уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Никаква Црна Гора неће спречити градњу хидроелектрана на Дрини
Хроника

Милорад Додик: Никаква Црна Гора неће спречити градњу хидроелектрана на Дрини

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. октобар 2012.

Република Српска је, најавом градње хидроелектрана на Дрини без консултација са Црном Гором, прекршила међународну Конвенцију о прекограничном утицају на животну средину, оцијенио је потпредсједник црногорске Владе Вујица Лазовић после најаве премијера тог ентитета Милорада Додика да ће градити хидроелектране, без обзира на став Црне Горе.

Председник Републике Српске Милорад Додик саопштио је раније да ће тај ентитет градити хидроелектране на Дрини, без обзира на то какав је став Црне Горе, и да "никаква Црна Гора, ни протестним нити било каквим нотама, неће моћи то да спријечи". Он је казао да Црна Гора нема никакву надлежност када је ријеч о овим пројектима, јер на овом простору постоји пун суверенитет РС.

Потпредсједник Владе Црне Горе Вујица Лазовић казао је да је изненађен таквом изјавом, и да се нада да ће надлежни међународни органи реаговати и заштитити црногорске интересе.

"Мислим да је таквим гестом РС прекршила међународну Конвенцију о прекограничном утицају на животну средину, чији је потписник, и из тог разлога очекујемо реакцију међународног тијела које се бави праћењем поштовања Конвенције", рекао је Лазовић.

Он је појаснио да је РС, по Конвенцији, била обавезна да обавијести црногорску Владу о таквом пројекту, јер он може угрозити животну средину у Црној Гори, а подразумијева и коришћење заједничког водног потенцијала.

"Наша Пива и наша Тара чине Дрину. Због тога, РС не може гледати на пројекат само из свог угла и пратити само своје интересе. Заиста чуди изјава тог типа", рекао је он.

Лазовић је подсјетио и да градња четири хидроелектране на територији РС подразумијева и изградњу хидроелектране Бук Бијела, а да је црногорска Скупштина још 2005. године одлучила да се такав пројекат стопира због могућег потапања Таре.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер