петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ломпар: Протести грађана због Рио Тинта оправдано урушавање легитимитета власти, која под палицом Александра Вучића крши Устав још од Бриселског споразума 2013.
Хроника

Мило Ломпар: Протести грађана због Рио Тинта оправдано урушавање легитимитета власти, која под палицом Александра Вучића крши Устав још од Бриселског споразума 2013.

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. август 2024.

 Професор Филолошког факултета Универзитета у Београду Мило Ломпар изјавио је данас да су протести грађана, због најаве отварања рудника литијума у долини Јадра, свесно и оправдано урушавање легитимитета власти. 

Ломпар је у интервјуу агенцији Бета казао да власт „на челу и под палицом“ председника Србије Александра Вучића крши Устав у „вишеструком поврату“ још од Бриселског споразума 2013. године.

Рекао је да је власт добила право да влада – под условом да поштује Устав.

„Међутим, она га систематски не поштује. Отуд губи право које је добила изборима на којима је користила монопол медија, новца, манипулације и насиља. Застрашујућа сазнања о повратку Рио Тинта у наш живот условила су да се грађани упуте ка ускраћивању права које је власт добила изборним преварама и непромишљеном одлуком опозиције да изађе на изборе у децембру 2023. године“, казао је професор.

Он је оценио да је власт поново активирала пројекат „Јадар“ из два разлога.

„У предњем плану, реч је о испуњавању обећања која су дата мултинационалној компанији. У позадини, реч је о наставку процеса којим се Србија претвара у колонију“, рекао је Ломпар.

Нагласио је да се властима не може веровати када кажу да је пројекат „Јадар“ и отварање рудника у другим деловима Србије битно за будућност земље.

Ако погледамо биланс владавине од 12 година, није им могуће уопште веровати. Створили су апсолутну кризу поверења. Председник Србије је уништио могућност сваког људског односа на јавној сцени. Реч је о особама које систематски лажу у свакој ситуацији, упркос очигледним доказима, без стида и срама, ношени цинизмом силе, са, како каже Иво Андрић: ‘Дрскошћу роба коме је гарантована некажњивост

„Ако погледамо биланс владавине од 12 година, није им могуће уопште веровати. Створили су апсолутну кризу поверења. Председник Србије је уништио могућност сваког људског односа на јавној сцени. Реч је о особама које систематски лажу у свакој ситуацији, упркос очигледним доказима, без стида и срама, ношени цинизмом силе, са, како каже Иво Андрић: ‘Дрскошћу роба коме је гарантована некажњивост'“, навео је професор.

Према Ломпаровим речима, вођење земље од стране актуелне власти је у свему ишло у правцу претварања Србије у колонију кривице.

„Усвојили су и у јавну сферу унели идеолошки концепт кривице који намећу западни чиниоци као оправдање злочиначког и бесправног бомбардовања наше земље. Својим одлукама су укинули заштиту Срба на Косову и Метохији и сада прећуткују њихов дневни прогон. Организују кампање у којима се поједини људи претварају у мете политичке одмазде, да би спречили да се било ко усуди да се успротиви оваквом владању, а истовремено позивају неистомишљенике на разговор“, истакао је.

Ломпар наводи да власт има читав пропагандни погон и све националне фреквенције.

„А говоре да су медијски угрожени. Налазе се у потпуној служби западних чинилаца, против којих се наводно боре. Истовремено спроводе економску политику која земљу чини колонијом. А у колонији се не брине о здравственом, образовном и социјалном стању људи. И сад колонизовање, чији је Рио Тинто очигледан пример, треба да посматрамо као поступак у корист будућности земље“, каже он.

Ломпар истиче да Србију колонизују оне земље којима је остало да само огласе да су је и територијално и међународноправно оставили без КиМ, „као што су фактички већ учинили“.

„Да би поверовао у тврдње представника власти, није довољно да човек буде наиван, већ је неопходно да га јавна сфера ослепи и оглуви“, сматра професор.

На питање како оцењује недавни долазак немачког канцелара Олафа Шолца у Београд и потписивање Меморандума о стратешком партнерству о одрживим сировинама, Ломпар је рекао да је у питању долазак вишег службеника Рио Тинта на споредној дужности канцелара Немачке.

„Уз аплаузе нижих службеника ове компаније који су наступали као британски, француски и амерички амбасадор. И као цинични поздрав који историја упућује Бизмарку“, оценио је.

Потребан је велики број људи спремних да узастопно показују како власт нема права да се овако понаша, у што више места. Захтеви треба да буду изричити, да би грађанима била пренета сугестија о одсудности догађаја

Професор Ломпар сматра да би политичке странке, грађанске и националне опције, као носиоци народног суверенитета, требало да пруже политичку заштиту протестима грађана.

„Да преузму ризик њиховог организовања и, што је најважније, да не користе протесте да би себе рекламирале. Ионако им то не би помогло. Потребан је велики број људи спремних да узастопно показују како власт нема права да се овако понаша, у што више места. Захтеви треба да буду изричити, да би грађанима била пренета сугестија о одсудности догађаја“, казао је.

Ломпар истиче да би председник Србије Александар Вучић требало да поднесе оставку и да се изабере прелазна влада.

„Чуо се исправан предлог да председник Србије поднесе оставку. Била би то мера његове политичке одговорности. Трикови с референдумом, који је сам предложио, служе да се заклони његова потенцијална кривична одговорност због систематског противуставног понашања и обављања послова за које није надлежан. То га је учинило приватним лицем које је узурпирало јавне послове“, рекао је.

То треба да буде основ, додао је, уз евентуално Вучићево процесно сведочење о уценама којима је изложен за оспоравање донетих међународних одлука.

„Зато што му је дозволила да обавља њене послове, док је њој остала одговорност, влада треба да буде замењена прелазном владом која би земљу вратила у уставно стање. Уставни суд, који се прогласио ненадлежним за Бриселски споразум, а надлежним за Рио Тинто, треба да буде на историјском стубу срама, а конкретне судије да буду смењене“, нагласио је.

Зато што му је дозволила да обавља њене послове, док је њој остала одговорност, влада треба да буде замењена прелазном владом која би земљу вратила у уставно стање. Уставни суд, који се прогласио ненадлежним за Бриселски споразум, а надлежним за Рио Тинто, треба да буде на историјском стубу срама, а конкретне судије да буду смењене

На питање да ли опозиционе странке у овом тренутку имају довољно кредибилитета и капацитета да воде протесте грађана, Ломпар је казао да су странке носиоци политичког деловања и да их никакве друштвене организације не могу заменити.

„Јер, само оне имају политичку заштиту у случају да организују грађанску непослушност. Но, опозициони излазак на изборе у децембру 2023. године био је у функцији ојачавања легитимитета власти за ствари које се сада догађају. А било је гласова који су упозоравали да излазак на изборе под тадашњим условима ничему другом не служи. Пропустиле су да се обрате Рио Тинту и јавности пре кризе са саопштењем да неће признати споразуме кад дођу на власт, јер потписници немају легитимитет за сагласност коју су дали“, казао је.

И сада се чуо потпуно неразуман предлог, додао је, да се криза око литијума решава новим изборима.

„Но, будући да не предлажем никакав револуционарни начин смене власти, остају опозиционе странке, и грађанске и националне оријентације, као једино оруђе које је на располагању“, навео је Ломпар.

Он каже да се власт нада да ће протести утихнути и да неће донети закон о трајној забрани геолошких истраживања и експлоатацији литијума и бора у Србији, како су то затражила еколошка удружења с роком до 10. августа

Он каже да се власт нада да ће протести утихнути и да неће донети закон о трајној забрани геолошких истраживања и експлоатацији литијума и бора у Србији, како су то затражила еколошка удружења с роком до 10. августа.

„Уколико опозиција не пронађе начин да организује незадовољство људи могуће је да се јави апатија и протести утихну. То је карта на коју власт игра. Кључни и поодавни чинилац стабилности власти је понашање опозиције“, казао је.

На питање докле је власт спремна да иде у реализацију пројекта „Јадар“, супротстављајући се захтевима грађана, професор је рекао да то зависи и од страних чинилаца.

„Онолико колико јој страни чиниоци дозволе, колико је страх гони и колико протести буду слабили. Власт је много слабија него што се чини и много јача зато што јој опозиција дозвољава да се тако осећа“, рекао је професор Ломпар.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер