понедељак, 28. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајор Хелена Вуковић: Скупом "Понос транс особа" 20. септембра у Београду желимо да укажемо да постојимо у овом друштву
Хроника

Мајор Хелена Вуковић: Скупом "Понос транс особа" 20. септембра у Београду желимо да укажемо да постојимо у овом друштву

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. август 2015.

Организовањем скупа "Понос транс особа" 20. септембра у Београду само желимо да укажемо на то да постојимо у друштву, да живимо овде, међу вама, каже трансродна пензионерка Војске Србије, мајор Хелена Вуковић.

Гостујући на Н1 телевизији, Хелена је испред Организационог одобра ове параде истакла да ће они на скупу у Пионирском парку исказати протест због алармантног положаја у којем се налазе све транс особе у Србији. “Нас закон не препознаје, не види. Желимо да покажемо да постојимо и обраћамо се јавности са поруком: 'Ти људи постоје, живе око вас'”.

Иако се истог дана у Београду одржава Парада поноса, Хелена истиче да не наступају заједно јер транс заједница има јасне ставове око тога шта су њихови проблеми и истиче: “Наш проблем је родни идентитет а не сексуална оријентација и зато нисмо са Парадом поноса”.

Како наглашава, незадовољни су и удружењем “Парада поноса” јер је оно изловано од заједнице, не консултује се са заједницом и делује без континуитета - делују месец дана пред Параду и нестану после Параде.

“Императив свих нас је бољи живот. Оно што је најбоље за ЛГБТ популацију је безбедно интегрисање у редовне токове друштва а не да штрче”, наглашава Хелена и додаје да нема страха за безбедност учесника Параде јер ће они тог дана бити безбеднији него током било ког радног дана.

Говорећи о проблемима са којима се транс особе суочавају, она истиче да све особе које су у процесу транзиције не могу да изваде нова документа јер је то омогућемо само након операције промене пола. “Ја сам у транзицији и законски сам морала да прилагодим фотографију на личним документима садашњем изгледу али ми је и даље у документима остало мушки пол и старо име”, каже она.

Хелена истиче да је измена ЈМБГ-а и имена у документима могућа тек након операције промене пола, уз потписе лекара али да је проблем тај процес транзиције који траје неколико година и транс особе се у том периоду суочавају са бројним проблемима.

“Један од наших захтева је сензибилизација полиције, здравствених служби, центара за социјални рад. Ми желимо да живимо, да се стопимо”, наводи Хелена.

Како је истакла постоје назнаке подршке скупа Понос транс особа од Бранка Ружића И Борка Стефановића али политичари ипак нису њихова циљна група. “Наша циљна група је шира јавност, обични људи. Не идемо на ту сензацију већ да пружимо руке и кажемо: 'Ту смо, постојимо'”.

Пао ми је терет са леђа и срца

Говорећи о сопственом положају, неколико месеци након што се јавно признала да је транс особа, Хелена каже да је сада доста лакше и да се лакше живи. “Слегла се медијска прашина од јануара... као да је пао терет са леђа и срца”.

Према њеним речима, околина сада има више разумевања, чак и наконзервативнији пријатељи сада разумеју.

Пружамо подршку Дајани Поспиш

Коментаришући случај Дајане Поспиш, бившег осуђиваног члана неонацистичке организације Национални строј из Новог Сада која је на Н1 телевизији открила да жели да промени пол, мајор Хелена каже да је удружење Егал у свакодневном контакту са њом И брине за њену безбедност.

Свако унутрашње негодовање изазива фрустрације које даље води или до агресије или до повлацења, а у новијој историји има доста самоубистава, каже Хелена коментаришући Дајанин случај.

Она такође подсећа да је неопходно успоставити дроп-ин центар за где би се особама као што је Дајана пружила помоћ.

Анка Милошевић

(Н1 инфо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер