петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Срби у Првом светском рату, као и увек кроз историју, били на страни праведника и антифашиста, а никада окупатора и освајача
Хроника

Милорад Додик: Срби у Првом светском рату, као и увек кроз историју, били на страни праведника и антифашиста, а никада окупатора и освајача

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. новембар 2024.

 Председник Републике Српске Милорад Додик честитао је свим Србима Дан примирја у Првом светском рату, истакавши да је српски народ и у том рату, као и увек кроз историју, био на страни праведника и антифашиста, а никада окупатора и освајача.

"У свим протеклим ратовима, а што историјске чињенице неспорно потврђују, српски народ је био жртва тираније и окупације. Многи освајачи су кидисали на српску земљу и српски народ са жељом да нас покоре и униште. Оно на шта можемо и треба да будемо бити поносни јесте да смо увек били на правој страни, страни патриота и победника, а не тирана", поручио је Додик поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату.

Он је нагласио да су се Срби у Великом рату борили за ослобођење не само свог народа, већ свих поробљених јужнословенских народа, уверени да слободу доносе и њима, преноси РТРС.

Додик је навео да је српски народ вековима свој на своме, "дочекивао је и испраћао многе империје од Османске до Аустроугарске, од немачке фашистичке окупационе силе, НДХ, па до неке такозване армије БиХ, и увек, нажалост уз велике жртве, излазио као победничка страна и градио своју државу из пепела, али је градио и изградио".

"Као што Наталијина рамонда, цвет феникс, симболизује победу српског народа у Првом светском рату, могу слободно рећи да она симболизује и васкрсење српског народа који се увек као феникс диже из пепела и наставља путем победе, слободе и развоја", закључио је Додик.

Дан примирја у Првом светском рату обележава се у знак сећања на 11. новембар 1918. године када је у француском граду Компјењу потписано примирје, чиме је окончан Први светски рат.

Симбол овог празника је цвет Наталијине рамонде која симболизује пут од пораза до победе и васкрсење српске војске и државе 1918. године.

Овај цвет познат је и као цвет феникс, а осим њега на амблему је и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвета у знак сећања на војнике који су прошли албанску голготу.

Амблем Наталијина рамонда се носи на реверу уочи и на Дан примирја 11. новембра.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер