Početna strana > Hronika > Ljubisav Orbović: Novi Zakon o radu je protiv naroda, zaposlenih, nezaposlenih ali i protiv nerođene dece
Hronika

Ljubisav Orbović: Novi Zakon o radu je protiv naroda, zaposlenih, nezaposlenih ali i protiv nerođene dece

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. jul 2014.

Beograd -- Ukoliko ne dođe do dogovora o izmenama Zakona o radu, sindikati najavljuju proteste, a ukoliko bude usvojen, tvrde da će raditi na rušenju tog zakona.

Sindikati insistiraju na javnoj raspravi o predloženim izmenama Zakona o radu, najavljuju mogućnost protesta na ulicama, pokretanja sudskih sporova pred domaćim i međunarodnim sudovima, ali i kampanje za prevremene izbore ukoliko se ne postigne kompromis.

Mnogo toga zavisiće od večerašnjeg sastanka sa predsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, rekao je novinarima lider UGS Nezavisnost Branislav Čanak u pauzi okruglog stola posvećenog izmenama Zakona o radu koji su sindikati organizovali.

"Večeras je ovo ključno. Da vidimo da li su nas konačno shvatili, jer ovako smo svi pred zidom - i vlada je pred zidom. Ona može jedino na silu da donese ovaj zakon ali on će biti nedemokratski", rekao je Čanak. 

On je ukazao da ovaj zakon ima mnogo nesaglasja sa Ustavom Srbije, nesaglasan je i sa nekim direktivama EU, pa će sindikati, ukoliko bude usvojen u ovom obliku, pokrenuti postupke pred nadležnim domaćim sudovima, ali i pred sudom u Strazburu. 

Čanak je podsetio da su sindikati, u ranijem dogovoru sa premijerom, pregovarali o pet instituta, koji se odnose na rad na određeno vreme, isplatu otpremnina u slučaju tehnološkog viška, otkaze, a koji su ključni za radne odnose, ali su ih, kako kaže, "očigledno zamajavali". 

On je ukazao da je Srbija uklještena između nekoliko međunarodnih obaveza pa je ta situacija iznedrila lovce u mutnom koji hoće da iskoriste priliku, i upravo je nezahvalna međunarodna pozicija naše zemlje uzrok svega ovoga. 

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović podvukao je da predložene izmene Zakona o radu uništavaju sva prava zposlenih. 

"Ovaj zakon nije samo protiv zaposlenih, on je protiv naroda - protiv onih koji rade, protiv nezaposlenih ali i protiv onih koji će se tek roditi", rekao je Orbović na okruglom stolu "Novi zakon o radu - reforma ili antireforma". 

On je istakao da taj zakon ne pravi razliku između dobrog i lošeg radnika, već omogućava poslodavcu profit i još veću alavost i zapitao se hoće li ovaj zakonski predlog stvoriti i jedno novo radno mesto. 

"Insisitramo na javnoj raspravi. Dva meseca oni svake nedelje govore - do kraja nedelje će zakon u parlament, umesto da je to vreme iskorišćeno za javnu raspravu", rekao je Orbović.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Zoran Babić kazao je da Zakon o radu treba da bude kompromisno rešenje poslodavaca, sindikata i predstavnika Vlade, dodajući da niko nema ekskluzivno pravo na taj zakon. 

"Da smo hteli siledžijski da ga donesemo, stavili bi ga u proceduru i izglasali bi ga do sada", kazao je Babić i dodao da Vlada želi da pregovara. 

Državni sekretar Ministarstva rada Zoran Lazić naveo je da su neke od novina zakona o radu - rad na određeno vreme biće ograničen na najduže dve godine, uvedena je pripravnost i rad po pozivu, nedeljni odmor sa 24 produžen na 36 časova, odmor između dva radna dana povećan sa 10 na 11 časova, a godišnji odmor može da se koristi već nakon mesec dana. 

On je dodao da je iz zakona izbrisana odredba da polodavac može da isplati naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor, a zaštićene su i osobe sa invaliditetom, jer je poslodavac ukoliko želi da im da otkaz, obavezan da im nađe drugo radno mesto, a ukoliko ga nema mora da im isplati otpremninu. 

Lazić je kazao i da su otkazni razlozi bolje definisani, kao i da za neisplaćene zarade zaposleni sa izvršnom ispravom može da se obrati izvršnom sudu, dodajući da je do sada zaposleni morao da prođe parnični postupak, ali da je sada to ukinuto.

Babić je istakao da je Radna grupa, koja je radila na izmenama Zakona o radu, do sada usaglasila oko 75 odsto odredaba, i zatražio od sindikata da uvaže to što se slažu u više od polovine odredaba zakona. Čanak je na to odgovorio da se nijedan zakon ne može meriti u procentima. "Vi možete da mi ispunite 99 odsto zahteva u zakonu, a da poslednji član glasi 'posle toga će korisnik biti streljan'. Potpuno besmisleno", kazao je Čanak.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner