петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Уколико буде потписан Темељни уговор са СПЦ, покренућемо смену Владе
Хроника

Мило Ђукановић: Уколико буде потписан Темељни уговор са СПЦ, покренућемо смену Владе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јул 2022.

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић најавио је да ће сљедеће недјеље и формално покренути питање смјене Владе уколико буде потписан Темељни уговор са СПЦ (Српска православна црква) на начин на који је најавио премијер Дритан Абазовић.

У ексклузивном интервјуу за Н1 Ђукановић је коментарисао и хапшења људи из правосуђа које назива својим пријатељима, односе Подгорице и Београда и објаснио у којој прилици је настала фотографија на којој је у друштву Александра Вучића и бившег палестинског обавјештајца Мохамеда Дахлана.

Ђукановић: У тексту тог уговора нису довољно заштићени државни интереси Црне Горе

Он је оцијенио да је најмање 30 година један од важнијих актера на политичкој сцени у Црној Гори.

"У међувремену су се родиле генерације које су стекле бирачко право, ушле у свијет политике и које почињу да размишљају политички, и увијек негдје наилазе на мене у политичком животу – као на неког ко битно утиче на политику Црне Горе. Имам критичан став према таквој пракси. У току каријере, три пута сам доносио одлуку да напуштам политику, увијек након референдумске или изборне побједе, а стицај околности је учинио да сам се враћао због потреба да боље заштитимо тековине те претходне политике. На моју жалост, још увијек сам у политичком животу", навео је Ђукановић за Н1.

На питање да ли ће се поново кандидовати за предсједника Црне Горе на изборима 2023. године, одговара да још о томе није одлучио.

"Приватно сам увијек ближи да будем ван политике, јер када неко толико времена проведе на неким тешким пословима, онда се и умори. И ваљда нормалан човјек има потребу да се одмори од тог посла. Да приушти себи мало мира, задовољства, дружења са унуцима. Али, у сусрет изборима ћу сам, и са својим сарадницима процијенити да ли и даље постоји потреба за мојим даљим политичким ангажманом", додаје предсједник Црне Горе.

Говорећи о најавама потписивања Темељног уговора са СПЦ у Црној Гори, он је навео да то за њега није изненађење.

"Господин Абазовић се опредијелио прилично изненада да преформулише приоритете владине агенде, тако да умјесто испуњавања преговарачких поглавља 23 и 24, у први план је довео потписивање уговора о питањима од заједничког интереса Владе Црне Горе и СПЦ. Опредијелио се да не прихвати један инклузивнији процес прије него што Влада донесе одлуку… Све што је рађено на том плану је рађено веома трапаво, тако да заправо није дошло ни до конституисања тог експертског тима који би преузео одговорност да Влади помогне у оцјени да ли је све што је записано у уговору у складу са интересима Црне Горе“, навео је Ђукановић.

Када сам посљедњи пут изабран на дужност предсједника Црне Горе и када сам схватио да ће бити прекасно да се бавим бизнисом, након краја овог мандата, онда сам финално овлашћења пренио свом сину, који и данас одржава ту фирму

Он је напоменуо да је премијер донио одлуку о томе "на Влади", као и да је очекивао да ће се Абазовић одлучити за потписивање Темељног уговора са СПЦ.

"Ми смо јасно казали да у тексту тог уговора нису довољно заштићени државни интереси Црне Горе", сматра предсједник.

Истиче да уколико се сљедеће недјеље потпише Темељни уговор, слиједи покретање питања о смјени Владе.

"Био је јасан став да ћемо покушати да паралелно са иницијативом изгласавања неповјерења Влади унутар парламента да градимо шири консензус који ће обезбиједити доношење одлука о Судском савјету, Уставном суду и врховном државном тужиоцу. Дан, два након тога смо разговарали Абазовић и ја, и договорили да се заустави процес потписивања Темељног уговора и да се да шанса још једној тури консултација. Пошто од тих консултација није било ништа, премијер Абазовић би потписао Темељни уговор за који смо оцијенили да је противан националним интересима Црне Горе. Уколико се потпише такав уговор, нема више маневарског простора, ми идемо у парламент са иницијативом за изгласавање неповјерења Влади“, поручио је Ђукановић.

Додаје да би у том случају парламент наставио да функционише до одржавања избора, а до тада би морало проћи између 60 и 90 дана.

Ђукановић је, говорећи о тексту Темељног уговора, навео да садржи дјелове који "кривотворе историју Црне Горе", као и да уговор који би био прихватљив за потписивање, не би имао интерпретације историје.

Такође је додао да се у неколико тачака текста Темељног уговора крше Устав и закони Црне Горе.

"Сензационалним хапшењима се брукају угледни људи"

Говорећи о хапшењима која су у посљедње вријеме заинтересовала јавност у Црној Гори, Ђукановић је одбацио оптужбе да је пријетио и вршио притисак на истражне органе.

Ја сам, имајући у виду дуги стаж, имао више искуства и сарадње са одређеним земљама, са одређеним регијама… Трудио сам се да то своје искуство подијелим са предсједником Вучићем

"Ја сам тај који себи даје за право да из ове позиције каже да не може даље трајати пракса да је потребно одређивати притвор за угледне људе. Да ли је потребно правити спектакуларна хапшења, да ли је потребно ректора Универзитета са лисицама спроводити у истражни затвор, или се то може урадити цивилизованије? Међутим, мислим да никоме титула не гарантује да не може да прекрши закон. Свакоме ко је то урадио треба да буде на оптуженичкој клупи и да одговара", истакао је Ђукановић.

Међутим, по његовом мишљењу, у Црној Гори се сензационалним хапшењима "брукају људи" и додаје да се на тај начин угледни грађани задржавају у притвору по неколико мјесеци, па и година.

Предсједник Црне Горе наводи да су се сличне ствари догађале и у прошлости, али су поједини грађани због тога наплатили милионске износе од државе – док су тужиоци и даље на функцијама.

Поводом свог пословања, рекао је да је имао фирме у Црној Гори, и да су оне, увијек када се активно бавио политиком, имале пренос овлашћења на неко друго лице.

"Када сам посљедњи пут изабран на дужност предсједника Црне Горе и када сам схватио да ће бити прекасно да се бавим бизнисом, након краја овог мандата, онда сам финално овлашћења пренио свом сину, који и данас одржава ту фирму", напоменуо је он.

Додаје да је одлучио да се бави бизнисом који "неће дотицати Црну Гору", па је отворио фирме у земљама које важе за "пореске рајеве".

"Када крећете да се бавите послом у коме сте посвећени своме добру, онда је логично да бирате мјеста гдје ћете са највећом вјероватноћом то добро остварити. А остварићете га са највећом вјероватноћом тамо гдје су најнижи порези. То је логика бизниса", појаснио је Ђукановић и додао да су све његове фирме у Црној Гори редовно платиле све порезе.

 Ја сам, имајући у виду дуги стаж, имао више искуства и сарадње са одређеним земљама, са одређеним регијама… Трудио сам се да то своје искуство подијелим са предсједником Вучићем

"Политика Србије мора да прихвати да је Црна Гора независна држава"

Ђукановић је у интервјуу рекао и да "државна политика Србије мора да прихвати да је Црна Гора независна држава која има право на избор свог пута".

"Да се престане са оцјенама, које сте као и ја пуно пута прочитали, од стране предсједника Вучића као кључна замјерка његовом претходнику Борису Тадићу да је пустио Црну Гору да оде. Црну Гору није нико пуштао, Црна Гора је хиљадугодишња држава која је својом вољом ушла у другу Југославију, била њен део све до деведестих година, остала део СРЈ послије распада СФРЈ, која је у датом тренутку одлучила да обнови своју независност и то је ствар наше воље", навео је Ђукановић.

На питање да ли је био у Београду послије 2013. године, одговара: "Да, како не. Сигурно нисам у задње двије године, али прије тога да. Имам пријатеље у Београду, Новом Саду, имам породицу… Долазио сам у званичне и у незваничне посјете са државним врхом Србије и разговарали смо и потпуно приватно, незванично."

Колико год се неки центри трудили да од њега направе антисрбина, то им, каже, не полази за руком.

"Нисам ни антисрбин, ни антихрват, ја сам Црногорац, човјек који има најбоље емоције према свима који живе у Црној Гори и према свима из нашег окружења. Према томе, не пада ми на памет да избјегавам Београд", подвукао је саговорник Н1.

"Дахлан један јако озбиљан човјек који се бави битним питањима безбједности"

Он је објаснио да је фотографија на којој је у друштву Александра Вучића и бившег палестинског обавјештајца Мохамеда Дахлана настала у кући актуелног предсједника Србије, али је навео да не може да се сјети које је тачно то године било.

"Мислим да је предсједник Вучић управо био прешао на предсједничку дужност, претходно је био у Влади, потпредсједник па предсједник", закључио је Ђукановић.

Мохамед Дахлан је неко кога ја и даље доживљавам као свога пријатеља

Каже и да је са предсједником Вучићем често дијелио искуства о разним политичким питањима.

На новинарско питање која су то питања била, одговара: "Па, много је питања било. Најмање је ту било питања односа Србије и Црне Горе јер су тада ти односи изгледали добро. Било је више питања која су се тицала економског и политичког развоја и неке спољнополитичке сарадње. Ја сам, имајући у виду дуги стаж, имао више искуства и сарадње са одређеним земљама, са одређеним регијама… Трудио сам се да то своје искуство подијелим са предсједником Вучићем, рачунајући да од тога може бити само добро и Србији".

"О Мохамеду Дахлану мислим исто оно што и раније, да је један јако озбиљан човјек који се бави битним питањима безбједности и који је стекао озбиљно искуство као један од првих сарадника Јасера Арафата", навео је Ђукановић.

Открива да Дахлан и даље у међународним круговима ужива озбиљан респект, и наводи за њега да је "врло поуздан пријатељ Југославије, па тиме Србије и Црне Горе".

"Мохамед Дахлан је неко кога ја и даље доживљавам као свога пријатеља", закључио је Ђукановић.

 

(Вијести)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер