Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Samostalnost Republike Srpske treba da bude državni cilj
Hronika

Milorad Dodik: Samostalnost Republike Srpske treba da bude državni cilj

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 09. januar 2014.

Republika Srpska želi da bude deo savremene civilizacije, da sarađuje sa svima i da se kreće ka EU, ali pod uslovom da ne gubi svoj identitet i da je u tom procesu vidljiva, poručio predsednik RS Milorad Dodik, povodom Dana Srpske.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Srpska želi da bude deo savremene civilizacije, da sarađuje sa svima, da se kreće ka Evropskoj uniji, ali pod uslovom da ne gubi svoj identitet i da je u tom procesu vidljiva.

Na svečanoj akademiji povodom Dana Republike Srpske i njene krsne slave, svetog Stefana, Dodik je istakao da je ovo prilika za sećanje na one koji su, kako je rekao, dali svoj život za Republiku Srpsku gde "mi sada možemo da živimo u miru i slobodu zajedno sa drugima i drugačijima, da je razvijamo".

Istakavši da je Republika Srpska postala kao izraz volje srpskog naroda da bude svoj na svome, zajedno sa drugima i drugačijima, Dodik je podsetio da je nastala u teškim i izazovnim vremenima, u vremenima smutnje u kojima je bilo jasno da Srbi žele da imaju svoju republiku u kojoj će braniti svoj način života, a ne zato da bi drugima i drugačijima učinili zlo.

Ukazao je na važnost postojanja identiteta jer, kako kaže, ako se izgubi identitet teško da će biti moguće izboriti se sa problemima.

"Zato jedinstveno slavimo Dan Republike i krsnu slavu, jer smatramo da je to snažan dokaz našeg identiteta. Ne želimo naš način života da namećemo nekom drugom, ali ne želimo ni da prihvatimo da budemo majorizovani...", rekao je Dodik.

Kako je istakao, građani Republike Srpske nisu naivni da pristanu na bilo koja rešenja koja će umanjiti njenu autonomiju.

"RS je pokazala i u ovim teškim godinama svog života da je bila ispravna odluka u vremenu u kojem se srpski narod našao razjedinjen i pocepan različitim granicama", rekao je Dodik naglasivši da građani RS žele da ona bude deo savremene civilizacije, savremenih tendencija i da se kreće ka integracijama, kao što je EU.

"Mi želimo da budemo tamo, ali pod uslovom da ne gubimo identitet i da smo vidljivi u tom procesu, jer taj proces podrazumeva i strpljenje i odricanje", naveo je Dodik.

Republika Srpska je legitimna, ustavna, a ne slučajna pojava, poručio je predsednik Srpske, istakavši da je namera njenih građana da ona bude trajna, a da njena autonomija bude ojčana.

"Namera nam je da ojačamo našu samostalnost. Mislimo da je to legitimno, da je dozvoljeno i da nije protivno međunarodnom pravu. Svaki narod treba da ima svoj cilj. Život u BiH nije lak... Želimo da sarađujemo sa svima i ta saradnja traži samo uvažavanje naše posebnosti, ljubavi i želja", zaključio je Dodik.

RS poslala poruku mira

Napomenuo je i da je Republika Srpska potpisala Dejtonski sporazum koji je uspeo jer nije napravio BiH onakvom državom kakvu su neki želeli.

Kako je poručio, nikada se ne sme odustati od RS i mora se učiniti sve da ona bude što je moguće prepoznatljivija.

"Danas šaljemo poruke mira, želimo da živimo u miru sa drugima... Ne želimo destabilizaciju. Mi smo oni koji želimo da radimo, da uvažavamo drugačije i druge, ali tražimo da budemo uvaženi", rekao je predsednik istakavši da je RS "faktor bez koga BiH ne može".

Dodik je rekao i da su sve strateške odluke RS donesene, pa i kada je reč o putu ka EU, mada taj put, kako kaže, u ovom trenutku nije toliko entuzijastičan.

Kada je reč o priljučenju NATO-u, Dodik je rekao da o tome može da odluči samo narod i to na referendumu, kada to bude trebalo.

"Sada ne želimo da dajemo saglasnost da BiH krene ka NATO-u, a da imamo granicu na Drini jer nećemo dozvoliti da budemo mimo Srbije... Veoma je važno za mentalno stanje naroda da to tako bude", poručio je Dodik.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić, koji u ime Vlade Srbije, pored drugih zvaničnika, prisustvovao obeležavanju 22. godišnjice osnivanja i krsne slave RS, izjavio je da proslava praznika u Banjaluci protiče u izuzetno svečanoj atmosferi.

"Došli smo da, u ime Vlade Srbije i predsednika Republike, zvaničnicima Republike Srpske najsrdačnije čestitamo njihov veliki praznik", rekao je Mrkić u telefonskoj izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, u ime Vlade Srbije u Banjaluci borave i ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković i ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović.

"Imamo tu čast da je s nama i Njegova svetost patrijarh Irinej", istakao je ministar spoljnih poslova Srbije, dodavši da svečanosti u Banjaluci prisustvuju i drugi zvaničnici, među kojima i poveći broj predstavnika diplomatskog kora.

Mrkić je rekao i da je i predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić trebalo da danas prisustvuje obeležavanju Dana RS u Banjaluci, ali je gusta magla sprečila njegov dolazak. Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, kao poklon srpskog premijera ministar Mrkić je Dodiku uručio ikonu Svetog Stefana.

Ministarka energetike i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović je u ime Vlade Srbije čestitala građanima Republike Srpske Dan Republike i krsnu slavu Sveti Stefan, i poručila da veruje da će se taj dan još dugo slaviti.

Ministarka je dodala da je 9. januar divan dan za Republiku Srpsku i da joj je drago što se proslavlja.

"Verujem da ćemo dugo godina i decenija slaviti", rekla je Mihajlovićeva.

Prijemom u zgradi Vlade završena je svečanost obeležavanja Dana Republike.

Patrijarh Irinej: Srpskoj je potrebno jedinstvo u dobrom

Patrijarh srpski Irinej poručio je da je Republici Srpskoj i Srbiji potrebno jedinstvo u svemu što je dobro, a Srbe u BiH pozvao da ostanu verni Bogu i svojoj veri.

Patrijarh je, nakon liturgije povodom Dana Republike Srpske i krsne slave - Svetog Stefana, primetio da u tom entitetu postoji veliki broj partija, da je šteta da se one svađaju i da bi za dobrobit naroda njihov cilj trebalo da bude isti.

Predstavnicima vlasti Srpske, patrijarh je poželeo da deluju na svemu što je za dobro naroda.

Nakon litugrije u Sabornom hramu Hrista Spasitelja, patrijarh je rekao da je radostan što se danas nalazi u Banjaluci istakavši da je samo jedan put celishodan, a to je put gospodnji.

Poglavar SPC je pozvao narod Srpske da “hrabro i sigurno drže steg ovog naroda”, podsetivši da je "ovaj kraj mnogo postradao“ i izrazio nadu da "iako se nalazimo u velikim iskušenjima, veruje da nas gospod neće ostaviti...“.

Citirajući Njegoša o „stradanjima“, patrijarh je pozvao vernike da se "drže crkve koja je uvek delila sudbinu svog naroda...“.

„Danas smo silom prilika rasejani diljem sveta..., a crkva je tu da prihvati narod, vodi i sačuva njegovo ime, jezik i kulturu, a to je njena velika misija i u prošlosti i biće u budućnosti“, rekao je patrijarh Irinej.

Liturgiji su prisustvali predsednici RS-a, Skupštine i vlade, Milorad Dodik, Igor Radojičić i Željka Cvijanović, ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković i druge zvanice.

Agencija Fena je javila da obeležavanje Dana RS nije prihvatljivo za Bošnjake u tom entitetu.

Potpredsednik Narodne skupštine Ramiz Salkić, između ostalog, je rekao da odbijanje da učestvuju u slavlju posvećenom ovom datumu, nije negiranje Ustava BiH, već legitiman način da pokažu kako ne prihvataju odluke koje su u prošlosti donesene bez Bošnjaka i protiv interesa Bošnjaka.

Čestitke povodom Dana RS

Predsednik DS-a Dragan Đilas uputio je čestitku predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i svim građanima povodom Dana RS, i naglasio da mogu da računaju na pomoć i snažnu podršku DS-a.

Đilas je rekao da će se DS i dalje zalagati da Srbija, kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, razvija sveobuhvatnu saradnju sa RS, podržava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine i rešenja za koja postoji konsenzus između dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

"Poštujemo Dejtonsko-pariski sporazum, uvažavamo Bosnu i Hercegovinu, Republiku Srpsku volimo", poručio je Đilas.

I predsednik DSS-a Vojislav Koštunica čestitao je Dan Republike Srpske i krsnu slavu Sveti Stefan srpskom narodu i državnom rukovodstvu Srpske.

Koštunica je u pisanoj izjavi poručio da danas nema većeg nacionalnog interesa od očuvanja Srbije i Republike Srpske, istakavši da sve treba učiniti kako bi se umnožile političke, kulturne, ekonomske i sve druge veze srpskog naroda sa obe strane Drine.

"Saglasno Dejtonskom sporazumu otvoren je prostor da Srbija i Srpska razvijaju specijalne paralelne veze, a to znači da tu veliku šansu kao narod moramo iskoristiti. Vreme radi za budućnost Srpske i mi joj od srca želimo svaki napredak", poručio je Koštunica.

Republika Srpska ima ogroman potencijal i ogromnu političku mogućnost da doprinese izgradnji odnosa u BiH i regionu, smatra predsednik Srpskog nacionalnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac.

"Republiku Srpsku vidimo kao deo jedne zemlje koja može igrati izuzetno važnu ulogu u daljem sređivanju međunacionalnih odnosa i odnosa naroda u regiji", rekao je Pupovac.

(RTS)

BANjALUKA, 8. JANUARA /SRNA/ - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će Srpska postojati i biti sve jača, te da njena samostalnost treba da se postavi kao državni i politički cilj.

Dodik je rekao da je prije toga potrebno poštovati Dejtonski sporazum i iz njega iskoristiti što se može.

"BiH ne može da opstane, jer nema dovoljno političke ljubavi za nju", rekao je Dodik za Radio-televiziju Republike Srpske.

On je dodao da nijedno rješenje na nivou BiH nije dobro za Republiku Srpsku i da ona osjeća ogroman teret činjenice da se nalazi u BiH, ali da na otimanja nadležnosti u ranijem periodu mora da odgovori isključivo političkim sredstvima.

Dodik je upozorio da će Republika Srpska, ukoliko se nastavi ovakav slijed događaja, logično ispostaviti svoj zahtjev za samostalnošću, jer od BiH nema ništa.

Prema njegovom mišljenju, BiH je neupravljiva i neodrživa zemlja, koja još preživljava zbog straha od međunarodne intervencije i koja nema unutrašnji konsenzus o svom postojanju.

On je istakao da je prethodna godina bila izazovna, ali da nije bila najteža i najneizvjesnija u istoriji Republike Srpske, već da su njene institucije radile besprijekorno, ali i da je u ekonomskom smislu ostvaren rast bruto domaćeg proizvoda.

Dodik je naglasio da je Republika Srpska protekle godine dodatno ojačala i svoju poziciju u BiH, ali i na regionalnom planu.

"Republika, koja je jasno odlučila da vodi politiku jačanja svoje autonomije, svojih institucija i da etablira svoje pravo na odluku o sebi samoj, svakako je još više uvjerena da smo na pravom putu. Taj put je osiguran činjenicom da je danas u BiH Republika Srpska faktor svih odluka", rekao je Dodik.

On je podsjetio da je prije nekoliko godina u pogledu integracija prema EU dominantan proces bio funkcionalna BiH, koji je podrazumijevao koncentraciju nadležnosti na nivou BiH, ali da su danas na sceni procesi koji uvažavaju ustavnu poziciju Republike Srpske, što predstavlja ogromnu pobjedu.

Prema njegovim riječima, veliki nalet prenosa nadležnosti Republike Srpske na nivo BiH zaustavljen je prilikom reforme policijskih struktura u BiH.

"Druga faza je da se ospori ono što je oteto od nadležnosti, što nije nimalo jednostavno, ali se mora dovoditi u pitanje, jer je to urađeno mimo Ustava i Dejtonskog sporazuma", rekao je Dodik.

Govoreći o obilježavanju Dana i krsne slave Republike, 9. januara, Dodik je rekao da neprisustvo zvaničnika Federacije BiH govori o samoj BiH.

"Ni mi ne volimo BiH, pa je logično da ni oni ne vole Republiku Srpsku, ali ona zbog toga neće biti slabija", rekao je Dodik.

Komentarišući "čestitku" bošnjačkih organizacija povodom Dana Republike, Dodik je rekao da je ona došla iz Federacije BiH, a ne iz Srpske i da Srpska nije vođena politikom etničke mržnje.

"Ako neko ne želi pomirenje, onda to samo može pojačati naše uvjerenje da smo na pravom putu boreći se za naš status. Da li će oni nastaviti da se ponašaju negativistički prema Srpskoj? Naravno da hoće. Mnogi od njih su propatili i izgubili najmilije, ali je i na srpskoj strani bilo mnogo stradalih", rekao je Dodik.

On je naveo da zločini nisu činjeni u ime Republike Srpske i da ona nikad nije imala plan te vrste, kao i da nijedno njeno rukovodstvo to nije postavljalo kao ciljeve.

"To što drugi misle da Republika Srpska ne treba da postoji je njihov problem. Republika Srpska je dobro mjesto za život svih i u njoj živi značajan broj Bošnjaka i Hrvata koji mogu da je ne vole, ali je važno da poštuju njene zakone", rekao je Dodik.

Govoreći o odlikovanju Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda, koje će mu biti uručeno u martu u Moskvi, Dodik je rekao da je ono rezultat dobrih odnosa koje Republika Srpska gaji prema ruskoj državi i Ruskoj pravoslavnoj crkvi i da je to partnerstvo prepoznato.

"Ne bih imao priliku da dobijem to priznanje da nisam predsjednik Republike, tako da razumijem da je to priznanje samoj Republici", rekao je Dodik.

Izbore održati na dostojanstven način

BANjALUKA, 8. JANUARA /SRNA/ - Na sjednici Senata Republike Srpske ukazano je na potrebu da Srpska kroz predstojeći izborni proces prođe na staložen, miran i jedinstven način, te da izbori budu održani bez odlaganja, u fer i korektnoj atmosferi, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Dodik je rekao da je na današnjoj sjednici Senata Srpske bilo riječi i o strukturalnom dijalogu, ekonomiji, te potrebi jačanja pravne države.

"Potrebno je jačati pravnu državu Republiku Srpsku na bazi Ustava i njenih zakona i učiniti sve da institucije koje se bave zaštitom ljudskih prava i prava uopšte budu vidljivije, a da Srpska mora u sljedeću fazu ući sa dodatnim jačanjem njenih institucija", rekao je Dodik novinarima

Na sjednici je bilo riječi o izazovima koji su pred Republikom Srpskom u 2014. godini, kao što je obilježavanje stotinu godina od početka Prvog svjetskog rata, te mogućnosti podizanja spomen-obilježja.

"Naravno da su izazovi obilježavanja početka Prvog svjetskog rata bili vezani i, već sada je vidljivo, usmjereni ka reviziji i redefiniciji činjenica o uzroku rata", rekao je Dodik i dodao da će se Senat uključiti zajedno sa ostalim institucijama u organizaciju obilježavanja ovog događaja.

On je naveo da je na današnjoj sjednici formirana radna grupa koja bi do početka aprila trebalo da napravi program rada Senata za 2014. godinu i utvrdi teme kojima će se Senat baviti.

Dodik je rekao da je na sjednici Senata ukazano i na mogućnost gradnje memorijalnog centra u Istočnom Sarajevu posvećenog za više od 6.000 Srba ubijenih tokom prošlog rata u federalnom Sarajevu i najavio da će tema sljedeće sjednice Senata biti položaj Srba u Federaciji BiH.

Senator Miroslav Mikeš rekao je da su na sjednici Senata ekonomisti i senatori pohvalno govorili o Ekonomskoj politici za 2014. godinu, koja je, kako kaže, jedino moguća u ovom trenutku.

"Govorilo se i o tome da strukturalni dijalog o reformi pravosuđa za sada nije dao očekivane rezultate i date su sugestije kako bi se to trebalo finalizirati da rezultat bude dobar", istakao je Mikeš.

U tom kontekstu, kaže Mikeš, predloženo je i održavanje tematske sjednice na kojoj bi bilo riječi o pravnom sistemu Srpske.

On je naglasio da je zajednički stav da su sljedeći izbori veoma bitni za Srpsku koja je u uzlaznoj putanji u izgradnji svojih kapaciteta, a sve kako bi Republika Srpska poslije izbora zauzela dominantnu poziciju u BiH.

Mikeš je dodao da će u narednom periodu Senat uglavnom raditi u tematskim grupama kako bi pomogli institucijama vlasti koje rade svoj posao najbolje moguće i u interesu svih građana.

Današnjoj sjednici Senata prisustvovalo je 32 senatora, a u raspravi je učestvovalo njih 19.

(Srna)