петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарка културе Велике Британије Мишел Донелан: Искључујем могућност да се Грчкој врате партенонске скулптуре које су изложене у Британском музеју у Лондону
Хроника

Министарка културе Велике Британије Мишел Донелан: Искључујем могућност да се Грчкој врате партенонске скулптуре које су изложене у Британском музеју у Лондону

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. јануар 2023.

 Министарка културе Велике Британије Мишел Донелан искључила је могућност да се Грчкој врате партенонске скулптуре које су изложене у Британском музеју у Лондону.

Скулптурама из храма Партенон на атинском Акропољу је „место овде у Великој Британији" и не би требало да буду враћене у Грчку, рекла је  Донелан и одбацила извештаје штампе да су британски музеј и Атина у финалној фази договора.

„Била сам врло јасна у вези са овом темом, не мислим да скулптуре треба да буду враћене у Грчку. Не би требало да их шаљемо назад, место им је у Великој Британији где се дуго времена бринемо о њима", додала је она.

Интересантно је колико је од партенонског фриза сачувано. На фризу који је оригинално био дугачак 160 метара први пут је приказана борба између божанстава и људи, али је он знатно оштећен и уништен.

У Атини се чува 50 метара једног дела који је био дугачак 115 метара. У Британију је однето 80 метара које је одсекао лорд Елџин, ондашњи британски амбасадор у Османском царству 1802 године.

Делови фриза са Акропоља налазе се у још осам других музеја широм Европе.

Древна уметничка дела, познатија у Великој Британији као Елгинови мермери, данас се налазе у Британском музеју у Лондону.

Раније су се појавили извештаји да је Џорџ Озборн, председник музеја, близу договора са Грчком.

Међутим, министарка Донелан је прецизирала да не постоји намера да се артефакти трајно врате у Грчку.

У опширном интервјуу навела је да би слање скулптура у Грчку „покренуло низ проблема" и да било „опасно кренути тим путем", јер би се „створила прилика да се преиспита целокупан садржај наших музеја", рекла је она.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер