Početna strana > Hronika > Milorad Dodik na Samitu procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi koji se održava u Antaliji: Kako BiH kao protektorat međunarodne zajednice može da ide ka evrointegracijama?
Hronika

Milorad Dodik na Samitu procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi koji se održava u Antaliji: Kako BiH kao protektorat međunarodne zajednice može da ide ka evrointegracijama?

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. jun 2021.

Srpski član i predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je na današnjem Samitu procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi koji se održava u Turskoj da BiH ima status protektorata međunarodne zajednice i upitao kako kao takva može da se kreće ka evropskim integracijama.

Dodik je rekao da odgovora na to pitanje nije bilo.

On je dodao da će turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana na današnjem sastanku pitati da li Turska kao članica Saveta za implementaciju mira podržava isključivo jedan narod ili se zalaže za konstitutivnost sva tri naroda u BiH.

Dodik je naveo da je na Samitu razgovarano o temama vezanim za pandemiju, odnosno postpandemijski period u kojem se traži rešenje na koji način krenuti dalje i šta učiniti u oblasti ekonomije. Dodao je da je tema bila i dijalog Beograda i Prištine, kao i inicijativa "mali Šengen".

Dodik je istakao da je na Samitu jasno rekao da BiH ne priznaje samoproglašeno Kosovo, te da se taj problem jedino može rešiti dijalogom Beograda i Prištine.

"Pozvao sam na potrebu da se "mini Šengen" operativno razradi i da se omogući brži protok ljudi i roba", rekao je Dodik za RTRS.

Dodik i članovi Željko Komšić i Šefik DŽafeorvić borave u poseti Turskoj gde učestvuju na Samitu procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, a potom će učestovati i na Antalija diplomatskom forumu. Biće održan i sastanak sa turskim predsednikom.

Ja sam jedan od najčvršćih zagovornika slova Dejtona

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas da je veoma važno da se u regionu širi svijest o poštovanju Dejtonskog sporazuma, te da Srbija i Hrvatska preuzmu ulogu koju imaju kao potpisnice ovog sporazuma i odgovornost za njegovo sprovođenje i implementaciju.

- U tom sporazumu je sastavni dio Ustav BiH, Aneks 4, kao i svi drugi aneksi koje smo potpisali, i Republika Srpska je potpisala. Ukoliko neko želi da očuva međunarodno pravo onda treba da poštuje ranije donesne odluke u kojima je učestvovao - rekao je Dodik za RTRS.

Kada je riječ o NATO, Dodik je podsjetio da BiH nije integrisana u ovaj savez, niti ima namjeru da bude.

- BiH je odlučila da ne prejudicira to rješenje i da će biti potrebno da se o tome odlučuje, ako ikada dođe do toga, ponovo u BiH. Dakle, nema prethodno donesne odluke na tu temu. Iznenađuje da se BiH našla kao tema na samitu NATO, kad nije članica niti aspirant za članstvo - istakao je on.

Dodik je podsjetio da je na insistiranje predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića u završnu deklaraciju ovog samita uvrštena referenca koja se odnosi na Dejtonski sporazum, navodeći da je to uobičajena klasifikacija koja podrazumijeva poštovanje ovog sporazuma, a time i Ustava BiH.

- Ako se poštuje Ustav onda znači da se poštuje da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je to suština. To što su neki tražili da se posebno "izvuče" konstitutivnost, to je bespotrebno jer se spominje sam Dejtonski sporazum - rekao je on.

Dodik je podsjetio da su njemu uvedene sankcije SAD, jer se navodno protivi Dejtonskom sporazumu.

- Vjerujem da je svima u BiH i regionu jasno da sam ja sam jedan od najčvršćih zagovornika provođenja slova Dejtona, ali očigledno neki tumače da imaju pravo na "poštovanje duha Dejtonskog sporazuma", te da kršite Sporazum ako ne poštujete duh... Kako neki bezočno krše Dejtonski sporazum i nemaju nikakve sankcije i imaju pravo to da rade, a primjenjuju se sankcije na druge, poput mene - rekao je Dodik.

Dodik je istakao da izuzetno cijeni interes predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u pogledu implementacije Dejtonskog sporazuma, ističući da je to konstruktivno, te da i uloga Milanovića može da bude ista takva.

Završen Samit u Antaliji; Dodik, Komšić i DŽaferović sa Erdoganom

Samit procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi koji je održan u Antaliji, završen je usvajanjem deklaracije.

U deklaraciji je pružena podrška evropskoj perspektivi regiona, jačanju međusobne saradnje, ali i ideji o "malom šengenu".

Ipak, ni ovaj sastanak lidera regiona nije protekao bez diplomatskih skandala. Kako je za RTRS rekao srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koji je jedini od trojice članova Predsjedništva učestvovao na Samitu, predsjednica samoproglašenog Kosova Vljosa Osmani lobirala je u svom obraćanju lidere zemalja učesnica u procesu da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.  To je poslije za RTRS potvrdila i predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Ovim Priština ponovo krši Vašingtonski sporazum kojim se obavezala da će zaustaviti kampanju lobiranja za priznanja, kao što se i Srbija obavezala da neće lobirati da zemlje koje su takozvanu kosovsku nezavisnost priznale, to priznanje povuku.

Danas su održani i sastanci na marginama. Članovi Predsjedništva BiH sastali su se sa turskim predsjednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Uoči tog sastanaka, Dodik je rekao da će turskog predsjednika pitati da li je Turska na strani samo jednog naroda u BiH.

Nakon samita u Antaliji počinje Diplomatski forum. Ovaj događaj Turska organizuje prvi put, a cilj je da ponudi novu platformu za razgovor o ključnim diplomatskim problemima. O brojnim temama u okviru 15 sesija razgovaraće više od 10 šefova država i više od 40 šefa diplomatija.

Nije predviđeno da nakon foruma bude objavljen neki zajednički dokument, ali je to dobra prilika za sastanke na marginama. Plan je bio da se članovi Predsjedništva sastanu sa šefom evropske diplomatije Žozepom Boreljom. On je tražio taj razgovor, ali je pitanje hoće li se desiti zbog gustog rasporeda i obaveza koje sutra imaju članovi Predsjedništva BiH.

(RTRS, Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner