Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Spremni smo da se vratimo u institucije BiH ako bude usvojen zakon kojim bi bio kažnjen svako ko nazove genocidnom RS, BiH ili bilo koju nacionalnu grupu. Zahtev za povlačenje Inckovog zakona ostaje
Hronika

Milorad Dodik: Spremni smo da se vratimo u institucije BiH ako bude usvojen zakon kojim bi bio kažnjen svako ko nazove genocidnom RS, BiH ili bilo koju nacionalnu grupu. Zahtev za povlačenje Inckovog zakona ostaje

PDF Štampa El. pošta
sreda, 26. januar 2022.

Srpski član Predsedništva BiH i lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je da su srpski predstavnici spremni da učestvuju u radu državnih institucija ako se usvoji novi zakon koji bi, kako je naveo, sprečio zloupotrebu „Inckovog zakona“ o zabrani negiranja genocida.

„RS će predložiti poseban zakon u kojem će se tražiti da se kazni sa pet godina zatvora svako ko određeni kolektivitet – BiH, RS, FBiH, Brčko ili kantone nazove genocidnim, kao i bilo koju nacionalnu grupu“, rekao je Dodik novinarima u Sarajevu.

Ako takav zakon prihvate, kako je kazao, partneri u parlamentu BiH, predstavnici RS su spremni da učestvuju u radu državnih institucija.

Dodao je da RS ne odustaje od zahteva de bude povučen zakon o zabrani negiranja genocida, koji je doneo bivši Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

Dodik je naveo da je RS spremna na razgovore sa svima kako bi se rešila politička kriza u BiH, što potvrđuje i poziv lideru Stranke demokratske akcije (SDA) Bakiru Izetbegoviću da se 1. februara obrati u Narodnoj skupštini RS, ali da je to Izetbegović odbio.

Dodik i predsednici ostalih stranaka vladajuće koalicije u RS danas su u zgradi Delegacije Evropske unije u Sarajevu razgovarali sa direktorkom pri Evropskoj službi za spoljne poslove Angelinom Ajkhorst i specijalnim izaslanikom Ministarstva spoljnih poslova SAD-a Metjuom Palmerom o izbornoj reformi u BiH.

Mi želimo da vidimo i omogućimo da Srbi biraju svoju delegaciju, a da to ne bude neka kamuflaža kao dosad

„Oni (Ajkhorst i Palmer) smatraju da će biti neophodne male izmene Ustava BiH kako bi se obezbedilo da se donese novi Izborni zakon i to naravno ne može bez nas“, kazao je Dodik.

Prema njegovim rečima, predstavnici RS su zainteresovani za rešenje u vezi sa Domom naroda u Federaciji BiH, ocenivši da su Srbi svih ovih godina bili potpuno diskriminisani kao narod u Federaciji BiH.

„Mi želimo da vidimo i omogućimo da Srbi biraju svoju delegaciju, a da to ne bude neka kamuflaža kao dosad“, rekao je Dodik.

Još je naglasio da u izbornim reformama konstitutivnost naroda mora biti vidljiva kroz čitav politički sistem u BiH, dodavši da će predstavnici RS podržati samo takvu vrstu reforme, a da će odbaciti nametnuta rešenja.

(Nova, Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner