четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић за „Ројтерс“: Србија и Русија користе Српску православну цркву за подривање независности Црне Горе
Хроника

Мило Ђукановић за „Ројтерс“: Србија и Русија користе Српску православну цркву за подривање независности Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. фебруар 2020.

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић оптужио је Србију и Русију да користе Српску православну цркву за подривање црногорске прозападне владе, која жели чланство у ЕУ, пише Ројтерс.

Ђукановић је рекао да се серијом протеста против Закона о слободи вјероисповјести који су предвођени Спрском православном црквом, покушава довести у питање независност Црне Горе – наводи Ројтерс.

"Ако се питате да ли је ово континуитет (покушаја) уништавања Црне Горе и опструкција њене намјере да настави свој пут ка европским и евроатлантским интеграцијама, у то нема сумње", рекао је Ђукановић у интервјуу за Ројтерс.

"Москва је била недвосмислена у показивању својих интереса у текућем (религијском) проблему у Црној Гори", додао је он.

Ђукановић је оптужио Београд за оживљавање националистичког концепта Велике Србије који је допринио балканским ратовима деведесетих година и распаду бивше Југославије.

"Не сумњамо да активирани сви механизми реализације пројекта великосрпске државе и да је Црна Гора такође мета", рекао је Ђукановић за британску агенција.

Марија Захарова, портпаролка руског министарства спољних послова, одбацила је Ђукановићеве тврдње , рекавши да „нико не може подривати оно што он ради, више него сам Ђукановић".

Ројтерс наводи и да је предсједница Владе Србије Ана Брнабић одбацила Ђукановићеве коментаре.

Говорећи о протестима са којима је Ђукановић суочен, Брнабић је казала да он "има проблем у својој земљи и са грађанима Црне Горе".

"Изненађена сам реториком предсједника Ђукановића ... Србија је давно напустила деведесете и окренула се будућности", рекла је Брнабић и додала да Србија захтијева да Срби у Црној Гори имају право на сопствени језик и религију.

Ројтерс подсјећа да су протести у Црној Гори почели у децембру због Закона који омогућава држави да преузме власништво над црквеном имовином уколико црква не може да докаже да је била њихов власник прије 1918. године - када се тадашња Краљевина Црна Гора придружила Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, претходник Југославије.

"Српска православна црква је доминантна у Црној Гори, земљи са 620.000 људи, и броји око 12 милиона чланова, углавном у Србији, Црној Гори и Босни", наводи агенција.

Србија и Црна Гора, подсјећају, преговарају о уласку у ЕУ. Црна Гора се придружила НАТО-у 2017. године, али Београд не жели чланство у овом савезу.

"Етнички Срби чине око трећине црногорског становништва. Многи Срби имају коријене у Црној Гори, док десетине хиљада Црногораца живе у Србији", наводи Ројтерс.

Предсједник Србије Александар Вучић, пише британска агенција, рекао је да се Београд неће мијешати у послове Црне Горе, али је такође рекао да ће Србија помоћи тамошњој српској мањини.

"Србија јури у опасну замку заштите наводно угрожених права (мањинских) Срба ... истовремено угрожавајући суверенитет других држава", рекао је Ђукановић.

(РТЦГ, Побједа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер