четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Ескобар и ја смо се надали бољем резултату наше мисије, али нажалост, тензије и даље расту
Хроника

Мирослав Лајчак: Ескобар и ја смо се надали бољем резултату наше мисије, али нажалост, тензије и даље расту

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јун 2023.

 Специјални изасланик Европске уније (ЕУ) за дијалог Србије и Косова Мирослав Лајчак објавио је на Фејсбуку да, заједно са америчким изаслаником Габријелом Ескобаром, наставља са напорима да се омогуц́и и подржи одрживо политичко решење, иако после њихове посете региону, упркос неким позитивним сигналима, „тензије и даље расту“.

Лајчак је подсетио да је са Ескобаром путовао у Приштину и Београд са циљем да се позабаве напетом ситуацијом на северу Косова и истраже „потенцијал за политичко решење“.

„На Косову смо се састали са највишим руководством, укључујуц́и председницу Вјосу Османи, премијера Аљбина Куртија и првог заменика премијера Бесника Бисљимија. Наша дискусија је била дуга“, навео је он.

„Пренели смо нашу забринутост због ситуације на северу и истакли потребу за хитном деескалацијом. Поновили смо шта су и ЕУ и САД тражиле од страна да ураде када позивају на политичко решење: хитну деескалацију, превремене изборе уз учешц́е косовских Срба и повратак дијалогу о нормализацији“, нагласио је Лајчак.

Лајчак је пренео да се разговарало и са опозиционим лидерима косовских Албанаца, објашњавајуц́и последице тренутне кризе и штету коју она наноси међународном угледу Косова.

„Замолили смо их за подршку политичком решењу за смиривање тензија“, предочио је Лајчак.

„Како се ниједно решење не може постиц́и без укључивања погођеног становништва, Ескобар и ја смо се састали и са представницима Српске листе и цивилног друштва, да бисмо чули од њих и објаснили зашто је важно да косовски Срби учествују на новим изборима“, нагласио је европски дипломата.

Преносећи утиске из Београда, Лајчак је рекао да су Ескобар и он имали „подједнако дуге, али и нимало лаке разговоре са председником Александром Вучиц́ем“.

„Објаснили смо му како треба да допринесе изласку из садашње кризе и позабавили смо се сложеном ситуацијом Срба на Косову. Посебно смо истакли да, иако сви грађани имају право на миран протест, насиље никада није прихватљиво и не може бити некажњивости“, предочио је Лајчак.

„Ескобар и ја смо се надали бољем резултату наше мисије, али нажалост, упркос неким позитивним сигналима, тензије и даље расту. После кратког заустављања на Годишњем састанку Европског савета за спољне односе у Стокхолму, где сам имао прилику да разговарам са бројним људима из Европе и САД, сада сам се вратио у Брисел да информишем ЕУ и државе чланице о мојим налазима и наредним корацима“, навео је Лајчак.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер