Početna strana > Hronika > Miloje Miletić: Aktivnije učešće Vojske Srbije u misijama EU
Hronika

Miloje Miletić: Aktivnije učešće Vojske Srbije u misijama EU

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. septembar 2011.

BEOGRAD – Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Miloje Miletić izjavio je danas da je cilj Srbije da uskladi svoju bezbednosnu politiku sa Evropskom unijom, kao i aktivnije učešće srpske Vojske u misijama Evropske unije.

Takav stav Miletić je izneo na današnjem sastanku s predsedavajućim Vojnog kometeta Evropske unije Hakanom Sirenom.

"Spoljnopolitički prioritet Srbije je članstvo u Evropskoj uniji, zato i težimo da, između sotalog, i bezbednosnu politiku uskladimo sa Evropskom unijom, tim pre što smatramo da mi delimo ista osnovna uverenja i načela sa ostalim članicama EU", kazao je Miletić nakon sastanka sa Sirenom.

Načelnik Generalštaba je podsetio da je potpisan i Sporazum o uspostavljanju okvira za učšće Srbije u operacijama EU, čime je stvoren preduslov za aktivnije učešće Vojske Srbije u misijama EU.

"Zajednička bezbednosna i odbrambena politika EU pruža mogućnost da i zemlje koje nisu članice EU učestvuju u različitim aktivnostima iz domena obrazovanja, usavršavanja kadra i učesća u misijama, što je svakako dobro kada su u pitanju integracije", ukazao je Miletić.

On je naveo i da je nakon završetka procesa profesionalizacije Vojske Srbije jedna od glavnih aktivnosti i ciljeva veće učešće srpskih vojnika u mirovnim misijama.

"Strateško opredeljenje Srbije je da učestvje u misijama UN i EU, pa će to biti i jedna od glavnih tema tokom posete generala Hakana", kazao je Miletić.

Predsedavajući Vojnog kometeta Evropske unije Hakan Siren istakao je da je glavni cilj njegove posete sagledavanje dosadašnje transformacije Vojske Srbije, kao i nastavak tog procesa u budućnosti.

"Sve to je veoma bitno za dalje učesće i mogući doprinos Vojske Srbije u misijama Evropske unije", kazao je Siren i podsetio da Evropska unija trenutno sprovodi misije u Bosni i Hercegovani, Somaliji i Ugandi.

On je ukazao da se svih 27 zemalja članica Evropske unije suočava sa ekonomskom krizom i da će zbog toga u bliskoj budućnosti biti neophodno da se napravi drugačija preraspodela resursa i njihovo objedinjavanje, kako bi moglo da se nastaviti sa mirovnim operacijama na sadašnjem nivou.

"Zbog toga je veoma bitno da se sagleda proces transformacije Vojske Srbije i mogućnosti njenog učesća u misijama", kazao je Siren.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner