Хроника | |||
Милорад Додик на састанку са Габријелом Ескобаром: Република Српска неће трпети интервенционизам међународне заједнице. Амбасада САД у Сарајеву: Претње отцепљењем воде РС у изолацију |
четвртак, 30. септембар 2021. | |
Прошло је време у којем ће Република Српска да трпи интервенционизам међународне заједнице, који је по правилу био уперен против РС и Дејтона, и да БиХ данас није она БиХ коју је Габријел Ескобар, изасланик Стејт департмента за западни Балкан, оставио пре 20 година када је био службеник у дипломатским мисијама у БиХ, рекао је Милорад Додик. Српски члан Председништва БиХ то је поручио током разговора са Габријелом Ескобаром на његов захтев. Основне теме разговора биле су питање иницијативе „Отворени Балкан“, али и унутрашња политичка питања која се тичу БиХ, преноси РТРС. Српски члан Председништва БиХ рекао је да подржава идеју „Отвореног Балкана“, али да у Сарајеву не постоји довољно разумевања за ту регионалну иницијативу која би омогућила економски просперитет региона, саопштено је из Додиковог кабинета. Српска неће да трпи интервенционизам Што се тиче ситуације у БиХ, Додик је пренео Ескобару да је прошло време у којем ће Република Српска да трпи интервенционизам међународне заједнице, који је по правилу био уперен против Републике Српске и Дејтонског споразума, и да БиХ данас није она БиХ коју је Ескобар оставио пре 20 година када је био службеник у дипломатским мисијама у БиХ. Српски члан Председништва рекао је Ескобару да нема потребе да му прете санкцијама, јер те претње више немају никакав ни смисао, ни значај, нити ће променити основне ставове носилаца политичких функција у Републици Српској, па ни његове. Такође, Додик је пренео Ескобару и да за Републику Српску Кристијан Шмит није високи представник и да актуелну кризу у БиХ може да реши самоорганизовани Савет за провођење мира повлачећи тзв. Инцков закон због којег је криза и наступила.
Додик се није сложио са тврдњом Ескобара да је именовање високог представника политичко питање, јер је његово именовање регулисано Дејтонским споразумом, дакле међународним споразумом, што је прворазредно правно питање. Образложење изасланика Стејт департмента да је Шмитово именовање политичко а не правно питање само је доказ да је Република Српска у праву када тврди да је Шмит, противправно, мимо одредби споразума којим је установљена институција високог представника, а вољом неколико држава, послат у БиХ да буде високи представник, наводи се у саопштењу. Амбасада САД: Претње отцепљењем су антидејтонске Амбасада САД у Сарајеву саопштила је на Твитеру да је Ескобар Додику пренео став САД да су претње отцепљењем антидејтонске и да грађанима Републике Српске не нуде ништа осим изолације и економског очаја. Ескобар је, наводи се, пренео Додику снажну преданост САД суверенитету и територијалном интегритету БиХ као једне земље у којој су и ентитети Република Српска и Федерација БиХ и Брчко дистрикт просперитетнији и сигурнији када се лидери боре против корупције, јачају интегритет, правичност избора у БиХ и крећу напред у реформе које доносе економски опоравак.
(Спутњик) |