петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Јоаникије: Српски језик у темељима Црне Горе, треба да буде службени. Можеш истовремено бити и Србин и Црногорац – као што можеш бити и стриц и ујак
Хроника

Митрополит Јоаникије: Српски језик у темељима Црне Горе, треба да буде службени. Можеш истовремено бити и Србин и Црногорац – као што можеш бити и стриц и ујак

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јануар 2025.

 Митрополит црногорско-приморски Јоаникије изјавио је да је српски језик у темељима Црне Горе и требало би да буде службени, док је положај Српске православне цркве (СПЦ) данас бољи него 2020. године.

Према резултатима пописа, у Црној Гори црногорским језиком говори 34,52 одсто становништва, српским 43,18 одсто, босанским 6,97 одсто, албанским 5,25 одсто, руским 2,4 одсто, српскохрватским 2,08 одсто, а 1,7 одсто није желело да се изјасни.

Док просрпске партије у Црној Гори траже да српски буде службени, црногорски је службени од 2007. године, а у службеној употреби су и српски, босански, албански и хрватски. Ћирилица и латиница су равноправна писма.

Јоаникије је у интервјуу за ТВ Нова М рекао и да СПЦ има коректне односе са владом Милојка Спајића, али да црква не утиче на дешавања у земљи. Ипак, признао је да му долазе политичари, незванично и углавном у кризним ситуацијама.

„Ми смо гледали, колико је год било могуће, да се вратимо свом редовном послу и служби. Имамо много обавеза на том плану. Није нам до политике… Е сад, кад су неке кризе, долазе људи код нас и разговарамо о свим стварима. Ретко кад долазе, долазе онда кад виде да су ударили главом у зид“, казао је митрополит Јоаникије.

Он је рекао да црква није учествовала у преговорима између партија, након недавних локалних избора у више градова.

“Не желимо да учествујемо у преговорима, јер се тамо преговара о интересима. Шта су политичке партије, то је њихов задатак да се боре за што више утицаја, фотеља, новца… То је нама страно. Ми се тим стварима не бавимо. То ми препуштамо њима. То је њихов посао и њихова одговорност. Како бих се мешао у то па да сносим одговорност с политичарима, а суштински не могу да имам никаквог утицаја”, истакао је Јоаникије.

Указао је да је „свима познато“ да у цркви не питају ко је Србин, а ко Црногорац.

„У давнини нашој, нашој прошлости, у доба краљевине Црне Горе имали смо све то дефинисано, па је дошло до неке пометње хармоничних односа“, казао је он.

Он је навео да је у доба краља Николе (Петровића) званично по том питању став био – Црној Гори већина народа су по народности Срби, а сви су Црногорци по својој држави, по држављанству.

Било је поштовано, истакао је Јоаникије, и српство на одговарајући начин, српство краља Николе и црногорство.

„Питају можеш ли истовремено бити Црногорац и Србин? Па можеш, можеш истовремено бити и стриц и ујак“, казао је митрополит Јоаникије.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер