Početna strana > Hronika > Ljubica Gojgić: Uprkos zvaničnim stavovima da su EU i „Kosovo“ dva odvojena koloseka, u nekim nezvaničnim izjavama i te kako se može čuti da je eksplicitno priznanje nezavisnosti „Kosova“ uslov za članstvo u EU
Hronika

Ljubica Gojgić: Uprkos zvaničnim stavovima da su EU i „Kosovo“ dva odvojena koloseka, u nekim nezvaničnim izjavama i te kako se može čuti da je eksplicitno priznanje nezavisnosti „Kosova“ uslov za članstvo u EU

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. septembar 2024.

Uprkos zvaničnim stavovima da su EU i tkz. „Kosovo“ dva odvojena koloseka, u nekim nezvaničnim izjavama, "kada se ljudi malo opuste i kada su malo pošteniji", i te kako se može čuti da neke članice EU insistiraju na tome da Srbija neće moći da uđe u Uniju bez eksplicitnog priznanja nezavisnosti „Kosova“, rekla je FoNetu novinarka Ljubica Gojgić.

Povodom dileme EU ili Kosovo, ona je u serijalu razgovora Kosinus ocenila da bi tome trebalo dodati jedno „ni“.

„Ni Kosovo trenutno nemamo, ni EU i to ne samo zbog Kosova“, objasnila je Gojgić i podsetila da već dve decenije, „kao dobri đaci“, slušamo da su EU i Kosovo odvojene teme i da jedna drugu ne uslovljavaju, ali da su stavovi pojedinih članica, ipak, drugačiji.

Kada je reč o riziku od sukoba na Kosovu, ona je primetila da u poslednje vreme „na tome insistiraju i neke članice međunarodne zajednice, naročito Kvinte, koje se istovremeno prikazuju kao zemlje koje podržavaju dijalog“.

Ona je ukazala i na to da se sukobom stvar na Kosovu može vrlo lako razrešiti i procenila da se po odnosu snaga može lako pretpostaviti kakav bi bio rezultat.

„Jedino bi u tom slučaju međunarodna zajednica, koja se ovde prikazuje kao demokratska, kao neko ko nudi da pomogne u dijalogu, obećavajući svetlu evropsku budućnost, morala da prihvati da bi sukob poništio 24 godine pokušaja da se ne ide sukobom i zapravo bi se odnosi resetovali na 1999. godinu“, predočila je Gojgić.

Ona je istovremeno ukazala da su sukobi na Kosovu svakodnevica i da je pretnja njima uvek bila najjači adut Prištine kada je trebalo zaplašiti i disciplinovati međunarodnu zajednicu.

„Sporazuma nema i po svemu sudeći ga neće biti“

Upitana o mogućnosti sporazuma o kosovskom pitanju, Gojgić je konstatovala da je realnost danas takva da sporazuma i dogovora nema i predvidela da ga, po svemu sudeći, neće biti.

„Čini mi se da je realnost da se radi na tome da se u jednoj organizovanoj akciji pritiscima, pretnjama, incidentima i kampanjom širenja straha zapravo dođe do onog rešenja do koga ne može da se dođe dogovorom, do onog rešenja koje nije kompromis, nego je nešto što će jedna strana svakako moći da okarakteriše kao predaju“, ukazala je Gojgić.

„Kosovo ne može da se nada stolici u UN“

U postojećim geopolitičkim okolnostima ona kao rešenje za Kosovo ne vidi ni mogućnost održavanja međunarodne konferencije.

„Najbliže međunarodnoj konferenciji su Ujedinjene nacije, a vidimo da su i Ujedinjene nacije trenutno po svim ključnim kriznim pitanjima blokirane, tako da međunarodna konferencija nije uopšte opcija“, obrazložila je Gojgić.

Ona smatra da su Ujedinjene nacije jedina organizacija i jedino mesto gde se može voditi razgovor o odnosima Beograda i Prištine, a da se bar malo uvaže interesi Srbije.

„Kosovo ne može da se nada stolici u Ujedinjenim nacijama koja je potrebna da se zaokruži kosovska državnost, osim ukoliko Srbija neočekivano ne prekine partnerske odnose sa Rusijom i Kinom“, navela je Gojgić.

„ZSO ogledalo neuspeha“

Ona Zajednicu srpskih opština (ZSO) vidi kao ogledalo neuspeha pregovaračkog procesa koji je počeo u Briselu pre 12 godina.

Kako je podsetila, Priština je potpisala taj sporazum koji je obavezuje da formira ZSO, a da nikada nijedna vlada, ne samo Kurtijeva, nije istinski to želela da uradi, što su tolerisali u EU, ali i vlast u Beogradu.

„Evropska unija je to sve videla, pravila se luda, insistirajući na onim delovima iz Briselskog sporazuma koji su bili ključni za demontažu prisustva Srbije na Kosovu“, rekla je Gojgić.

Tako smo, prema njenim rečima, došli do situacije da ZSO nema i tako smo došli do prilike da Aljbin Kurti poentira paradoksom.

„Sada, kada fizički naočigled Beograda, Brisela i ostatka međunarodne zajednice, silom i kršenjem svih postojećih dogovora, praktično čisti sever Kosova, kada završi taj posao, on može da bude taj koji će predložiti formiranje ZSO“, objasnila je Gojgić.

„Rešenje koje nije fer isto je neki zamrznuti konflikt“

Ona priče o zamrznutom konfliktu doživljava kao propagandu i rezultat nastojanja da se dođe do brzog rešenja kako se kosovski problem ne bi prenosio na naredne generacije.

„Ja mislim da ta teza ima samo jednu slabu tačku. Ukoliko se nešto napravi brzo, ukoliko se dođe do rešenja koje obe ili bar jedna strana ne prihvate i ne doživlje ga kao pravedno i fer rešenje, to onda nije rešenje, to je isto neki zamrznuti konflikt i potencijal nekog konflikta u budućnosti“, upozorila je Gojgić.

„Nije fer tražiti da se odgovornost podeli sa građanima“

Ona i referendum smatra delom „propagandnog arsenala“ i naglašava da za referendum nema uslova.

Kada se stvari dovedu do ovog stadijuma dokle su dovedene sada, Gojgić misli da nije ni fer tražiti da se odgovornost podeli sa građanima.

A ako se traži stav građana po pitanju nezavisnosti Kosova ili dijaloga, građani u anketama već duže od decenije vrlo jasno i nedvosmisleno iskazuju stav protiv priznanja nezavisnosti Kosova, zaključila je Gojgić.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner