петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: Преговори Србије и Косово нису о промени границе, него о признању Косова као независне и суверене државе
Хроника

Метју Палмер: Преговори Србије и Косово нису о промени границе, него о признању Косова као независне и суверене државе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. март 2019.

 У преговорима Србије и Косова реч није о томе да ли ће да се промене границе или неће, него је реч о признању.

Србија треба да призна Косово као независну, суверену државу, а да исто то учини и Косово, рекао је на панелу посвећеном југоисточној Европи на Делфи форуму, заменик помоћника америчког државног секретара Метју Палмер. Одговарајући на питање модератора панела, Јована Ковачића, о томе шта је доиста позиција САД о преговорима Приштине и Београда, Палмер је најпре констатовао да постоји погрешно разумевање америчке позиције. САД желе да помогну оно што сами актери желе да ураде. Преспански споразум је успео зато што су то желели лидери обе стране. Ми желимо да се то понови у преговорима Београда и Приштине и да договор прихвате и Београд и Приштина. Нема црвених линија, али нема би бланко чекова, рекао је Палмер.

Палмер је био изричит да „Косово треба да укине или суспендује таксе јер су оне препрека за напредак у преговорима“. Оне подсетио да САД годинама подржавају Косово и да је сада потребно да Косово „одговори као партнер“. САД желе да „промене контекст у коме се доноси одлука“ и зато желе да се таксе безусловно укину.

Поред Косова било је речи о претњама и ризицима стабилности на Балкану. Бивши бугарски председник Розен Плевнијев посебно је истакао „нагативан утицај Русије“.

„Нешто се кува у Босни. Додик ћели референдум о подели Босне. То је нуклеарна бомба за Балкан. То је била ноћна мора за све нас. Уколико се Република српска одвоји“, друге две јединице то неће моћи мирно да учине, без рата, јер су измешане“, упозорио је Плевнијев.

Он је констатовао да „Србија спроводи руску агенду на Балкану“, иако жели у ЕУ, и то моменту када су запад и Русија конфронтирани.

„Путин је у Београду дочекан као цар, као краљ. Било је то импресивно“, оценио је бивши бугарски председник. Насупрот држању Србије, он је навео Бугарску, која је, истог дана, када је Путин био у Београду, одлучила да купи авионе Ф 16, што је уверљив доказ њене оријентације.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер