четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополит Амфилохије: Они који су надахнути духом убица Архиђакона Стефана прогоне данас Цркву у Црној Гори
Хроника

Митрополит Амфилохије: Они који су надахнути духом убица Архиђакона Стефана прогоне данас Цркву у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. август 2020.

 Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, служио је данас на празник Светог Архиђакона Стефана, слави града Херцег Новог, Свету архијерејску литургију у цркви Светог Спаса на Топлој.

У току Свете литургије, Митрополит Амфилохије је свештеника Александра Папића рукопроизвео у чин протопрезвитера, рекавши да звања у цркви нису само награда, већ и подстицај да још ревносније служимо имену Божијем и народу. ”Нека би те Господ укријепио да служиш Цркви Божијој и народу Божијем у све дане твога живота”, рекао је оцу Александру Митрополит. Отац Александар је заблагодарио Митрополиту на чину, поздравио вјерни народ, рекавши да је ово пут достојанства и пут части, а најбитније пут и заједница са Христом. ”Тај пут воду у вјечни живот, али је уједно и пун одрицања, жртве, пут на коме носимо крст животворни”, рекао је отац Александар, завршивши своје обраћање јеванђелским ријечима које кажу да ко хоће да свој живот да спаси, жртвоваће га ради Господа и Његовог Јеванђеља, а свако ко жели живот да сачува, изгубиће га.

Владика је такође у чин чтеца рукопроизвео Ненада Ковача.

Након читања из Светог јеванђеља, Митрополит је своју пастирску бесједу почео тумачећи јеванђелске ријечи о камену који одбацише зидари који је постао глава од угла. ”Дивно је ово у очима нашим”, рекао је и додао да је у овим ријечима садржано све оно што је још од пророка говорено. ”Крајеугаони камен васионе, крајоугаони камен људске историје у времену и у вјечности јесте сам Господ Исус Христос, од кога је све постало што је постало и без кога ништа не постоји што постоји”, рекао је Владика и објаснио прочитану јеванђелску причу, да су први које је Господ послао у виноград били пророци до Мојсија и побили су их, а након њих послао је Мојсија и друге пророке до Светог Јована, па су и њих побили, а онда је послао Сина Свога, не би ли се Њега застидјели, али су и њега убили. ”У кратком Јеванђељу, у краткој причи Господ је исказао све што се догађало у историји до Њега, а и што се догађа до наших времена. Људи на овој земљи прогоне оне које Бог шаље”, рекао је Владика и поручио да је тако било до наших времена, а међу њима посебно мјесто заузима Свети Архиђекон Стефан.

Митрополит је нагласио да заштитник Херцег Новог, Свети Стефан, каменован и убијан, видјевши славу Божију, није осуђивао своје убице, већ се као Господ на  крсту се молио за своје непријатеље. ”Тако то иде до данас, они који су Црква, који су изабраници Божији, они су гоњени и прогоњени кроз сву историју”, рекао је и осврнуо се на страдање народа Божијег у двадесетом вијеку, нарочито у Русији на челу са Светим страстотерпцима Романовима који су страдали невини иако се Цар Николај одрекао власти и повукао.

Осврнуо се и на страдање Цркве и кроз претварање Свете Софије у Цариграду у џамију и рекао да је и сами Бог, Алах, показао да је ово неправда, тако што је човјек који је први служио у њој, доживио срчани удар. Такође је рекао да исто то вријеме гоњења хришћана, нарочито у антиохијској Патријаршији у Азији наставља се у читавом двадесетом вијеку, а и данас, у Малој Азији гдје хоће да затру сјеме хришћанско.

Они који су надахнути духом убица Архиђакона Стефана, они данас Цркву Божију, Цркву Христову, прогоне овдје у Црној Гори, која је сва утемељена на хришћанској вјери православној

”То се наставља нажалост и код нас овдје у Црној Гори. Они који су надахнути духом убица Архиђакона Стефана, они данас Цркву Божију, Цркву Христову, прогоне овдје у Црној Гори, која је сва утемељена на хришћанској вјери православној. Ево, поново се повампирили гонитељи Цркве и доносе безбожне законе отимајући оно што припада Цркви Божијој Светосавској, што су задужбинари кроз вјекове градили за Цркву и за народ Божији”, рекао је Митрополит.

”Повампирује се правда Понтија Пилата у Црној Гори Светог Петра Цетињског, Светога Јована Владимира, Светога оца нашега Саве, Светог Петра Ловћенског Тајновидца. Настављају правду Понтија Пилата, а и Понтије Пилат је био свјестан да је Христово распеће неправедно, међутим, уплашен за своју власт, он је донио одлуку да буде распет Господ, као и сви такви носиоци неправде, безаконим законом кроз вјекове гоне и прогоне Христа Господа и правду Његову”, нагласио је Митрополит Амфилохије.

Нагласио је да сва историја човјечанства, историја Цркве, сва је у историју распећа и гоњења од стране ”виноградара”, али је историја Цркве и народа Божијег у исто вријеме и историја васкрсења. ”Све пролази кроз распеће, да би доживјело васкрсење”, рекао је, додавши да је тако Црква Божија утемељена на крајеугаоном камену кога одбацише зидари овога свијета, али остаје угаони камен васионе и историје човјечанства. Нагласио је да је у овом духу историја сваког хришћанског народа.

Косовски завјет извире из Христовог, јерусалимског Новог завјета и који је печат нашег народа

Бесједу је Митрополит Амфилохије закључио освртом на косовски завјет који извире из Христовог, јерусалимског Новог завјета и који је печат нашег народа.

Након Свете литургије, Митрополит је благословио славске приносе у славу и част Светога Архиђакона Стефана. Митрополит Амфилохије је честитао славу храму и граду Херцег Новом, на челу са господином Стеваном Катићем. Нагласио је да је ово посебан благослов, не само за овај град, већ за цијелу Црну Гору. Рекао је да је славски колач продужетак хљеба живота који дијелимо у Светом причешћу. ”Ту се учимо како да дијелимо оне дарове које је Бог дао нама људима, да их дијелимо подједнако свима, да не отимамо”, рекао је Митрополит и изразио посебну радост јер је управа града Херцег Новог наставила ово живо предање сабирања око хљеба живота.

Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије је благословио све у нади и молитви да се сав народ излијечи од овог вируса, али и од најопакијег вируса братоубилаштва, који влада још од времена Каина и Авеља.

Након Митрополита Амфилохија, окупљенима је честитао празник и обратио се предсједник ЦО Херцег Нови, адвокат Зоран Лазаревић.

(mitropolija.com)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер