четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ломпар у „Утиску недеље“: Србија континуирано повлачи потезе који воде ка некој врсти неформалног признања „Косова“. До Бриселског споразума, наоружане снаге Приштине нису могле да буду на Северу
Хроника

Мило Ломпар у „Утиску недеље“: Србија континуирано повлачи потезе који воде ка некој врсти неформалног признања „Косова“. До Бриселског споразума, наоружане снаге Приштине нису могле да буду на Северу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. септембар 2023.

Политиколог и професор Факултета политичких знаности у Загребу Дејан Јовић оценио је вечерас да је боља одлука да опозиција на наредне изборе изађе у две колоне, уместо једне. Он је истакао и да не верује да је кренуо "нагли пад популарности председника Србије Александра Вучића".

„Мислим да у овом тренутку Вучић још увек има предност. Испитивање јавног мњења говоре о предности, мада и о опадању подршке коју има СНС. Нисам сигуран да је кренуо нагли пад популарности Вучића“, рекао је Јовић у „Утиску недеље“ на ТВ Нова.

Он је истакао и да је боља одлука да опозиција иде у две колоне, ако жели да мобилише што више људи да изађе на изборе.

„Треба им дати опцију која је блиска, а не једну опцију где су заправо сви… Могу да замислим да имамо ту три блока, где су коалиције могуће у свим правцима“, додао је он.

Дејан Јовић је истакао да је Србија „хибридни режим“ и да „није ни демократија ни диктатура“.

Јовић је додао и да избори на годину или две онемогућавају опозицију да се консолидује и да буде успешнија.

Говорећи о данашањим дешавањима на северу Косова, Јовић је истакао да је ово прилика да српски политичари потпуно јасно кажу да је насиље потпуно неприхватљиво, без обзира са које стране долази и ко је тај који покреће насиље.

„Насиље није неприхватљиво само када Албанци нападају Србе, него и у обрнутом случају. Ово је прилика да се однос између Београда и Приштине поново фокусира на питање људи, појединаца и у овом случају жртава, него да остане на неком националистичком нивоу… Насиље је недопустиво и треба га спречити“, рекао је Јовић.

Коментаришући Вучићев говор у Генералној скупштини Уједињених нација, Јовић је оценио да се по структури говора види да он „није тражио пријатељство, већ држао предавање“.

„Кривио је друге на Западу, доста је тешко градити пријатељства на тој основи. Највећи део што је рекао је тачно, али у политичкој арени не производи никакве позитивне ефекте“, оценио је професор ФПЗ-а у Загребу.

Мило Ломпар, професор Филолошког факултета у Београду, оценио је у „Утиску недеље“ да је врло тешко оценити тренутну ситуацију око Косова јер имамо „велики емотивни набој публике“.

„Доста је неугодна ситуација да се човек о њој изјашњава“, рекао је Ломпар коментаришући дешавања на Косову.

Ломпар је навео да је политика Србије према Косову „прилично јасна“.

„Прво је континуирано повлачење потеза које иде ка некој врсти неформалног признања Косова“, рекао је он и додао да ту имамо Бриселски споразум, те споразум из Вашингтона, затим француско-немачки предлог.

„Друго је преливање на унутрашњу политику… Власт монополише позицијом арбитра и ако им се супроставите, онда вам кажу да сте ратни хушкач“, додао је он.

Он је подсетио да до Бриселског споразума, наоружане снаге Приштине нису могле да буду на северу Косова.

Иначе, Ломпар је оценио и како је Војислав Коштуница изгубио власт због питања Косова, а да је Борис Тадић изгубио власт када „није хтео да прихвати оно што је тадашња немачка канцеларка Ангела Меркел тражила од њега“.

„Кључно питање Вучићеве легитимације биће везано за Косово“, истакао је Ломпар.

Историчар Богдан Живковић оценио је вечерас да „Срби на простору Косова у последњих 20 година нису били у позицији да врше насиље“.

„Вучић је одговорио на две пропагандне тврдње које су данас албанске власти износиле. Једна је била да ово није аутохтона побуна фрустрираних Срба на Косову, а друга ствар су импликације да је ово све повезано са Русијом и да се налазе припадници ‘Вагенра’. Овде се ради о сталном покушају власти у Приштини да ово стави у контекст тренутне русофобије у свету и рата у Украјини“, рекао је он.

Истакао је да је једини могући излаз у овом тренутку да се ситуација смири преговорима.

Он је оценио и да у овом делу Европе доминира амерички утицај и сумња да било која друга сила у овом тренутку, попут Русије или Кине, може да пројектује своју моћ на Балкану.

„Поготово ће Русија бити одсечена из Европе“, додао је он.

Говорећи о опозицији у Србији и документу „Договор за победу“, Живковић мисли да је у том документу питање животног стандарда „готово са стране споменуто“.

„Ако се сетимо да је један од разлога доласка Вучића на власт била економска криза и таласи отпуштања, сада када се дешавају економски ломови у свети и инфлација, мени се чини да српска опозиција на том пољу ништа не нуди“, рекао је он.

Живковић је подсетио да је у Црној Гори Покрет „Европа сад“ за само годину дана постао доминантна политичка сила и то на теми економије.

„Сумњам да нешто тај договор може донети у овом изборном циклусу“, рекао је Живковић о „Договору за победу“.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер