Početna strana > Hronika > Milovan Drecun: Ove godine ćemo znati u kom pravcu će se rasplesti „kosovski čvor”. Manevarski prostor Beograda da se nešto u francusko-nemačkom planu promeni minimalan. Od nas očekuje da prihvatimo taj plan
Hronika

Milovan Drecun: Ove godine ćemo znati u kom pravcu će se rasplesti „kosovski čvor”. Manevarski prostor Beograda da se nešto u francusko-nemačkom planu promeni minimalan. Od nas očekuje da prihvatimo taj plan

PDF Štampa El. pošta
subota, 18. februar 2023.

Predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da su Albanci na današnji dan pre 15 godina uspeli da jednoglasno proglase, kako je rekao, nekakvu nezavisnost KiM i da danas to proslavljaju misleći da su na najboljem putu da zaokruže tu svoju „lažnu državu”.

„Čak i Edi Rama je danas govorio o ujedinjenju Kosova i Albanije. Dakle, žele da zaokruže taj velikoalbanski koncept koji podrazumeva i delove teritorije nekih drugih balkanskih država i imaju podršku zapadnih zemalja da idu tim putem. Oni se nadaju da neće propustiti ovu, za njih istorijsku priliku, da na delu teritorije Srbije naprave sopstvenu drugu albansku državu”, rekao je Drecun za Tanjug.

Drecun je ocenio da će ova godina biti godina kada će se definisati suštinski pravac rasplitanja tog, kako je rekao, kosovskog čvora.

„Mislim da će ovo biti godina kada će ili njihove iluzije biti razvejane ili će biti bliže tom putu. Ovo će svakako biti godina kada će se definisati suštinski pravac rasplitanja tog kosovskog čvora, tu dilemu nemam i ovo jeste u tom smislu presudna godina - znaćemo u kom pravcu će se rasplesti taj čvor”, rekao je Drecun.

On je objasnio da je albanskoj strani dogovor sa Beogradom neophodan, jer Kosovo ne može da bude član UN u pravnom smislu bez potvrde Beograda.

„Ne mogu da budu u pravnom smislu međunarodno pravni subjekat, članice UN i zemlje koje su ih priznale, mogu KiM da tretiraju i da se odnose kao prema međunarodno pravnom subjektu, ali generalno oni nisu postigli cilj dok ne postanu članice UN, s obzirom da nisu uspeli, zbog verovatno najviše protivljenja Rusije i Kine, da promene rezoluciju 1244 u Savetu bezbednosti”, kazao je Drecun.

Teritorija KiM je još pod upravom UN odnosno UNMIK-a i KFOR-a kao vojnog prisustva, dodao je Drecun, te kako je rekao, nisu uspeli da završe taj deo posla i sada je jedini načini da to postignu da pokušaju da naprave neki dogovor sa Beogradom.

„Posle toga da pokušaju da zaokruže tu priču o navodnoj državnosti tako da nateraju pet zapadnih država EU koje ne priznaju lažnu državu Kosovo da to priznaju. Tu je najveći problem Španija i svakako Kipar. Španija ima najveću težinu, jer ako bi uspeli da nateraju Španiju da na neki način prihvati, ne mora čak da prizna, ali da se ne protivi članstvu lažne države Kosovo u međunarodnim organizacijama, za njima bi verovatno pošle i mnoge latinoameričke zemlje”, objasnio je Drecun.

On je kazao da što se tiče francusko - nemačkog plana i korekcija nakon davanja određenih primedbi od strane Beograda i Prištine sadašnja varijanta tog plana je predstavljena i Beogradu i Prištini po principu „uzmi ili ostavi”.

„Mislim da smo sada ušli u tu fazu, iako na početku je govoreno o tome čak i Kurti je govorio da je taj plan predstavljen kao osnova za diskusiju da se pregovara i razgovara, sad i on govori da mu je predstavljeno kao nešto uzmi ili ostavi”, rekao je Drecun.

Povodom predstojećeg sastanka Vučića i Kurtija u Briselu, Drecun kaže da je zbunjen najavom koja je potekla od šefa evropske diplomatije Žozepa Borelja koji je rekao da će se razgovarati o francusko - nemačkom planu.

„Da je sve dogovoreno i da je prihvaćen Nacrt statuta koji je radio upravljački tim onda bi bilo logično očekivati sastanak na vrhu. Tako pišu o implementaciji Briselskog sporazuma, da se predoči ovaj statut i da se onda krene u formiranje, međutim očigledno da još ništa nije dogovoreno što se tiče Prištine oko ZSO, oni i dalje odbijaju da se zajednica formira, govore čak i o nekakvom aparthejdu kada je u pitanju zajednica”, rekao je Drecun.

On smatra da se Priština plaši da bi formiranje ZSO bilo iscrtavanje novih unutrašnjih granica na KiM.

„Mislim da zato Kurti govori ovo vezano za zajednicu, koja bi po njemu bila neka vrsta aparthejda. Ovaj sastanak bi trebao da se desi, ali tek nakon formiranja ZSO. Međutim potpuno je razumljiva pozicija u kojoj se nalazi predsednik Srbije i generalno država - ne smemo da odbijamo nikakav dijalog”, rekao je Drecun.

S obzirom na okolnosti, manevarski prostor Beograda da se nešto u francusko - namačkom planu suštinski promeni sada je minimalan, rekao je Drecun, kao i da smatra da je predstojeći sastanak u Briselu sazvan zbog nekih manjih korekcija.

„U ovom trenutku mislim da je to po principu uzmi ili ostavi, da je prošlo vreme za bilo kakve ozbiljnije korekcije i mislim da se od nas očekuje da prihvatimo taj plan”, rekao je Drecun, prenosi Tanjug.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner