понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Митрополија црногорско-приморска: Притисци на Православну цркву у ЦГ већи него у комунизму
Хроника

Митрополија црногорско-приморска: Притисци на Православну цркву у ЦГ већи него у комунизму

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. јануар 2012.

Подгорица - Митрополија црногорско-приморска саопштила је да притисци на канонску Православну цркву у Црној Гори и њено свештенство постају неподношљиви.

Митрополија је додала да је стање горе него у времену комунистичке тираније.

У саопштењу са састанка свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске достављеном Танјугу, захтева се неодложни прекид свих врста притисака на Православну цркву, уз констатацију да неки државни органи тренутно пишу најсрамније странице црногорске историје. Неприличне политичке уцене и неосновани злонамерни напади на митрополита, свештенство и православне вернике којима се не види краја, који, штавише, како време пролази, добијају свој све примитивнији и насилнији облик у виду насиља неких од државних органа и примене антицрквених противзаконитих метода, незапамћених ни у времена комунистичке тираније, постају неподношљиви, наводи се у саопштењу.

Свештенство и монаштво Митрополије црногорско-приморске изразило је забринутост због, како се наводи, мноштва притисака на Православну цркву у Црној Гори.

Притисци на Православну цркву са којима се не суочава ниједна друга верска заједница у Црној Гори, пројављују се кроз отворену и јавну подршку одређених владајућих структура једној племенско-партијској псеудорелигиозној неправославној организацији, која има намеру да угрози име, идентитет, достојанство и имовину Православне цркве, наводи се у саопштењу.

Додаје се да су поједини државни органи, у својој антибожној и антихристовској намери да угуше црквени живот у Црној Гори, спремни на противуставно изгоњење свештеника и њихових породица, монаха и монахиња.

Неправним и манипулантским тумачењем комунистичког Закона о правном положају верских заједница из 1977. године, неки државни органи пишу најсрамније странице црногорске историје, тврде се у саопштењу.

Подсећа се на истеривање свештеника Синише Смиљића, најаву протеривања протојереја Велибора Џомића, одбијање десетина молби свештеника за боравак у Црној Гори, као и на политичко-судско процеусирање митрополита Амфилохија.

Као да све то није довољно, већ се најављује отимање црквене имовине, а не преза се ни од позива на рушење православних хришћанских храмова - храма Свете Тројице на Румији и цркве Пресвете Богородице и Александра Невског на Светом Стефану, указује се у саопштењу.

Свештенство Митрополије црногорско-приморске је истакло нераскидиве везе Православне цркве у Црној Гори са Жичком и Пећком архиепископијом, односно српском Патријаршијом.

Свештенство Митрополије захтева неодложни прекид свих врста притисака на Православну цркву и исповеда своје пуно сагласје за очување јединства наше помесне српске Цркве, наводи се у саопштењу.

Указује се да тренутни и плитки политички интереси једне олигархије, покушаји директног мешања власти у унутрашње устројство Цркве - не могу и неће утицати на вековни поредак Цркве и угрожавање њене богодане слободе - Ако мене гонише и вас ће гонити - реч је Христова, која се данас остварује у Црној Гори, као у бесудним годинама након Другог светског рата, наводи се у саопштењу.

Додаје се да је Црна Гора била и требало би да остане друштво честитих, слободоумних и поносних људи.

Путем који је неки воде, а нарочито рушењем темеља на којима је заснована Православна црква Христова, неизбежно ће је довести до агоније и самоурушавања, наводи се у саопштењу.

Националне и класне поделе, вештачки стваране, проузроковане духовним, образовним и економским насиљем, стварају дубоке и бојати се незалечиве ране на црногорском друштву, које се неће лако зацелити и које нису на добробит ниједног грађанина, а још мање Црне Горе као целине, закључује у саопштењу Митрополија црногорско-приморска.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер