Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Zakon o referendumu nije prvi korak ka secesiji
Hronika

Milorad Dodik: Zakon o referendumu nije prvi korak ka secesiji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. februar 2010.

BANjALUKA – Predsednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik je izjavio da usvajanje zakona o referendumu nije prvi korak ka secesiji Republike Srpske.

„To nije tačno. To nije na dnevnom redu aktuelne vlasti, mada neki u RS grade svoj politički kapacitet na priči o referendumu i secesiji”, naveo je Dodik obraćajući se poslanicima u parlamentu RS.

On je poručio da „odgovorna vlast to može da učini samo jednom”, ističući da referendum o samostalnosti ne može da bude avantura.

Govoreći o tome da li će RS jednog dana raspisati referendum o samostalnosti, Dodik je istakao da je to „hipotetičko pitanje koje traži hipotetičke odgovore, kojima parlament ne treba da se bavi”.

Dodik je istakao da je RS spremna da ispunjava svoje dejtonske obaveze, ali da je takođe odlučna da koristi sva svoja prava dobijena mirovnim sporazumom.

„Ovaj zakon nije nikakav pokušaj da se zloupotrebi Dejtonski sporazum i da se ugrozi ustavna pozicija RS, već da se ona afirmiše i na najbolji mogući način uredi oblast koja će se u budućnosti sigurno koristiti, kao i u mnogim evropskim zemljama, kao mehanizam anketiranja i odlučivanja javnosti o važnim društvenim temama”, naveo je on.

Po njegovim rečima, predloženi zakon o referendumu „nije protiv Bošnjaka i Hrvata, niti je zakon za Srbe”, već je zakon za sve koji RS prihvataju kao demokratsku zajednicu u kojoj će imati pravo da odlučuju o svim važnim pitanjima.

Dodik je poslanicima poručio da se pred njima nalazi važan zakon, koji je odraz ustavnog prava RS da uređuje tu oblast, a pri tome nije suprotan Dejtonskom mirovnom sporazumu.

Navodeći da ne osporava BiH kao zajednicu dva entiteta i tri konstitutivna naroda, on je upozorio da je dejtonska BiH „uzdrmana stalnim reformama koje treba da ukidaju ovlašćenja RS, vodeći je ka poziciji prazne ljušture”.

Dodik je poručio da je priču o referendumu o statusu RS otvorio pre tri godine „kao reakciju na stalne zahteve za ukidanje RS i tvrdnje da je ona genocidna tvorevina”.

Osim toga, naglasio je, donošenja zakona o referendumu inicirano je „nezakonitim ponašnjem visokog predstavnika, koji je nametao zakone, mada na to nije imao pravo”.

Po njegovim rečima, zakon o referendumu RS je potreban kako bi se stvorio pravni okvir da ovaj entitet, kao potpisnik Dejtonskog sporazuma, ima pravo da odgovori na sva pitanja koja se tiču međusobnih odnosa u državi.

Dodik je pozvao srpske političke partije na jedinstvo kako bi se usvojio zakon o referendum „kao poruku da je RS dovoljno demokratski i zrela da prepozna šta je njen suštinski interes”.

Narodna skupština RS počela je raspravu o novom zakonu o referendumu i građanskim inicijativama, koje je u skupštinsku proceduru po hitnom postupku uputila Vlada RS.

Novim zakonom o referendumu se definišu tehnička pitanja održavanja referenduma, ali ne i referendumsko pitanje.

Opozicione stranke u RS najavile su da neće podržati usvajanje ovog zakona, dok su bošnjačke stranke napustile skupštinsku salu, ocenjujući da je predloženi zakon protivdejtonski i protivustavan.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner