Početna strana > Hronika > Minsk 2: Putin, Porošenko, Merkel i Oland postigli dogovor o obustavi vatre na istoku Ukrajine, stupa na snagu u ponoć 15. februara
Hronika

Minsk 2: Putin, Porošenko, Merkel i Oland postigli dogovor o obustavi vatre na istoku Ukrajine, stupa na snagu u ponoć 15. februara

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. februar 2015.

Vladimir Putin, Petro Porošenko, Angela Merkel i Fransoa Oland postigli su dogovor o obustavi vatre na istoku Ukrajine nakon maratonskih pregovora u Minsku.

Obustava vatre na istoku Ukrajine stupa na snagu u ponoć 15. februara, rekao je Vladimir Putin.

Sporazum obuhvata i povlačenje teškog naoružanja. Putin je rekao da Kijev odbija da pregovara sa samoproglašenim narodnim republikama Donjeck i Lugansk.

Kako navodi RT na ruskom u sporazumu se ponavljaju neki detalji iz prošlogodišnjeg mirovnog sporazuma, među kojima je politička reforma u Ukrajini koja bi osigurala poseban status za oblasti pod kontrolom pobunjenika. 

Pregovori u Minsku trajali su više od 15 sati. Putin je rekao da je dogovoreno da se uspostavi primirje od 15. februara, dogovoreno je povlačenje teškog naoružanja, zatim da Ukrajina treba da sprovede ustavne reforme u vezi poštovanja prava stanovništva na istoku Ukrajine.

„Uprkos svim teškoćama u pregovaračkom procesu, uspeli smo da se dogovorimo o glavnim pitanjima”, rekao je novinarima Putin posle razgovora koji su trajali više od 15 sati, prenela je agencija Tass.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je ruski predsednik Vladimir Putin ubedio ustanike u Donbasu da pristanu na primirje.

Protivrečne informacije o tome da li su DNR i LNR potpisali sporazum

Svetski mediji su prvo objavili vest da su predstavnici Donjecke narodne republike potpisali sporazum o primirju, ali ništa nisu rekli za predstavnike Luganske narodne republike. Kasnije se pojavila vest da su predstavnici i DNR i LNR odbacili sporazum iz Minska. 

Jedan od uslova za obnovu kontrole nad granicom sa RF za Kijev je sprovođenje ustavne reforme u Ukrajini. Šef samoproglašene Donjecke narodne republike (DNR) Aleksandar Zaharčenko izjavio je da u slučaju kršenja potpisanih Minskih dogovora, „novih memoranduma neće biti“.

 Mediji su u 8 časova objavili da je sastanak završen, ali je nemačka kancelarka Angela Merkel nakon petnaestak minuta izjavila da je bila u pitanju kratka pauza i pregovarači su se vratili u salu. 

Kijev obnavlja punu kontrolu nad granicom sa Rusijom

Do kraja 2015. godine Kijev treba da obnovi punu kontrolu nad granicom sa Rusijom. 

Minski dokument predviđa sprovođenje izbora u pojedinim regionima DNR i LNR, uz poštovanje standarda OEBS-a i Biroa za demokratske institucije i ljudska prava.

Minski dokument predviđa razoružanje svih nezakonitih grupa i povlačenje iz Ukrajine svih stranih oružanih formacija, tehnike i plaćenika pod kontrolom OEBS-a.

Minski dokument predviđa razmenu i oslobođenje zarobljenika po shemi „svi za sve“ u roku od 5 dana posle povlačenja trupa u Donbasu.

"Decentralizacija", a ne "federalizacija", samo za "pojedine delove Donjecke i Luganske oblasti"

Predviđene su ustavne reforme koje uključuju "decentralizaciju, uz uvažavanje karakteristika nekih delova Donjecke i Luganske oblasti", koje će rezultirarti specijalnim statusom "nekih delova Donjecke i Luganske oblasti"

 Demilitarizovana zona od 50 kilometara od linije fronta

Prema sporazumu, demilitarizovana zona će biti 70 kilometara linije fronta, s tim što će proruske snage morati da se povuku na 70 kilometara od granice predviđene prvim Minskim sporazumom iz septembra 2014, što zanači da im se poništavaju sva osvajanja u međuvremenu.

 Lideri su napustili salu u kojoj su vođeni razgovori, prvi je izašao Porošenko, zatim Putin i na kraju Oland i Merkelova, prenela je agencija Tass. Razgovori su trajali više od 14 sati i to su najduži razgovori ruskog predsednika u njegovoj karijeri, navela je ruska agencija. Očekuje se da je kao rezultat razgovora donet dokument o razrešenju ukrajinske krize.

Ipak, ukrajinski predsednik Porošenko rekao je posle završetka maratonskih pregovora da su uslovi Moskve neprihvatljivi.

 - Postavljeni su uslovi koje smatram neprihvatljivim - rekao je ukrajinski predsednik, ne želeći da ide u detalje, prenela je agencija AFP.

- Proces (pregovaranja) je u toku - rekao je za vreme pauze posle više od 14 sati razgovora vidno umorni Porošenko.

- Postoji uvek nada - rekao je Porošenko, koji je dodao da su on, ruski predsednik Vladimir Putin, francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel u "neprekidnim razgovorima".

- Mi smo u stalnim razgovorima, kao što vidite, situacija je veoma teška, Angela Merkel i predsednik Fransoa Oland nam mnogo pomažu, ali za sada situacije je teška - istakao je Porošenko.

 S druge strane, "Raša tudej" prenosi da su predstavnici samoproglašene Donjecke republike odbili da potpišu nacrt sporazuma o prekidu vatre.

Predstavnica OEBS-a Hajdi Taljavini, koja je učestvovala u sastancima Kotakt grupe, pridružila se razgovorima u Minsku. Ona i četvoro lidera trenutno su u sali za pregovore.

Merkelova, Oland i Putin su, kako je prenela agencija Tass, posle više od 14 sati otišli da razgovaraju iza zatvorenih vrata sa Putinom, dok je Porošenko bio u drugoj prostoriji za to vreme.

Posle toga se četvoro lidera vratilo u prostoriju gde su nastavljeni razgovori, prenele su agencije Tas s i Rojters.

Sporazumom bi trebalo da reguliše povlačenje teškog naoružanja, stvaranje demilitariziovane zone i određivanje budućeg statusa Donbasa.

RIA Novosti javlja da se se pregovarači u prvi mah dogovorili oko 80 odsto pitanja. Ostaje nejasno šta se dešava sa 20 preostalih procenata.

Prethodno su zapadne agencije javile da će najverovatnije na nižem nivou biti potpisan mirovni sporazum, pre nego da će četiri lidera da ga potpišu.

Agencija AFP je prenela nešto ranije izjavu neimenovanog diplomatskog izvora da će Kontakt grupa uskoro potpisati sporazum o okončanju 10-mesečnog konflikta u Ukrajini.

Kontakt grupa, koja se sastoji od predstavnika Rusije, Ukrajine, OEBS i proruskih snaga u Ukrajini, trebalo bi da potpiše dokument koji bi sadržao "konkretnu primenu" propalog mirovnog sporazuma iz septembra.

Kontakt grupa vodila je paralelan sastanak sa maratonskim razgovorima lidera Rusije, Ukrajine, Nemačke i Francuske, koji su trajali cele noći u predsedničkoj palati u Minsku.

 Francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Petro Porošenko imali su nekoliko rundi razgovora iza zatvorenih vrata, prvo sami, zatim sa saradnicima i na kraju ponovno u četiri oka.

Razgovori četvoro lidera bili su iza zatvorenih vrata i na njima nisu učestvovali savetnici lidera četiri zemlje.

BBC je dok su razgovori još trajali preneo da je saradnik ukrajinskog predsednika Petra Porošenka na svojoj fejsbuk strani napisao da se u Minsku vodi "rat nerava". Uoči početka sastanka, Porošenko je rekao da je presudno da se postigne dogovor o primirju.

Taj novi sporazum odnosio bi se na "konkretno sprovođenje sporazuma iz Minska od 5. septetmbra", navode diplomate.

Kontakt grupa za Ukrajinu, koju čine predstavnici Ukrajine, Rusije, OEBS-a i na koju su pozvani u predstavnici separatista, sastaće se sutra u Minsku.

Ukrajinske vlasti i proruski pobunjenici postigli su 5. septembra u Minsku sporazum o prekidu vatre. Uz memorandum od 19. septembra, to je jedini sporazum koji je potpisan od početka sukoba na istoku Ukrajine
u kojima je poginulo više od 5.300 ljudi.

Istovremeno, prema izveštajima sa terena, na istoku Ukrajine borbe traju. Četiri civila su u poslednja 24 sata poginula od artiljerijske paljbe u Donjecku i poginulo je najmanje 19 ukrajinskih vojnika.

(Tanjug)