Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Neću povući odluku o referendumu
Hronika

Milorad Dodik: Neću povući odluku o referendumu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. maj 2011.

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je večeras da RS neće povući odluku o referendumu, ali je nagovestio da bi se, pod određenim uslovima, možda moglo odložiti njegovo održavanje, ne duže od 90 dana.

Dodik je u Utisku nedelje B92 u te uslove ubrojao da se procesi u BiH vode za sve ratne zločine, uključujući i za ubistvo 42 vojnika u Dobrovoljačkoj ulici, a ne samo za one za koje su osumnjičeni Srbi.

On je optužio visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da je "nedogovoran tip" i da pokušava da izmanipuliše Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i čitavu međunarodnu zajednicu.

Povodom roka od nedelju dana koji je Incko dao za poništavanje odluke o referendumu, Dodik je rekao da je "Republika Srpska trajna i da ona nema rok" i da nikakvi rokovi za RS apsolutno nisu obavezujući.

Prema njegovim rečima, ako Incko i donese odluku o poništavanju odluke o referendumu, ona neće biti objavljena u Službenom glasniku RS, te, kako je rekao, "formalno pravno" neće ni postojati.

Druga reakcija će biti da o tome raspravlja parlament RS, gde postoji kompaktna većina, koja će, uveren je Dodik, "odbiti odluku o ukidanju referenduma".

Dodik je rekao i da neće prihvatiti eventualnu odluku koju bi Incko doneo o njegovoj smeni sa funkcije predsednika RS, jer smatra da ne radi ništa nedemokratski i neevropski.

On je optužio Incka da sa ambasadorima zapadnih zemalja, i Turske, pokušava da unitarizuje BiH, ističući da u BiH ne vlada demokratija, nego "ambasadorokratija".

Dodik je rekao Dejtonski sporazum predviđa da visoki predstavnik tumači i implementira odluke, a ne da ih donosi i nameće, ali da su upravo to činili i Incko i njegovi prethodnici.

"Ratnički ćemo se braniti, do kraja sa energijom i strašću, nećemo pokleknuti pred pretnjama da nećemo putovati u Evropu. Uveren sam da radim ispravno i formalno pravno korektno i da je to očuvanje bazičnog Dejtona", rekao je Dodik.

"Mi želimo da RS bude država u BIH, kao konfederalnoj zajednici i da BiH bude kasnije unija nezavisnih zemalja", rekao je Dodik, ocenjujući da se BiH jedino na taj način može održati.

Dodik je rekao i da RS neće sebi uskratiti pravo na održavanje referenduma o statusu, ali kako je naglasio, "za to moramo da imamo dovoljno jasne unutrašnje, regionalne i međunarodne okolnosti".

"Verujem da će to vreme doći. Ono sigurno nije danas, i mi nećemo napraviti nikakav avanturistički potez", naglasio je Dodik, ističući da već sad istraživanja javnog mnjenja pokazju da 88 odsto Srba želi otcepljenje RS.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner