среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство државне управе и локалне самоуправе закључило да су избори у Демократској странци одржани супротно Статуту, Лутовац остаје лидер ДС
Хроника

Министарство државне управе и локалне самоуправе закључило да су избори у Демократској странци одржани супротно Статуту, Лутовац остаје лидер ДС

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. фебруар 2021.

 Министарство државне управе и локалне самоуправе након неколико одлагања рокова за одговор и инсистирања на допуни пријаве, коначно је одлучило да одбаци захтев искљученог члана Демократске странке Бранислава Лечића да буде уписан као председник те политичке организације.

Према томе Зоран Лутовац остаје једини правни заступник ДС уписан у регистар политичких странака. Решење о одбацивању Лечичевог захтева потписала је министарка Марија Обрадовић, а у решењу се наводи да је против одлуке Министарства могуће поднети управни спор пред Управним судом. Лечић за Данас каже да је одлука МДУЛС-а политичка, али да она неће спречити демократе да наставе своју борбу за Демократску странку, па и путем суда. Драгана Ракић, заменица председника ДС, сматра да је одлука МДУЛС-а једина могућа одлука, јер је захтев Бранислава Лечића и био заснован на „очигледним фалсификатима“.

У образложењу МДУЛС-а наводи се да је Лечић поднео захтев Министарству државне управе и локалне самоуправе, 5. октобра 2020, за промену података у Регистар политичких странака и у којем је тражено да се изврши упис за новог заступника Демократске странке. Међутим, надлежно Министарство које води потпредседница СНС Марија Обрадовић, одлучило је да су одлуке Главног одбора и непосредни избори на којима је Лечић изабран за председника ДС супротни Статуту те партије, те да због тога овај политичар не може да буде на њеном челу. У решењу Министарства за државну управу и локалну самоуправу наводи се да Лечићу остаје могућност да се због овакве одлуке жали Управном суду.

Бранислав Лечић у разговору за Данас каже да је чуо да је МДУЛС донело такву одлуку, али да до њега није стигао било какав папир.

„Симптоматично је да одлука Министарства прво стиже до новинара, а не до мене који сам поднео захтев за упис и који сам заинтересован за одговор. Ствар је јасна ово је политичка одлука, али без обзира какав резултат био ми смо спремни да наставимо борбу за Демократску странку. Та странка је отета и јасна је чињеница да држава стоји иза тога“, напомиње Лечић.

На питање да ли то сада значи да ће они који су напустили ДС формирати неку нову странку можда са предзнаком „демократска“, саговорник Данаса каже да то сада не може да тврди, нити да зна у овом тренутку.

„Мене су људи који представљају историју ДС и моја странка бирали, да странку сачувам и да се за њу борим, што сам и чинио. То није била само моја воља, већ већине у Демократској странци. Они су са мном са ове стране и наш циљ је да не допустимо да Демократска странка нестане и да буде било чији прирепак . Да ли иза отимања ДС стоји Ђилас или Вучић нама је свеједно. Демократска странка има свој интегритет, своје достојанство и она ће свакако кроз политичку активност да опстане, а сада је питање на који начин ћемо то превазићи. Ми ћемо се на суду свакако борити за Демократску странку“, истиче Лечић.

С обзиром да је захтев за упис његовог имена у регистар политичких странака као заступника ДС одбачен, Лечић признаје да убудуће неће моћи да користи име Демократске странке.

„Ми нисмо легитимно, али смо легално изабрано руководство Демократске странке. С обзиром да нисмо легитимнни и уписани у регистар ми настављамо борбу за ДС преко суда. Нећемо престати за њу да се боримо, а да ли ћемо се организовати на други начин видећемо, јер то мора да одлучи чланство. Када добијем од министарства одговор, одмах ћемо имати Председништво и договорити следеће кораке, а за 28. фебруар планирали смо и Главни одбор на коме ћемо донети неке одлуке“, објашњава саговорник Данаса.

Он напомиње да негативна одлука МДУЛС-а неће поколебати људе који су одлучули да напусте Зорана Лутовца, нити ће утицати на осипање његових присталица.

„Мислим лично да је то немогуће, јер бунт у странци није потекао од жеље да ми будемо нека друга прича или самостални, већ да будемо Демократска странка од самог изворишта, слободна, слободоумна и независна странка. Побунили смо се против Лутовчевог ауторитарног понашања и кршења свих статутарних правила у странци за шта имамо и материјалне доказе. Зато је настала побуна. Овога момента да се неко врати натраг, значило би да признаје да је странка отета, да признаје господара против кога се побунио“, оцењује Лечић, који је убеђен да је Министарство за државну управу и локалну самоуправу донело политичку одлуку.

На питање зашто мисли да би министарка Марија Обрадовић стала на страну Зорана Лутовца, Лечић каже да је то стога што је у Србији јасна расподела снага и искључивости од стане опозиције и позиције.

„Повратак Демократске странке себи значио би формирање трећега пута, што је решење за Србију у којој се здружује политика национална и демократска. ДС као таква има једина снагу да ту политику спроведе у дело. Обзиром да је прво ДС отета од стране Ђиласа, јер је Лутовац од ње направио ауторитарну странку која то никада није била, ми смо добили јасну поделу искључивости. Са једне стране имамо позицију која држи и медијску причу 80 одсто и са друге ту опозицију која држи медијску причу 20 одсто. У тој подели сви који не припадају лево или десно, или су у табору власти или у табору опозиције, они су вишак. Тај вишак је Демократска странка и зато није уписана у регистар“, објашњава Лечић за Данас.

Ракић: Честитам свих демократама

Драгана Ракић, заменица председника Демократске странке, сматра да је одлука МДУЛС-а била једина могућа одлука и да је одбацивање захтева Бранислава Лечића засновано на „очигледним фалсификатима“.

„Апсолутно није било никаквог правног основа да се Бранислав Лечић упише као председник Демократске странке, јер је његов захтев био заснован на очигледним фалсификатима и кршењу свих страначких процедура. Честитам свим демократама који су истрајали у овој мучној борби за одбрану наше странке. Сада, када су ове непријатности иза нас, можемо у пуном капацитету, са још више снаге и одлучности да се посветимо заједничкој борби за смену овог криминалног режима и нормалан живот у Србији“, поручује за Данас Драгана Ракић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер