Početna strana > Hronika > Mađarski poslanici u EP traže primenu Ahtisarijevog plana i u Vojvodini
Hronika

Mađarski poslanici u EP traže primenu Ahtisarijevog plana i u Vojvodini

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. april 2009.

BUDIMPEŠTA – Grupa mađarskih poslanika u Evropskom parlamentu (EP), sa socijalistom Čabom Tabajdijem na čelu, inicirala je da se u tom telu održi rasprava o položaju manjina u Srbiji, uz zahtev da se plan Martija Ahtisarija primeni i na vojvođanske Mađare.

Tabajdi je još februara prošle godine, tri dana posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, izjavio da je taj čin bio „neizbežan” i da je glavni zadatak međunarodne zajednice da se u toj pokrajini osigura stabilnost i počne s primenom plan finskog diplomate.

On je izrazio razumevanje što su Kipar i Španija, iz unutrašnjih razloga, odbili da priznaju nezavisnost Kosova, ali su za njega „neshvatljiva” odbijanja Rumunije i Slovačke (s brojnom mađarskom manjinom na svom području) da to učine.

„Otcepljenje i jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova za Evropsku uniju nije presedan kojeg treba slediti, ali bi zato deo Ahtisarijevog plana o zaštiti manjina, pre svega srpske, trebalo da postane primer za druge”, rekao je Tabajdi 20. februara prošle godine.

Tu svoju ideju on je sredinom decembra 2008. ponovio na sednici Pododbora za ljudska prava EP, na kojoj se govorilo na temu „Ljudska i manjinska prava na zapadnom Balkanu”.

Rasprava o poštovanju ljudskih prava u Srbiji, Makedoniji i Hrvatskoj vođena je upravo na zahtev samog Tabajdija, koji je za EP pripremio poseban izveštaj.

Prema njegovom mišljenju, Ahtisarijev plan omogućava kosovskim Srbima manjinska prava iznad standarda u EU i zato bi ga trebalo primeniti i u drugim delovima Balkana, posebno u Vojvodini.

„Ahtisarijev plan je kamen međaš u zaštiti manjina, koji u sebi sadrži kolektivna i lična prava, teritorijalnu i personalnu autonomiju, a definiše i tesne veze srpske manjine s matičnom državom”, istakao je Tabajdi, nekadašnji ministar za manjinska prava u vladi Đule Horna (1994-1998), koji se smatra ekspertom za tu oblast.

Ahtisarijev plan nije usvojen u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i odbacuju ga Beograd i kosovski Srbi.

(Tanjug)