Početna strana > Hronika > Izbori u Makedoniji: Na osnovu preliminarnih rezultata VMRO-DPMNE osvojila 37,49 odsto glasova a SDSM 36,05 odsto glasova
Hronika

Izbori u Makedoniji: Na osnovu preliminarnih rezultata VMRO-DPMNE osvojila 37,49 odsto glasova a SDSM 36,05 odsto glasova

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 11. decembar 2016.

Koalicija na čelu s VMRO-DPMNE doskorašnjeg makedonskog premijera Nikole Gruevskog osvojila je 37,49 odsto glasova (444.014), a koalicija koju predvodi Socijaldemokratski savez Makedonije 36,05 odsto glasova (428.683), na obrađenih 96,4 odsto rezultata. Vladajući VMRO-DPMNE proglasio je sinoć pobedu na vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji, a iz štaba opozicione SDSM tvrde da su dve rivalske stranke u poziciji fifti-fifti, odnosno da obe imaju osvojen po 51 mandat.

Prema rezultatima Državne izborne komisije, albanska stranka Demokratska unija za integraciju (DUI) je osvojila 7,26 odsto glasova, Pokret Besa 4,83 odsto glasova, Alijansa za Albance 2,98 odsto, a Demokratska partija Albanaca (DPA) 2,64 odsto glasova.

Na osnovu obrađenih 163.291 glasačkog listića, VMRO-DPMNE je osvojila 41,21 odsto, a SDSM 35,45 odsto biračkog tela.

Kako je javio izveštač Tanjuga, albanska partija DUI Alija Ahmetija je dobila 7,25 odsto glasova, BESA 7,28 odsto, DPA 3,59 odsto….

Ranije je javljeno da se prvi nezvanični izborni rezultati očekuju oko ponoći.

Vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji završeni su večeras zatvaranjem biračkih mesta u 19 sati, pa sledi prebrojavanje glasova.

Izbori su protekli mirno i u demokratskoj atmosferi, uz manje nepravilnosti i veliku izlaznost građana.

Izlaznost od preko 60 osto građana do 17 sati je veća u odnosu na prethodna tri izborna ciklusa.

Ovi izbori bi trebalo da izvedu Makedoniju iz duboke političke krize koja traje dve i po godine.

To su očekivanja gradjana ali i međunarodne zajednice, koja je bila posrednik u potpisivanju Pržinskog sporazuma s kraja prošle godine, kada su se četiri najveće političke partije, od kojih su dve albanske, dogovorile o raspisivanju izbora pre redovnog roka.

Neposredno nakon zatvarnja biračkih mesta, novinarima se obratio šef izbornog štaba opozicione SDSM Damjan Mančevski i zahvalio građanima na velikoj izlaznosti.

- Hvala građanima Makedonije na velikoj izlaznosti. Građani Makedonije, mi želimo da promenimo Makedoniju i život u njoj - rekao je on.

Mančevski je rekao i da su nažalost i ovog puta zadržane stare navike odredjenih grupacija, kako je rekao, bliskih vlasti, koje su onemogućavale građane da slobodno izraze svoju volju.

Međutim, njegov kolega iz vladajuće VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog, Ivo Kotevski, na kratkoj pres konferenciji rekao da je Makedonija danas pokazala i dokazala da je demokratska država.

Građani su, prema njegovim rečima, masovno, mirno i dostojanstveno izašli na birališta da bi omogućili izlazak države iz velike političke krize u koju ju je, kako navodi, gurnuo Savez socijaldemokrata.

Izbori su, rekao je, protekli u fer i demokratskoj atmosferi, bez ijednog ozbiljnijeg incidenta.

- Građani su mogli slobodno, demokratski i bez pritiska da biraju opciju za koju smatraju da je najbolja za njih i njihove najbliže - rekao je šef izbornog štaba VMRO-DPMNE.

Završeno glasanje na parlamentarnim izborima

Skoplje -- Biračka mesta na vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji zatvorena su u 19.00, ali će svi koji su do tog vremena došli u birališta moći da glasaju.

Prema podacima Državne izborne komisije (DIK), do 17.00 glasalo je 60,38 odsto upisanih birača, što je, prema računici medija, sedam procenata više nego prethodim izborima, 2014. godine.

DIK je najavila da će konačni odziv glasača na današnjim izborima objaviti u 21.00. ;

Na devetim parlamentarnim izborima nakon osamostaljenja Makedonije i četvrtim vanrednim u nizu, pravo glasa je imalo 1.784.416 birača.

Od toga je 1.531.368 birača koji žive u Makedoniji i 230.122 koji se vodi na posebnom spisku građana za koje se smatra da su na privremenom radu u inostranstvu.

U šest izbornih jedinica u Makedoniji bira se 120 posla

Gruevski: Izbori fer i pošteni; Zaev: Uveren sam u pobedu

SKOPLjE - Na vanrednim parlamentarnim izbporima, koji se danas održavaju u Makedoniji, na birališta su izašla i dva najljuća rivala - lider vladajuće VMRO-DPMNE Nikola Gruevski i lider opozicione SDSM Zoran Zaev, i dok bivši premijer poziva građane da izađu i iskoriste svoje građansko pravo, Zaev je uveren u svoju pobedu.

Za Gruevskog je ovo dan za koji on veruje da će najveći broj građana iskoristi svoje građansko pravo i dati svoj glas onom kome veruju.

Ocenio je da se ovi izbori odvijaju u fer i demokratskoj atmosferi, što je, kako je rekao, veoma dobro za državu i sve njene građane.

"Dve i po godine od poslednjih izora građani treba da izađu i kažu svoje mišljenje kako Makedonija treba da izgleda u budućnosti", rekao je Gruevski novinarima nakon glasanja.

Zaev, koji je glasao u Strumici, gde obavlja funkciju gradonačelnika, kaže da je ovo istorijski dan za Makedoniju i njene građane i uveren je da će večeras proglasiti izbornu pobedu.

"Ovo su izbori za život i budućnost zemlje, za naprednu, slobodnu i jedinstvenu Makedoniju, poručio je Zaev i dodao da građani danas izražavaju svoju slobodnu volju.

Uveren je u pobedu stranke SDSM na čijem je čelu i najavljuje odlazak sa mesta gradonačelnika Strumice.

Spreman je, kazao je, i da se povuče iz politike u slučaju izbornog debakla, ali ističe da se to sigurno neće dogoditi.

Vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji su rezultat Sporazuma, koji su predstavnici najvećih političkih partija potpisali u Pržinu, uz posredovanje Evropske unije.

Izbori su, prema tom sporazumu najpre trebalo da budu održani 24. aprila, ali su pomereni za 5. jun, kada vladajuća VMRO-DPMNE bila jedina koja je podnela izbornu listu, pa su izbori ponovo odloženi.

Ključni igrači predstojećih izbora u Makedoniji su lider vladajuće VMRO-DPMNE Nikola Gruevski, koji pretenduje da se vrati na vlast i njegov rival Zoran Zaev, koji predvodi Socijaldemokratski savez Mekedonije.

Poslednjih nekoliko izbora je bilo problematično jer je opozicija optuživala vlast za krađu glasova, a politička previranja su pogoršana u januaru 2015. kada je opoziciona Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) obelodanila nelegalno prisluškivanje hiljada ljudi, uključujući i lidera opozicije, novinara i crkvenih zvaničnika.

SDSM je za prisluškivanje optužio vladajuću VMRO-DPMNE.

Nakon toga su usledili višenedeljni opozicioni protesti protiv vlade Nikole Gruevskog, koji je na vlasti bio od 2006.

Gruevski je potom podneo ostavku i otvorio mogućnost održavanja vanrednih parlamentarnih izbora.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner