недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: Дијалог је решење у европском духу
Хроника

Мирослав Лајчак: Дијалог је решење у европском духу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2011.

Високи званичник ЕУ Мирослав Лајчак рекао је да је структурални дијалог о проблему правосуђа у БиХ рјешење које је у европском духу и важан корак према нормализацији односа у БиХ, јавио је дописник Срне из Брисела.

Лајчак је рекао да ће структурални дијалог који је дио проевропске стратегије за БиХ почети у јуну, под предсједавањем европског комесара за проширење ЕУ Штефана Филеа, и то ''без пресија, рокова који висе над главом и пријетњи, тако да ће саговорници моћи да фокусирају на суштинске проблеме''.

"Ово је био важан корак према нормализацији односа у БиХ.Постигли смо договор да не идемоу конфронтацију", рекао је Лајчак по повратку из Сарајева.

Лајчак је подсјетио да је предсједник Републике Српске Милорад Додик у више наврата наводио да је циљ референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ да скрене пажњу на проблеме, али да је прихваћена понуда ЕУ за дијалог и да неће бити референдума.

"Додик је обећао да ће Парламенту предложити нову резолуцију која ће поништити претходну одлуку", рекао је Лајчак, и додао, да је висока представница ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон увјерена да ће он испунити своја обећања.

Понуду о структурном дијалогу у замјену за повлачење одлуке о референдуму, Лајчак је смјестио у контекст проевропске стратегије за БиХ која је описана у закључцима Савјета министара у новембру прошле године.

"Од тада, позитивно је што проевропску перспективу у БиХ сви прихватају. Али, двије негативности упадају у очи. БиХ нема власт седам мјесеци након избора, нити смо близу формирању, нити се зна ко би требало да буде у власти. Друга негативност била је одлука о референдуму која је доводила у питање институције Суда и Тужилаштва. Нема сумње да је то било тешко кршење Дејтонског споразума'', рекао је Лајчак.

Он је напоменуо да се многи изненаде када схвате да ЕУ стварно има механизме за рјешавање проблема и образложио да је понуда ЕУ "европскији и софистициранији метод за рјешавање проблема - а то је дијалог".

"Императив је био да нађемо рјешење које неће водити даљим конфронтацијама, рјешење у европском духу, и ово што смо понудили, структурни дијалог, је савршен механизам", рекао је Лајчак.

Након састанака са Ештоновом у Бањалуци, Додик је рекао да референдум за сада није неопходан и да Српска и њене институције могу бити сигурне да је ЕУ на највишем нивоу спремна да се ангажује и да отвори структурални дијалог о питањима рада и функционисања правосуђа у БиХ.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер