Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Svi će da pohrle u Srebrenicu, a u Bratunac neće doći niko iz međunarodne zajednice; RS je država, a BiH je promašeni pokušaj države
Hronika

Milorad Dodik: Svi će da pohrle u Srebrenicu, a u Bratunac neće doći niko iz međunarodne zajednice; RS je država, a BiH je promašeni pokušaj države

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. jul 2016.

 Bratunac -- Na obeležavanju Dana stradanja Srba u Bratuncu nema predstavnika međunarodne zajednice, a za dva dana svi će da pohrle u Srebrenicu, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i dodao da je u Srebrenici bilo zločina prema muslimanima, ali da nije bilo genocida.

Dodik je nakon parastosa žrtvama rata u Podrinju rekao da su Srbi u Bosni tokom rata branili državu i da nisu želeli ništa osim mira.

On je dodao da je RS pokazala svoju sposobnost da samostalno živi, što nije slučaj, kako kaže, sa BiH, Federacijom i velikim brojem kantona.

"BiH je dokaz promašenosti, diverziju njenog postojanja vrši međunarodna zajednica, a jedna od tih diverzija je i to što danas nema nikog od njih, a za dva dana svi će pohrliti u Srebrenicu", rekao je Dodik.

On je dodao da se međunarodna zajednica dodatno ustremila da okarateriše stradanje u Srebrenici kao geonocid, ali da Srbija to nikada neće prihvatiti.

Kako kaže, Alija Izetbegović je u Bosni doveo oba naroda u strašni rat i on je produkovao veliko stradanje muslimana u Srebrenici.

Prema Dodikovim rečima, tačno se zna dokle su suze majki, a kada počinju lažne suze političarki koje žele da naprave pritisak.

"Kako je moguće da za jednu dobru nameru premijera Srbije Aleksandra Vučića kažu da nije dobro došao. Kažu Vučić nam je uzeo Srebrenicu, šta je trebalo, da pogine, pa da kažu hvala što je došao. Srebrenica je RS", rekao je Dodik.

On je dodao da niko ne pokušava da poništi bol i tugu srebreničkih majki, ali da želi da može da se čuje i bol srpskih majki.

Dodik je podsetio da su Srbi ukupno pretrpeli najveća stradanja u prošlom ratu, te da cilj RS nije BiH.

"RS je država, a BiH promašeni pokušaj države", zaključio je Dodik.

U Bratuncu održan parastos za 3.267 ubijenih Srba Srednjeg Podrinja - za ove zločine još niko nije osuđivan!

Parastosom na bratunačkom Gradskom groblju, koji predvodi episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom i prisluživanjem svijeća za pokoj duša nastradalih, počelo je odavanje počasti i centralno obilježavanje stradanja oko 3.500 Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča koje su ubili pripadnici tzv. Armije BiH tokom proteklog rata. Za ove zločine još niko nije osuđen, uprkos brojnim dokazima i podacima o njihovim počiniocima.

Parastosu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević.

Prisustvuju i poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, predstavnici OHR-a i drugih međunarodnih organizacija, boračke i organizacije porodica zarobljenih, poginuli boraca i nestalih civila, Saveza logoraša, Crvenog krsta Srpske i brojne opštinske i stranačke delegacije.

Kod Centralnog spomen-krsta u Bratuncu položeno je cvijeće u okviru centralnog obilježavanja stradanja oko 3.500 Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča koje su ubili pripadnici tzv. Armije BiH tokom proteklog rata.

Cvijeće su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, izaslanik člana Predsjedništva BiH iz Srpske Mladena Ivanića, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević, te izaslanik ruske ambasade u BiH i predstavnici OHR-a.

Kod Centralnog spomen-krsta cvijeće su položili i narodni poslanici, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, kao i boračke i organizacije porodica zarobljenih, poginuli boraca i nestalih civila, Saveza logoraša, Crvenog krsta Srpske, te brojne opštinske i stranačke delegacije.

Prethodno je služen parastos na bratunačkom Gradskom groblju, koji je predvodio episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom i prislužene su svijeće za pokoj duša nastradalih.

Centralni komemorativni skup održava se povodom 24 godine od velikog stradanja Srba u okolini Srebrenice i Bratunca na Petrovdan 1992. godine i u znak sjećanja i odavanje počasti svim Srbima srednjeg Podrinja ubijenim i poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina, bez jednog ili oba roditelja u Podrinju tokom proteklog rata ostalo je oko 800 srpske djece, a oko 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine.

Od aprila 1992. do januara 1993. godine u napadima muslimanskih snaga iz Srebrenice uništeno je i razoreno na desetine srpskih sela, masakrirano i na najbrutalniji način ubijeno stotine srpskih civila u Srebrenici i selima oko Bratunca, Milića, Srebrenice i Skelana.

Nakon polaganje vijenaca kod Centralnog spomen-krsta, slijedi obraćanje zvaničnika i duhovni program na gradskom trgu u Bratuncu.

 

(RTRS)