уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик поводом 30 година РС: Република Српска није само топоним, она је симбол нашег постојања и живота с ове стране Дрине; Цвијановић: Са пијететом сећамо се оних који су дали живот бранећи РС
Хроника

Милорад Додик поводом 30 година РС: Република Српска није само топоним, она је симбол нашег постојања и живота с ове стране Дрине; Цвијановић: Са пијететом сећамо се оних који су дали живот бранећи РС

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 09. јануар 2022.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је првих 30 година посебан јубилеј у историји Републике Српске и нагласио да је свака од њих била посебна и историјска.

Република Српска није само топоним, она је симбол нашег постојања и живота с ове стране Дрине. Симбол нашег опстанка и нашег непристајања на нестанак или одлазак

У обраћању на свечаној академији поводом Дана Републике, Додик је истакао да се свих тридесет година морало борити за Српску као и 1992. године, јер противници њеног постојања нису спавали ниједну од тих тридесет година, те одатле и његов осјећај да се сваког дана боримо за Републику Српску.

- Ништа је није одржало осим наше љубави, наше жеље и истрајности да живимо своји на своме. Република Српска није само топоним, она је симбол нашег постојања и живота с ове стране Дрине. Симбол нашег опстанка и нашег непристајања на нестанак или одлазак. Она је чувар сјећања на наше страдање у 20. вијеку. Република Српска је израз наше жеље да живимо на својој земљи, уређујемо је у складу са својим жељама и достигнућима савременог свијета, дијелимо је са свим људима добре воље, ма које вјере или нације они били - нагласио је Додик.

Рекао је да је Републику Српску створио српски народ, али као што никада ништа у историји није стварао само за себе тако ни Република Српска није створена само за Србе.

Српски члан Предсједништва БиХ је нагласио да Република Српска није настала из ината, ни пркоса, није настала да би била ичији трн у оку.

- Настала је највише из страха да нам се други пут у истом вијеку не понови геноцид, какав смо преживјели у Другом свјетском рату, када смо потпуно незаштићени, без државе иза себе, одвођени у логоре смрти недалеко одавде, у јаме, у Дрину, и убијани на најмонструозније начине - констатовао је Додик.

Онако како је свијет признао право да страдални јеврејски народ оснује државу Изрел, рекао је Додик, исто такво право су дуговали Србима који су сами дуг измирили 47 година касније.

Зато свако ко крене да је оспорава на било који начин нека се сјети шта се на територији данашње Републике Српске дешавало у четири године Другог свјетског рата. Колико Срба је убијено за те четири године, само зато што су били Срби?!

- Зато свако ко крене да је оспорава на било који начин нека се сјети шта се на територији данашње Републике Српске дешавало у четири године Другог свјетског рата. Колико Срба је убијено за те четири године, само зато што су били Срби?! Нека се сјети како су нас 1992. године прегласали и не питајући нас о било чему одлучили и у наше име. Како су жртвовали мир за БиХ која не постоји и која није постојала - истакао је Додик.

Он је додао да Срби не желе да главу држе окренуту уназад и да ово говори због данашњих дана и изнад свега због будућности.

- Нећемо је изградити на лажима, оспоравањима и ревизијом историје. Можемо је градити само на чињеницама. А све што сам навео су само голе чињенице - рекао је Додик и нагласио да се Република Српска на свој тридесети рођендан бори да сачува оно што су јој велике силе признале након окончања грађанског рата у БиХ, на шта је и сама Република Српска ставила потпис. Ми смо једина република на свијету која мора да се опет и изнова бори за нешто што је прије 26 година написано и потписано. Не знам ни за један дио свијета у којем се нападају они који поштују Устав и траже од других да се Устав поштује - рекао је Додик.

Нећемо је изградити на лажима, оспоравањима и ревизијом историје. Можемо је градити само на чињеницама. Република Српска се на свој тридесети рођендан бори да сачува оно што су јој велике силе признале након окончања грађанског рата у БиХ

Он је навео да не зна да ли још негдје на свијету уставобранитеље проглашавају факторима нестабилности и да ли је у свијету остала иједна колонија попут БиХ.

"И што је мени најчудније, не знам како наши сусједи више воле колонизаторе него нас, своје сусједе, са којима опет дијеле добро и зло. И дијелиће, јер ми нећемо отићи одавде. Каква је то склоност ка ропству? То питање ме не оставља годинама", истакао је српски члан Предсједништва БиХ.

Додик је указао да је БиХ велика невоља и регресија, те да је њу тешко описати, а поготово објаснити. У БиХ, навео је Додик, нема визије, идеје која би је могла окупити у будућности.

- Не смијемо остати носталгични сањари са синдромом вјештачког губитника у миру. Морамо научити да пребродимо поразе и побједе, обиљежавати и славити. Често су нас тјерали да гутамо увреде не писнувши и да се не можемо жалити.

Не смијемо се везивати за БиХ да не би морали жалити кад неминовно одемо - рекао је Додик и додао да нас данас тјерају да корачамо напријед са повезом преко очију који су нам наметнули и мрмљамо како ће све бити у реду.

Не смијемо остати носталгични сањари са синдромом вјештачког губитника у миру. Морамо научити да пребродимо поразе и побједе, обиљежавати и славити. Често су нас тјерали да гутамо увреде не писнувши и да се не можемо жалити. Не смијемо се везивати за БиХ да не би морали жалити кад неминовно одемо

Према његовим ријечима, сваки национални покрет има само један циљ - да изгради народну властиту државу.

- Зато у умове нас Срба, као и других народа који живе у Републици Српској, никад не смије да се увуче егзистенцијална сумња да је то могуће. Јесте могуће! Морамо одбацити мисли о свемогућем страном фактору и да им не треба пружати отпор. Кад год дође нова понуда за нас од посредника који машу силом, морамо се научити да стрпљиво чекамо да се они обесхрабре док та понуда не оде у корпу гдје јој је мјесто - рекао је Додик.

Српски члан Предсједништва БиХ је рекао да је БиХ у стању паралишуће крхкости са изгубљеним и узалудним трагањем за могућим, јер се не види начин на који би то могло.

Напросто, додао је Додик, не може се прокрчити пут међу толико вјера, кланова, фикција и наслеђених омраза.

- Остајање у парауставној БиХ за нас је остајање поред пута. Оно што је потребно јесте да се у БиХ нађе воље и мудрости да се учини потребно и стриктно поштује Устав БиХ. То је тако нормално, иначе ће се БиХ распасти, а Република Српска кренути ка излазу. Република Српска може и мора, има право, има територију, има народ и функционалну народну владу да тежи самосталности која јој је дата Уставом БиХ, а ако то није могуће, а видимо да је тешко, онда и афирмацијом права на самоопредељење и независности. Ми само хоћемо само оно што нам је Уставом дато - појаснио је Додик.

Он је поручио да Република Српска није геноцидна творевина него народна држава, а српски народ није геноцидан већ државотворан народ.

"Није увијек тачно оно што нам говоре западни партнери, а често је то најгоре за нас. Није само неопходно, него је императив, то неуморно одбацити и чинити без попустљивости и без зловоље, прије свега. Треба остати с оне стране халабуке намјерно лоших дневних вијести, остати смирени и посвећени", навео је Додик.

Он је рекао да је данас, без сумње, на снази нова реалност која радикално мијења перспективе за будућност, те да нови однос снага више нико не спори, као ни нове технологије које тако брзо мијењају свијет.

- Људска интелигенција у својој невјероватној сложености се сада имитира, и све чешће превазилази. Данас је најбољи шахиста свијета рачунар, зато и немамо вијести о дуелима које смо гледали кад је Република настала. Много је доказа о чудесном напретку вјештачке интелигенције роботизације, на сцени је неспорно фасцинантна еволуција. Све се промијенило. Само нас тјерају на БиХ, ону парауставну коју нећемо, и која не може да прође ни елементарни тест интелигенције - указао је Додик.

Он је констатовао да је прича о грађанској БиХ илузија којом желе да српски народ гурну у позицију грађанске мањине и да је једнака идеји усташке државе из прошлог вијека.

Према његовим ријечима, само она БиХ која је заснована на свом Уставу, равноправности, која уважава историјске и етничке реалности, која је састављена од два ентитета и три конститутивна народа може опстати.

Додик је додао да је БиХ облик који је сахранио суживот, који је могућ само ако је свако на своме, ако се то поштује и његује и ако сви у суживоту виде неку вриједност.

Он је навео да су суживот и позивање на њега фарса политичких представника Бошњака, с којом желе да успоставе доминацију, истичући да нема суживота ако се мрзи, ако желиш освету, ако понижаваш и ако желиш све да унитаризујеш и потчиниш.

Према његовим ријечима, у БиХ је немогуће успоставити суживот, јер је то сахранила идеја о унитарној БиХ.

- Знам да се Република Српска понекад сматра свадљивим и прилично одлучним чланом државне заједнице. Имамо карактер слободног народа - независност, јасни ставови, страственост у одбрани нашег суверенитета. Српски карактер могуће је промијенити колико и да планине претворити у равницу. Учествовали смо у писању европске историје, а Европа је учествовала у писању наше. Нисам српски изолациониста. Не желим бољи аранжман само за Републику Српску. Желим и бољи аранжман за све. Увијек има оних који кажу: 'Не постављај тешка питања'. Ипак, од суштинског је значаја за БиХ, наравно и за Републику Српску, да треба управо то да радимо, јер се суочавамо са великим изазовима. Ако не ријешимо ове изазове, пријети опасност да ће се БиХ распасти, а да ће се Република Српска повући ка излазу - нагласио је Додик.

Он је упитао да ли се може заиста оправдати огроман број скупих бе-ха институција, стално повећавање администрације на нивоу БиХ и нагласио да је његов принцип да се мора омогућити враћање овлашћења ентитетима, а не само њихово одузимање.

- Дајте да искористимо овај тренутак да детаљно утврдимо шта БиХ треба да ради, а шта да престане да ради. У Републици Српској смо покренули преглед преноса наших надлежности да бисмо добили садржајну и објективну анализу ставки у којима БиХ помаже и одмаже. Не дозволимо да нас заведе заблуда да је за развој потребно да све буде усклађено, да се тежи некој недостижној једној адреси. Мој принцип је да ентитетски парламенти морају да имају већу и значајнију улогу. Ентитетски парламенти су ти који представљају и наставиће да представљају истински извор стварног демократског легитимитета и одговорности у БиХ. Сматрамо да БиХ иде у правцу на који нисмо пристали закључивањем Дејтонског споразума. Замјерке се односе на мијешање у наше надлежности - појаснио је Додик и упитао зашто Република Српска не може да има оно што је потписано?

Он је рекао да има осјећај да БиХ иде у кривом правцу, те да се једна за другом мијењају надлежности у корист БиХ, али не примјећује да било ко изражава кајање због тога.

Неће се увијек добити оно што желимо, али то не значи да ћемо одустати. По окончању расправа које ће услиједити, народ ће на референдуму одлучити о новом Уставу Републике Српске

- Како можемо да разумно одговоримо на питање о изласку или останку у БиХ. Онима који кажу да се не може постићи договор, желим да кажем да послушају ставове који заговарају враћање надлежности ентитетима, као што су одбрана, правосуђе, финансије... Мораћемо пажљиво да одмјеримо шта је наш истински ентитетски интерес. Неће се увијек добити оно што желимо, али то не значи да ћемо одустати. По окончању расправа које ће услиједити, народ ће на референдуму одлучити о новом Уставу Републике Српске - рекао је Додик.

Он је навео да зна да има оних који ће рећи да је визију коју је изнио немогуће остварити, да нема шансе да ће друга страна сарађивати и истакао да вјерује да се уз храброст и увјереност може остварити договор према коме свако може да се добро осјећа у БиХ и да сви народи могу да напредују.

- Изгледа да ми не можемо промијенити однос великих према БиХ и Републици Српској, али исто тако ми не можемо промијенити наш однос према ономе за шта је овај народ дао велике жртве и за шта су генерације људи овдје давали најбоље од свог знања. Ако су наумили да нас исцрпе, сморе, да нам огаде властиту земљу криминализујући и прљајући све чега се дохвате, поручујем им да им је то залуд. Ми смо издржљивији него што ико мисли. Ми волимо своју Републику Српску, своју Србију баш као што и један Американац, Француз или Нијемац воле своју земљу. Ми друго своје осим овога немамо - нагласио је Додик.

Додик је рекао да бројни српски народ није преживио Јасеновац, Паг, Јадовно, Доњу Градину, Гаравице, Пребиловце, Брод на Дрини, Силос, Челебиће, Дретељ, Озрен, сарајевске казамате, и неће га ни сада застрашити пријетње да одустане од своје куће.

- Зато немојте да нам пријетите, немојте покушавати да нас застрашите, јер народ који је преживио стратишта која сам већ набројао није могуће застрашити. Наши џелати су схватили да нас није могуће уништити. Зато и данас с овог мјеста, на овај велики дан, позивам све у и ван БиХ на разум, разумијевање, на поштовање Устава БиХ, на нормалан живот у коме нико никоме неће наметати како треба да живи. Позивам на поштовање нечега на шта смо се сви обавезали. Позивам све на дијалог, само да се одмах разумијемо у том дијалогу о свему можемо преговарати осим о правима Републике Српске, јер ми немамо право да себи одузимамо права! За та права проливено је и превише крви да би ико њима трговао - поручио је Додик.

Српски члан Предсједништва БиХ је нагласио да Република Српска хоће оно што јој је дао Дејтон.

Срећан ти Дан Републике Херцеговино сунцем обасјана, Романијо снијегом окићена, Подриње Дрином окупано! Срећан ти Дан Републике плодна Семберијо и Посавино, брдовити Озрене и Требаво горо, поносне Крајино и Козаро! Републико рачунај на мене! Републико Српска рачунај на нас, твој народ и твоју дјецу. Срећан ти празник Републико Српска!

- Срећан ти Дан Републике Херцеговино сунцем обасјана, Романијо снијегом окићена, Подриње Дрином окупано! Срећан ти Дан Републике плодна Семберијо и Посавино, брдовити Озрене и Требаво горо, поносне Крајино и Козаро! Републико рачунај на мене! Републико Српска рачунај на нас, твој народ и твоју дјецу. Срећан ти празник Републико Српска! Народу српском и свим грађанима Републике Српске срећан празник! Живјела Република Српска, живјела земља Србија - поручио је Додик у обраћању на свечаној академији поводом Дана Републике.

Цвијановић: Првих 30 година слободе и преданог рада на очувању Српске

Данас с поносом обиљежавамо наших првих тридесет година. То су три деценије од настанка Републике Српске, тридесет година наше слободе и преданог рада на њеном очувању, развоју и изградње, рекла је предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић обраћајући се присутнима на Свечаној академији поводом Дана Републике.

У периоду кад је Република Српска стварана, нисмо имали луксуз да се дијелимо, међусобно свађамо и упиремо прстом једини на друге, јер смо знали да је она претпоставка нашег опстанка и једина брана прегласавању, мајоризацији и новим страдањима - истакла је Цвијановић.

Управо зато, сматра предсједница Српске, Девети јануар је дан наше побједе, слободе, заједништва и нераскидивних веза између народа и институција Српске.

- У част овог празника вијоре се тробојке у свим нашим општинама и градовима, на нашим институцијама и кућама. Хиљаде наших младих људи од Херцеговине и Романије, преко Подриња и Семберије, па све до Посавине и Крајине, организују се сваке године како би обиљежили рођендан своје Републике. И управо је у тој младости садржана суштина Деветог јануара и гаранција да ће се он обиљежавати и у будућности - нагласила је она.

Цвијановић додаје да је идентитет Републике Српске, чији је саставни и неотуђиви дио и Девети јануар, укоријењен дубоко у људима ових крајева, а идентитетска обиљежја не подлијежу преиспитивању, ревизији, нити оспоравању.

- Ми не обиљежавамо Дан Републике да бисмо некога провоцирали већ као подсјетник на важну историјску чињеницу, као што то раде и друге републике и други народи свијета. И увијек то чинимо свечано, достојаствено и поносно. Ово је дан када се са посебним пијететом сјећамо оних који су дали свој живот бранећи Републику Српску, своја огњишта и породице - каже Цвијановић.

Додаје да управо њима дугујемо вјечну захвалност, али и упорну борбу за бољу будућност и очување Републике у чије темеље су уградили оно највриједније што су имали.

- Захваљујући њиховој жртви и нашем јединству, опстали смо у немогућим околностима, на медијском, а затим и на борбеном нишану најмоћнијих сила тога времена којима смо послужили као полигон, показна вјежба и погодна мета за њихове геополитичке циљеве - наглашава Цвијановић.

Сматра да се и тада показало оно што важи и данас, да је воља једног народа, а Република Српска то свакако јесте, најснажније утемељење сваке политичке заједнице и да је од пресудног значаја за њен опстанак спремност да се за њу једнако одлучно боримо и данас у миру.

- Даме и господо, драги грађани Републике Српске, поносна сам на оно што смо заједно постигли у протеклих 30 година. Упркос бројним изазовима који су нас пратили од самог настанка, Република Српска сваким даном манифестује способност да се развија и да напредује. То је видљиво чак и онда када су околности посебно тешке, а било је много таквих година - истиче предсједница Српске.

Наводи да су и претходну годину обиљежили политички притисци, оспоравања, наметања.

- Била је то и још једна година исцрпљујуће борбе са пандемијом. Али и поред свега тога, макроекономски показатељи упућују на опоравак наше привреде. Број запослених и износ просјечне плате су на рекордном нивоу што је велики успјех, али и наша велика обавеза за наредни период - рекла је Цвијановић.

Предсједница Цвијановић додаје да сваке године Република Српска изгледа љепше и изграђеније.

- Упркос тешким временима нисмо одустали од важних пројеката у области саобраћајне инфраструктуре и енергетике, а наставили смо изграђивати и нове болнице, школе, вртиће, домове културе, спортске дворане и многе друге објекте који су важни за наше грађане.За наш даљи развој неопходни су нам мир и стабилно окружење - рекла је она и додала да нажалост, ни 26 година након рата и потписивања Дејтонског споразума, многи у БиХ и ван ње нису одустали од прекрајања оног што нам је тај споразум дао.

Ни мастило на Дејтонском споразуму није се осушило, а кренули су удари на Републику Српску, одузимање Уставом загарантованих надлежности, као и бесправно, антидемократско и антицивилизацијско насиље неизабраних странаца у БиХ којем смо изложени у континуитету.

- На наше позиве на дијалог, из Сарајева и са других адреса одговарају нам пријетњама, што ратом, што санкцијама, јер други језик очигледно не познају. Али, то није наш језик, нити је то наша политика. Ми говоримо језиком устава и демократије јер је устав рекао шта коме припада, а демократија налаже да од народа изабрани представници доносе законе и врше друге прописане послове, као и да одговорност за свој рад сносе једино према својим грађанима - каже Цвијановић.

Предсједница поручује - Легалисти смо – не тражимо и не желимо ништа више, и ништа мање од онога што је Републици Српској дато Уставом.

- У мултиетничким државама дијалог и договор су кључ успјеха. Тога у БиХ нема, али кривица не лежи на Републици Српској. Одбацујемо сваку лажну оптужбу и апсурдну квалификацију да рушимо уставни поредак тиме што тражимо поштовање Устава. Уставни поредак су рушили високи представници наметањем неуставних рјешења, а одговорност је на њима и за посљедњу кризу која је погодила БиХ - истиче Цвијановић.

Наглашава да Српска не прихвата терор нити злоупотребу заједничких институција БиХ за обрачун са надлежностима, интересима и правима Републике Српске, а ни са њеним грађанима. А, то је, нажалост, сматра она, упорно на сцени.

- Охрабрење је то што у нашем окружењу, али и у другим земљама има све више оних који су схватили да слика није црно- бијела и који све више разумију шта су стварни проблеми у БиХ. Али, треба рећи да су сви они који су разумјели гдје станује стварна деструкција на најбруталнији начин изнападани прво од политичког Сарајева, а одмах затим и појединих страних центара којима је у интересу да се очува лажни стереотип о наводно кривима и наводно недужнима. Наравно, то се ради смишљено да би се направио притисак и обесхрабрио свако онај ко би могао пољуљати ту лажну слику - наглашава Цвијановић.

Наглашава да је БиХ неуспјешна

- И нажалост, то је на штету свих нас. Али Република Српска не сноси ни одговорност ни кривицу за њен несупјех. Држава која је играчка у рукама других, а није власништво својих грађана, напросто не може бити успјешна. Без унутрашњег дијалога држава не цвјета него вене. Ни хиљаду наручених домаћих и страних експерата-галамџија неће је учинити успјешнијом, нити је могу очувати више него што би то могле учинити домаће снаге. И то не силом и не мржњом, већ користима које доноси својим грађанима - каже Цвијановић.

Додаје да осим сарадње унутар БиХ, користи за грађане Српске проистекле би и из економског повезивања на регионалном плану, али БиХ у њима не жели да учествује.

- Ми смо зато, живећи у дестимулативном амбијенту БиХ, у ових 30 година постојања Републике Српске, схватили колико је важно очувати снагу властитих институција, али и јединство наших институција и грађана. Дијалог са социјалним партнерима је незамјењива форма у трагању за бољим рјешењима и важно је да се он стално његује и унапређује. Потребе грађана ће и у наредном периоду остати у фокусу рада наших институција - сматра Цвијановић.

Предсједница Српске наводи да су наши људи били изложени бројним проблемима, али и неправди живећи у земљи која функционише на бази оспоравања и у којој свој наводни успјех многи мјере нивоом штете коју ће проузроковати Републици Српској.

 - Однос према рату, учесницима рата, ратним злочинима, као и жртвама био је и остао неправедан. Међународне донације су након рата издашно упућиване народу Федерације, а безобразно ускраћиване народу Републике Српске. Али, ми смо се окренули себи и зато смо успјели. Ми, наравно, не можемо живјети у прошлости, али неправде прошлости, ако се не исправе, увијек обиљеже и будућност - истиче Цвијановић.

Сматра да управо зато, Република Српска мора очувати своје механизме заштите и стабилно функционисање. Без јаких институција и својих надлежности она би била као птица без крила.

- Нама не смета БиХ у којој се не врши насилна централизација и у којој домаће, демократски изабране, институције раде свој посао и управљају процесима. Желимо да унапређујемо сарадњу са свима у региону. Наш природни и најснажнији ослонац је Србија, чијем руководству дугујемо велику захвалност за висок ниво политичког разумијевања, као и за бројне реализоване пројекте у готово свим нашим општинама и градовима - истакла је предсједница.

Радује је што ћемо и у наредном периоду заједнички градити широм Републике Српске.

- Неки од најважнијих планираних пројеката су изградња аеродрома у Требињу, хидроелектране Бук Бијела, као и аутопута Бањалука – Београд. Отворени смо за сарадњу и са свим другим земљама у регији, како билатерално, тако и кроз учешће у регионалним иницијативама које имају за циљ снажније инфраструктурно и економско повезивање цијелог региона - истиче Цвијановић.

Наглашава да би то било рационално партнерство које би донијело добре резултате свима нама, не само у привредном већ и безбједносном смислу.

- Важно је и да унапређујемо сарадњу са нашим традиционално највећим спољнотрговинским партнерима из Европске уније, као и да отварамо перспективе за нове инвестиције са Русијом и Кином. Опредијељени смо и да започету сарадњу са Мађарском додатно развијамо - додала је она.

Наглашава да је за првих 30 година постојања, Република Српска сазрела као модерна, стабилна и демократска политичка заједница свих њених грађана.

- Заједно смо прошли дуг, трновит пут и ни у једној етапи нашег развоја није било лако. Ипак, упорношћу и заједничким напорима савладали смо бројне изазове и препреке, као што ћемо, увјерена сам, савладати и оне који нам предстоје. Република Српска и њен институционални оквир једини су гарант нашег опстанка, дугорочног и одрживог економског развоја, као и боље и успјешније будућности - рекла је она.

Због тога, додаје предсједница, морамо очувати њен уставни капацитет, стабилност и снагу наших институција.

- Генерацијама које долазе желимо да оставимо мирну и сигурну Републику Српску у оквиру које ће моћи да граде бољу и просперитетнију будућност за себе и своје породице. И све што радимо данас, радимо с циљем да им обезбиједимо услове да живе достојанствено, у миру, да буду поносни на свој идентитет, на своју Републику и да то могу слободно да искажу, без притиска, без страха и без пријетњи - поручила је Цвијановић.

Истиче да нас је вријеме иза нас научило да истински вјерујемо у Републику Српску, у њен капацитет и способност да се креће путем развоја.

- Вјерујемо јер знамо шта смо заједничким снагама до сада постигли и са каквим недаћама смо се изборили. Свјесни смо огромних жртава положених у њене темеље, неизмјерног бола хиљада и хиљада ожалошћених породица, жена, мајки и дјеце одраслих без својих очева. Сјећамо се и тешког послијератног периода, процеса повратка и обнове домова, антицивилизацијског насиља међународних моћника и високих представника који су десетине и десетине људи санкционисали, без било каквог доказа, одузимањем елементарних људских права – права на рад, на политичко дјеловање, па чак и на судску заштиту, а потом и права на мишљење и изношење става - истиче предсједница Српске.

Каже, вјерујемо у Српску, јер знамо колико је труда требало да ублажимо негативне ефекте глобалне финансијске кризе, да се изборимо са катастрофалним поплавама, да се носимо са проблемима пандемије, као и да на политичком плану одолијевамо акцијама развлашћивања и насилној, неуставној централизацији.

- Да ли смо се икада запитали шта бисмо још могли и боље и успјешније да наши пројекти нису заустављани у Сарајеву само зато што их реализујемо са Србијом, или да се нисмо исцрпљивали око расподјеле прихода и разних међународних аранжама, или коначно да је Федерација БиХ исплаћивала зарађене пензије Србима који су избјегли у Републику Српску, или да нисмо морали бити жртва неуспјеха и несређених политичких односа у Федерацији БиХ - сматра она.

Цвијановић додаје да је данас празник, и довољно је рећи да је све оно кроз шта смо пролазили у посљедње три деценије, само додатно ојачало наше самопоуздање, као и вјеру наших људи у институције које не окрећу леђа, већ иду у сусрет свим изазовима, ма колико да су тешки.

- Честитам вам 30. годишњицу Републике Српске. Нека нам овај велики јубилеј буде на славу и понос, а нашој Републици залог за бољу, успјешнију и просперитетнију будућност. Живјела Република Српска! - поручила је предсједница Цвијановић.

Патријарх Порфирије: Овде сам да вас охрабрим у чувању јединства

Дошао сам у Републику Српску да охрабрим српски народ у чувању и изграђивању јединства, без обзира на све разлике, у настојању изградње свега што је добро и корисно свима, изјавио је патријарх српски Порфирије на свечаној академији поводом Дана Републике.

У Бањалуку доносим поздраве и честитке за 30. крсну славу Републике Српске и 30. година њеног постојања из Храма Светог Саве на Врачару, Пећке Патријаршије, Острога, Савине, Крушедола, древних далматинских светиња

- Овдје сам са вама и увијек ћу бити за разумијевање онога што ви сматрате да је важно за вас, за ваша неотуђива права. Сигуран сам да то исто чине други народи који живе са вама у Српској и БиХ у цјелини, да имају своје погледе на своја права. Али, важно је да сви знамо да брига о својим правима никада не отима и не угрожава туђа права - истакао је патријарх Порфирије.

Патријарх Порфирије је поручио да "потреба да чувамо свој идентитет и слободу има смисла ако се држимо тог принципа".

- Знам да ви управо тако живите и поступате, јер је то наше православно предање. Да бисмо се боље разумјели међусобно, нужно је да разговарамо, а онда да то исто чинимо са другима. Тај дијалог треба да буде без тешких ријечи, које повређују, јер је на свим странама много оних који су повријеђени - рекао је патријарх Порфирије.

Патријарх је подсјетио на ријечи блаженопочившег патријарха Павла да, ако хоћемо да нас други чују, морамо имати јаке аргументе, а јаке ријечи.

- Људи и народи, упућени су једни на друге, повезани су економски, културолошки, духовно, чак и породично. Не можемо једни без других, прво међусобно у једном народу, а потом и са другима - нагласио је он.

Патријарх Порфирије је додао да смо једни другима потребни, да је мир међу нама услов без којег не можемо ни поједничано, а камоли заједно.

- Не допустимо да нас други, ма колико добронамјерни били, утјерују бездушно у своје моделе и калупе заједничког живота и мира - поручио је патријарх.

Патријарх Порфирије је истакао да је "мир данас ријеч која се користи више него била која друга, а највише је употребљавају они који производе и усаглашавају нова оружја смрти, њима тргују и енормно се богате".

- Идентитет Срба на простору данашње Републике Српске и БиХ је хришаћнски, православни идентитет који има опредјељење за јеванђељски систем вриједности, који се заснива на богољубљу и човјекољуљу - изјавио је патријарх Порфирије.

Патријарх Порфирије је присутне поздравио традиционалним поздравом "Мир Божији, Христос се роди", наводећи да је овдје свој на свом и да поздравља онако како брат поздравља рођеног брата.

- Истим поздравом који објављује долазак Богомладенца Христа у свијет, упућујем поздраве за разумијевање свима који живе на овим просторима, без обзира на вјерску и националну припадност. У Бањалуку доносим поздраве и честитке за 30. крсну славу Републике Српске и 30. година њеног постојања из Храма Светог Саве на Врачару, Пећке Патријаршије, Острога, Савине, Крушедола, древних далматинских светиња - рекао је патријарх Порфирије.

Ана Брнабић: Подсетићу на речи председника Вучића – „Наша политика је Отворени Балкан, не сукоби већ сарадња

- Драги пријатељи, срећан вам дан Републике Српске - почела је своје обраћање премијерка Брнабић, и поздрављена громким аплаузом.

- Данас ми је посебна привилегија да вам пренесем честитке и поздраве председника Александра Вучића и грађана Србије. 9. јануара 1992, пре тачно 30 година, створена је Република Српска. Иако се толико тога доброг и лошег догодило за три деценије, Српска је остала испуњење вишевековног сна српског народа. Ипак, више од свега, Република Српска је показатељ тога колико је српски народ био одлучан да спречи ужасе Другог светског рата, који су за циљ имали да наш народ буде потпуно искорењен - рекла је премијерка.

Брнабић је истакла да су Срби тражили мир и нису хтели да дозволе да се понове ужаси Јасеновца, Градишке и многих других стратишта где су Срби убијани.

- Ти људи су 1991. године поново чули речи и идеологију исконског зла, и формирали РС како би се од тог зла некако заштитили, а слободу и право на српско име и презиме, и православну веру, сачували. Да није било Републике Српке, злотвори би завршили свој посао. На срећу било је, и сачувана је српска православна вера и српски народ - истакла је Ана Брнабић.

Она је рекла да је однос сталним и преданим радом Вучића и Додика постао посебан и специјалан, какав је увек требало да буде.

- Потпуно сам свесна и уверена да би сви злочини монструозност из времена НДХ поновили у случају да није настала и постојала Република Српска. Тога сам постала свесна прошле године, када сам посетила Невесиње и Пребиловце, причала са људима, посетила цркву, и чула да су кости страдалих Срба 1992. године извађене из костурнице, која је минирана. Деведесетих су минирали кости убијених, да од њих остане само прах - рекла је она.

Премијерка каже да је Република Српска створена на геноциду, али над српским народом, и да је она плод жеље за миром, слободом, и безбедним одрастањем деце, плод искрено и дубоко усађеног страха људи који су видели ужасе НДХ.

- Као председница Владе земље која је гарант Дејтонског споразума, брину ме изазови са којима се суочава вођство Републике Српске. Посебно ме забрињавају санкције које су САД увеле Милораду Додику. Чињеница је да санкције никада нису биле решење за било какве проблеме. Подсетићу на речи председника Вучића: "Република Србија никада неће спроводити санкције против припадника свог народа и представника српског народа у Републици Српској." Наша политика је Отворени Балкан, не сукоби већ сарадња. Политика да се створи другачија будућност, политика просперитета и економског препорода, како нашег народа тако и других - истакла је премијерка Ана Брнабић.

Она подсећа да је уложено више од 88 милиона евра у Републику Српску, и каже да је поносна на све пројекте чији је циљ бољи живот свих грађана.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер