Početna strana > Hronika > Manojlo Milovanović: Muslimanski lideri su naredili granatiranje Markala
Hronika

Manojlo Milovanović: Muslimanski lideri su naredili granatiranje Markala

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. decembar 2015.

- Tačno je da su granatiranje sarajevske pijace Markale naredili tadašnji muslimanski lideri - rekao je za „Blic“ Manojlo Milovanović, bivši načelnik Generalštaba Vojske Republike Srpske, komentarišući svedočenje zaštićenog svedoka na suđenju komandantu VRS Ratku Mladiću, optuženom za ratne zločine.

Svedok „GRM-116“ za vreme rata bio je pripadnik jedinice „Biseri“ i član obezbeđenja Alije Izetbegovića. On je na suđenju rekao da su ratni predsedavajući Predsedništva BiH i lider SDA Alija Izetbegović i tadašnji reis Islamske zajednice u BIH Mustafa Cerić izrežirali masakr na Markalama i smislili plan da isprovociraju napad na Srebrenicu. Milovanović je istakao da je tog dana, kada se desio napad, znao da za to nije odgovorna Vojska RS i da se to moglo zaključiti i po ponašanju zamenika komandanta UNPROFOR generala Remzija Klarka.

- U javnost je izašao sa informacijom da su Srbi odgovorni, a da nije proverio. Zbog toga smo se posvađali i dogovorili da se ujutru nađemo nas dvojica i Jovan Divjak. Pristao je na to, ali oko dva časa iza ponoći me je nazvao i rekao da njegov šef ne odobrava sastanak - rekao je Milovanović.

Sastanak nije održan, jer bi morali da odgovore na mnoga pitanja.

- Otkud kamere četiri televizije u momentu eksplozije, kako se tu našla onolika plastika? Sanitet kupi jedne leševe na Markalama, a pred mrtvačnicom istovara ukočene leševe?! - naveo je Milovanović.

General kaže da je posle ovog svedočenja trebalo da reaguje naše pravosuđe i pokrene akciju, jer je zbog ovog napada general Stanislav Galić dobio doživotnu robiju, a general Dragomir Milošević oko 30 godina zatvora.

Reis Mustafa Cerić: Ako nas pogine 200, znaće ceo svet

Sa jednog od sastanaka sa Alijom Izetbegovićem svedok je na suđenju Radovanu Karadžiću u Hagu citirao reči reisa Mustafe Cerića, koji je rekao:

„Alija, uzmi se u pamet. Nas dnevno gine 50 do 70 i niko ne zna za to. Ako nas na jednom mestu pogine 200, ceo svet će znati! A oni koji poginu, znaju zašto su poginuli, poginuli su na božjem putu i svi će ionako biti šehidi.“

Petog aprila 1992. godine počela je najduža vojna opsada jednog glavnog grada u modernoj istoriji. Snage Vojske Republike Srpske sa Pala i okolnih brda svakodnevno su granatirale i držale pod opsadom celo Sarajevo. Borbe su utihnule 14. decembra 1995, kada je u Parizu potpisan Dejtonski mirovni sporazum, ali opsada Sarajeva je okončana tek 29. februara 1996. godine.

U opsadi Sarajeva ubijeno je 11.500 ljudi.

Prvi masakr na Markalama dogodio se 5. februara 1994. godine kada je 68 ljudi ubijeno, a 144 ranjeno.

Drugi se dogodio 28. avgusta 1995, a ubijeno je 37 ljudi, dok je ranjeno 90. Drugi napad je bio direktan povod za NATO bombardovanje srpskih položaja, jer su masakri nad civilima u Sarajevu i drugim zauzetim gradovima ili enklavama postali uobičajena praksa srpskih snaga, koje se nisu obazirale na česta upozorenja NATO i drugih međunarodnih organizacija.

(Blic) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner