pokrila razne troškove. To su firme za koje moramo da platimo da bi ih neko kupio. Radulović je krenuo s akcijom gašenja Fonda za razvoj, pa mu je onda Zorana Mihajlović rekla: „Stani, čoveče“. Onda je krenuo da gasi SIEPA, a očito je neće ugasiti, jer su postavili vršioca dužnosti direktora.

Bio sam sa Vučićem prošle nedelje u Nišu kad je italijanskim investitorima rekao da će država nastaviti politiku podsticaja. To znači da taj čovek vodi svoju internu politiku i da ga tolerišu jer ne znaju kako da ga izbace. Očito neko planira vanredne parlamentarne izbore, kojima će da izbriše i Radulovića. S druge strane, Dačić računa na obrnutu politiku.

U kom smislu?

- Radulović radi u korist Dačića, a protiv interesa Vlade i države i na Vučićevu štetu. Najveći dobitak Dačićeve rekonstrukcije je Radulović. Kad ministar privrede izazove gomilu štrajkova po Srbiji, ne ide Dačić da ih gasi, već Vučić. Dačić se verovatno negde u uglu smejulji i gleda kako se ostvaruje deo njegovog plana - kada URS izađe iz Vlade, finansije će preuzeti Vučić i rejting će mu pasti jer je ekonomske probleme teško rešiti u kratkom roku. Verovatno ni Dačić nije mogao da zamisli da će Vučiću rejting tako brzo da padne, a Radulović mu je pao kao dar s neba.

Čedomir Jovanović je konkurisao za kredit kod Fonda za razvoj. Da li je to uloga Fonda da bogati političari uzimaju kredite kod države?

- Mislim da je nemoralno da se političari istovremeno bave i biznisom. Nikad nisam imao firmu, kao ni bilo koji član moje porodice. I Jovanović i Dragan Đilas treba da se opredele da li se bave biznisom ili politikom. Đilasu nije mesto u politici, jer da nije bilo politike, njegova agencija ne bi bila tako uspešna, i to je svima jasno. To mu je omogućio Boris Tadić, jer mu je tad odgovaralo da ima kompletan medijski uticaj preko Đilasovih agencija.

Znači, Đilas za svoje bogatstvo treba da zahvali Tadiću?

- On mu je značajno pomogao. Ne zbog njega, već gledajući svoj uticaj - DS je bio najomiljenija stranka u svim medijima zahvaljujući Đilasovoj i Šaperovoj agenciji.

Afera „kiparski novac“

VELIMIR ILIĆ HOĆE DA ZASENI PROSTOTOM

Velimir Ilić tvrdi da je video tri milijarde evra na Kipru, da je tamošnja vlast poslala sve papire, transakcije i da je afera zataškana. Jeste li vi zataškali tu aferu, jeste li videli taj novac?

- Ilić pokušava da zaseni prostotom. Kad sam se bavio tom istragom, zajedno s ljudima iz tadašnje policije bili smo na Kipru i ustanovili da su sve pare potrošene ili transferisane u druge zemlje u kojima im se gubi svaki trag. Tražili smo pomoć američke institucije za suzbijanje nelegalnih finansijskih transakcija i oni su rekli da će nam pomoći. Međutim, posle napada na Njujork 11. septembra prekinuli su da se bave nama, prebacili su se na Al Kaidu. Postoji izveštaj Haškog tribunala u kojem piše da su te pare potrošene, transferisane u druge zemlje pre nego što smo mi došli tamo. To je legenda, a postoji jedna druga, ja bih rekao nebuloza, u koju mogu da poveruju samo idioti - da smo tada našli te pare, pa kako smo mi mogli da ih podignemo? Da bi podigli pare s tuđeg računa, potrebno vam je ovlašćenje vlasnika tog računa. Ne mislite valjda da bi Slobodan Milošević meni lično dao ovlašćenje da podignem pare koje je on sklonio na Kipar? Valjda bi dao nekom Ivici Dačiću ili nekome iz svoje partije.

Opet kampanja

BIĆE VANREDNIH PARLAMENTARNIH IZBORA

Da li verujete da će biti vanrednih parlamentarnih izbora sledeće godine?

- Sva je logika da će ih biti. Za Srbiju, kad bi Vlada radila dobro, kad bi se standard poboljšao i kad bi se zapošljavali ljudi, zaista ne bi bilo potrebe da bude izbora, ali dešava se sve suprotno. Vlada je veoma heterogena. Imate slučaj da Zorana Mihajlović otvoreno govori da jedan član Vlade radi protiv interesa države, da nabacuje poslove firmi svog prijatelja, a onda imate muk u Vladi jer niko ne sme da kaže ko je taj čovek. To je neozbiljno. Ili takav čovek mora da leti iz Vlade, ili Zorana mora da leti ako je slagala. Vučić je dobio veliki kredibilitet zahvaljujući borbi protiv korupcije, a sad se cela Vlada bavi istragama, forenzičarskim poslom, niko živ ne radi ono što mu je zadatak. Ne treba 15 ministara da se bavi istragama.

Hoćete li biti s nekim na listi ili ćete ambiciozno sami, pa šta bude?

- Mi smo do sada već tri puta sami ulazili u parlament, samo jednom u koaliciji. Zavisi od okolnosti i programskih sličnosti. Nemamo ništa protiv da napravimo savez s nekim ko bi delio naša opredeljenja. Ako bude partija koje dele zajedničke vrednosti s nama, možemo se dogovoriti o zajedničkom nastupu, ako ne, sami ćemo.

Katarina Blagović

 

(Kurir)