Početna strana > Hronika > Milica Delević: Niko neće prošvercovati Srbiju u EU
Hronika

Milica Delević: Niko neće prošvercovati Srbiju u EU

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. oktobar 2012.

BEOGRAD - Srbija može da odustane od Evropske unije, ali ćemo onda sami sa sobom da usklađujemo zemlju i da sprovodimo standarde, izjavila je za Radio-televiziju Vojvodine predsednica parlamentarnog Odbora za evropske integracije Milica Delević i dodala da ne treba da se zavaravamo da će neko prošvercovati Srbiju u EU.

Ona je istakla da bi se pre ulaska u EU održao referendum gde bi građani Srbije mogli da kažu i da ne bi da uđu u Uniju.

"U ovom trenutku, okretanje od evropskog puta je nešto čime se stvara privid da je moguće da mi možemo voljno da promenimo svoju geografsku, istorijsku, ekonomsku poziciju i da kažemo "nama se ovde baš ne sviđa i više bi smo voleli da budemo okruženi zemljama koje ne priznaju jednostrano proglašenje Kosova", ali ni geografija, ni istorija, ni ekonomija ne rade tako", rekla je Delevićeva gostujući u emisiji "1 na 1" Radio-televizije Vojvodine.

Osvrćući se na poruku koju su danas poslali trojica ministara zemalja EU Miroslav Lajčak, Karel Švarcenberger i Žan Aselborn, da Evropska unija neće promeniti formulaciju o priznavanju teritorijalnog integriteta Kosova, te da bi za Srbiju bilo bolje da pristane na ono što svakako ne može da promeni, Delevićeva je rekla da smo dobili jedno istorijsko nasleđe za koje ispada da rešavamo zbog EU, ali da nije tako, ta Evropska unija ne želi da uvozi otvorene probleme.

Ona je navela da od predstojećeg dijaloga sa Prištinom i najavljene platforme očekuje široki konsenzus, ne oko nekog idealnog rešenja, oko kojeg će se svi složiti, već oko najboljeg načina da se nešto uradi u okolnostima koje nisu idealne.

"Prostor za kreaciju dijaloga i rešenja se sužava tokom vremena i bolje je da uđemo u dijalog spremni da vučemo taj proces, jer u suprotnom, naći ćemo se u situaciji da proces vuče nas, a tada ćemo prostora za traženje modaliteta koji su povoljni za nas imati manje", objasnila je ona.

Delevićeva je rekla da bi i opozicija podržala platformu vlade o Kosovu ukoliko bi se u njoj našao predlog kojim bi Beograd seo za sto sa Prištinom i otvoreno razgovarao o realnom stanju.

"Realno stanje je da Srbija ne vrši suverenitet na toj teritoriji, da je Srbija potpisivala dokumente sa EU, a to su potpisivale vlade od Koštuničine, do Cvetkovićeve, koji su obavezivali samo onaj deo teritorije nad kojim Srbija vrši suverenitet", istakla je ona.

Komentarišući rezultate istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku prema kojima je podrška ulasku Srbije u Evropsku uniju pala na 47 odsto, Delevićeva je rekla da rezultate ne vidi kao poraz politike  Demokratske stranke, za koju je istakla da nosi deo odgovornosti u proteklih 12 godina.

"O EU se mnogo govori, ona je postala neka vrsta mantre, sve što je bilo dobro za proteklih 12 godina shvatalo se kao podrazumevani reformski proces, a sa procesom evropskih integracija povezivana je politika uslovljavanja. Očekivanja građana, u smislu boljeg života, su bila velika, a onda im se činilo da ono što vide jeste samo neka vrsta političkog uslovljavanja", objasnila je ona.

Ona je ocenila da je kažnjavanje zloupotrebe bezviznog režima važno kao kratkoročna mera, ali i da su najvažnije dugoročne mere - "integrisanje manjinskog stanovništva, poboljšanje ekonomskih mogućnosti za sve, a time i smanjivanje interesa za odlazak".

"Za zemlje koje primaju azilante ja bih razmislila o opciji stavljanja Srbije na listu sigurnih trećih zemalja, to jest onih zemalja iz kojih se zahtev za političkim azilom kraće obrađuje, a to kažem na osnovu proste činjenice da samo 0,3 odsto tih zahteva iz Srbije bude odobreno", rekla je predsednica parlamentarnog odbora za evropske integracije Milica Delević.

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner