Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Bošnjački političari su krivi što nema popisa
Hronika

Milorad Dodik: Bošnjački političari su krivi što nema popisa

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 03. april 2011.

BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ocijenio je da su za zastoj i krizu u BiH odgovorni stranci, kao i da će, ukoliko ove godine ne bude popisa na nivou BiH, krivicu snositi bošnjački političari.

"Očito je da se u BiH ne može postići ni minimalni kompromis oko najjednostavnijih stvari. Osporavan je popis u kome bi se narod izjašnjavao o nacionalnoj, vjerskoj i jezičkoj pripadnosti. Do popisa nije došlo zbog koncepta poput ovog koji zagovaraju platformaši da bi kasnije osporavajući tu vrstu izjašnjavanja obezbijedili koncept u kome će Bošnjaci biti većina i odlučivati o svemu u BiH", izjavio je Dodik za "Glas Srpske".

Predsjednik Dodik ističe da su rješenja, koja su u posljednje vrijeme donošena u BiH, "produkt i pamet stranaca", pa stoga "zastoj i krizu treba pripisati njima". On kaže da stranci u RS nisu mogli naći pukotine i poslušnike koji će urušavati Srpsku, zbog čega su sada krenuli na Federaciju BiH (FBiH).

"Možda su baš zbog toga stranci, doskora naklonjeni FBiH, počeli da rovare i proizvode dodatnu krizu. No mi ne smijemo da se uljuljkamo, jer se samo čeka trenutak da bi se nastavilo sa urušavanjem RS. Poručujem da smo spremni i da ćemo svim demokratskim sredstvima braniti interese RS", rekao je Dodik.

Dodik je istakao da je prepoznao politiku bošnjačkog ekspanzionizma kroz politiku bošnjačkih stranačkih lidera Zlatka Lagumdžije, Sulejmana Tihića i Harisa Silajdžića, koji u ovom trenutku na dnevnom redu imaju obračun sa Hrvatima i njihovim nacionalnim interesima.

"Čim se stvori minimalna prilika to će upotrijebiti i prema Srbima. Ono što činim nije samo odbrana kolektivnog prava Hrvata, to je u isto vrijeme i odbrana naših pozicija u budućnosti koje se odnose na Dejton i interese srpskog naroda", smatra Dodik.

Predsjednik Srpske ocijenio je da je nalog visokog predstavnika i podrška međunarodne zajednice "platformašima" urušila osnovne principe Dejtonskog sporazuma koji podrazumijevaju konstitutivno predstavljanje naroda.

Govoreći o nedavnoj sjednici Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira (PIK), gdje je RS okarakterisana kao faktor koji urušava državne institucije, prije svih Sud i Tužilaštvo BiH, Dodik je ocijenio da je na ovom dvodnevnom skupu "vladala panična situacija, jer i stranci vide da u BiH postoje institucije koje nisu u stanju da daju rezultate i da je potrebna njihova podrška da bi opstale".

"Institucije koje su napravljene bez podloge u Dejtonu i koje su služile samo da bi naštetile Srbima za nas ne mogu biti legitimne i ne možemo ih podržavati. Kako podržati Sud i Tužilaštvo BiH koje sudi samo Srbima? Mnogi visoki predstavnici su nametali zakone iako nisu imali pravo da to čine i po njihovom nalogu su pravljene institucije od kojih mi nemamo koristi. Jedino što hoćemo jeste da se poštuje Dejtonski sporazum i Ustav", poručio je Dodik.

Dodik kaže da je RS spremna da razgovara o formiranju vlasti na nivou BiH na poznatim principima koje su promovisali. "U vlasti treba da se nađu legitimni predstavnici konstitutivnih naroda i to oni koji su dobili nesumnjivu podršku u svom narodu. Predsjedavajući Savjeta ministara treba da bude legitimni predstavnik hrvatskog naroda i rotacija se mora poštovati da bi se održala BiH. Što se tiče formiranja vlasti na nivou BiH, RS je već odavno spremna. Neka sada visoki predstavnik raspetlja situaciju koju je zapleo u FBiH i vlast na nivou BiH može da se formira", poručio je Dodik.

Govoreći o skorom dolasku specijalnog predstavnika EU u BiH, Dodik je istakao da je dobrodošao kao partner. "Možemo prihvatiti saradnju sa Evropom i njihovim predstavnicima, ali uplitanje specijalnog predstavnika EU u domaće poslove i suspendovanje odluka domaćih institucija bilo bi nedopustivo", kaže Dodik.

Tužilaštvo BiH "oteže" sa ekshumacijom srpskih žrtava

Od trenutka dostavljanja informacije Tužilaštvu BiH gdje se nalaze grobnice srpskih žrtava, pa do momenta izdavanja naredbe za ekshumaciju, prođe od tri do 12 mjeseci, a dok je taj posao radila kancelarija za traženje nestalih Republike Srpske /RS/ ovakvi slučajevi su se rješavali za 10 dana, navodi se u informaciji koju je predsjednik RS Milorad Dodik uputio Narodnoj skupštini i Vladi RS.

O informaciji o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina i traženju nestalih, koju je predsjednik Dodik uputio Narodnoj skupštini i Vladi RS, biće raspravljano na posebnoj sjednici parlamenta RS, prije nego što poslanici odluče o raspisiva¬nju referenduma na kome bi se građani RS izjasnili da li podržavaju postojanje Suda i Tužilaštva BiH, prenosi "EuroBlic".

U informaciji se navodi da je Tužilaštvo BiH od 2005. do ove godine optužilo 189 osoba, među kojima su 132 Srbina, dok je Sud BiH za ratne zločine Srbe pravosnažno osudio na ukupno 863 godine zatvora, a Bošnjake na 93.

"Stanje je alarmantnije ako se zna da je MUP RS Tužilaštvu BiH i ostalim tužilaštvima, do kraja prošle godine, predao 953 prijave protiv 7 386 osoba, čije su 'djelo' čak 22 682 žrtve. Poseban problem je što Sud i Tužilaštvo BiH rade po Krivičnom zakonu BiH koji postoji od 2003., a ne Krivičnom zakonu SFRJ koji je važio u vrijeme ratnih zločina, a čije su sankcije povoljnije za osuđene", dodaje se u informaciji.

Riječ je o kršenju međunarodnih pravnih normi, jer se zakon može retroaktivno primjenjivati samo ako je povoljniji za optuženog, navodi se u informaciji i dodaje da je zbog ovoga prosječna kazna izrečena pred Sudom BiH 18 godina i duplo veća od kazni entiteskih sudova, koja je u prosjeku nešto veća od devet godina.

"Iz svega navedenog, mo¬žemo zaključiti da su osobe koje je osudio Sud BiH ošte¬ćene u odnosu na one koje su osudili drugi sudovi u BiH i okruženju, pa se sa pravom može postaviti pitanje ne¬zavisnosti i nepristrasnosti ovog suda", zaključio je Dodik u informaciji.

(Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner